Radni jednogłośnie uchwalili wczoraj budżet Kraśnika na przyszły rok. – Wydaje się, że budżet jest przemyślany i rozsądny – komentował podczas obrad radny Jerzy Misiak (PiS).
– Jest to budżet dość optymistyczny i pewnie dlatego na komisjach nie były wnoszone uwagi – mówił Misiak. – Poprzednia rada pracowała nad tymi projektami przez cały rok. A podejrzewam, że konsultacje i dokumenty były przygotowane już w 2017 r.
Radny Misiak zauważył, że 18 mln zł ma zostać przeznaczone na inwestycje w starej dzielnicy miasta. Chodzi o przebudowę ronda im. Żołnierzy Wyklętych, gdzie ma powstać m.in. centrum przesiadkowe komunikacji publicznej, rewitalizację rynku, a także przebudowę i rozbudowę zespołu budynków przy ul. Kościuszki 26.
Jego zdaniem pozytywną rzeczą w przyszłorocznym budżecie, poza inwestycjami, jest to, że nie będą podnoszone podatki. – Są jednak kredyty, które trzeba spłacać – dodał radny Misiak.
Radny Tomasz Saj (PiS) zwracał uwagę na potrzebę wykonania łącznika pomiędzy ulicami Widok a Graniczną. – W tym miejscu nie chodzi wyłącznie o problem nawierzchni drogi. Jest również potrzebna budowa kolektora – podkreślał radny Saj. – Jest to inwestycja bardzo kosztowna. Wstępne kalkulacje mówiły o ok. 2,5 mln zł. Trzeba znaleźć jakąś alternatywę. Zbudować drogę, która nie jest aż tak kosztowna, bez możliwości budowy kolektora. Nie wiem, czy jest to możliwe. Powinniśmy się jednak tym zająć.
Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika przyznał, że faktycznie jest to inwestycja bardzo droga, ale jest też pewna możliwość rozwiązania tego problemu. Inwestycja zostałaby podzielona na dwa etapy. W pierwszym miałaby zostać wybudowana kanalizacja burzowa, zaś w drugim – łącznik między ulicami.
– W sierpniu wygasa dokumentacja, a nie chcielibyśmy jej stracić. Dlatego chcemy to robić etapami. W styczniu będziemy po spotkaniu z projektantem, który doradzi nam, jak to zrobić.
Wybrane zaplanowane na 2019 r. inwestycje:
* modernizacja oświetlenia w mieście (wymiana 1 148 szt. opraw oświetleniowych i modernizacja skrzynek sterujących)
* termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej, w tym m.in. docieplenie ścian pływalni MOSiR, instalacja kolektorów solarnych, nowa zjeżdżalnia ślimakowa z basenem hamowania i urządzeniami
* odnowa i rozwój terenów zielonych
* zakończenie budowy ul. Kwiatkowickiej
* modernizacja stadionu LKS Tęcza przy ul. Oboźnej
* przebudowa ronda im. Żołnierzy Wyklętych
* rewitalizacja rynku
* przebudowa i rozbudowa zespołu budynków przy ul. Kościuszki 26