Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

11 października 2020 r.
14:53

Kraśnik: Historyk PAN przeciwko rozbiórce budynku po ułanach

Budynek przy ul. Kopernika 3 w Kraśniku (podobnie jak sąsiedni obiekt) został wybudowany w latach 1911-1912.
Budynek przy ul. Kopernika 3 w Kraśniku (podobnie jak sąsiedni obiekt) został wybudowany w latach 1911-1912. (fot. Piotr Michalski)

Czy budynek po dawnych koszarach ułańskich w Kraśniku zostanie rozebrany? Przeciwko takiemu scenariuszowi protestuje dr Dominik Szulc, historyk PAN, społeczny opiekun zabytków powiatu kraśnickiego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Budynek przy ul. Kopernika 3 w Kraśniku (podobnie jak sąsiedni obiekt) został wybudowany w latach 1911-1912. To dawny barak stajenny, który służył najpierw Kozakom, a później ułanom 7 Pułku i 24 Pułku. Obiekt jest w całości licowany cegłą. Ostatnio był nieużytkowany.

– Zaniepokoił mnie plan rozbiórki budynku przy ul. Kopernika 3 i budowa w jego miejsce marketu – mówi dr Dominik Szulc, historyk PAN w Warszawie, społeczny opiekun zabytków powiatu kraśnickiego.

– Sama funkcja jaką miałoby spełniać to miejsce w przyszłości – powstanie marketu, nie budzi żadnych moich zastrzeżeń. Myślę, że taki pomysł bym nawet poparł, o ile nie wiązałoby się to z rozbiórką czy wyburzeniem budynku dawnych koszar ułańskich. Przeciwko takiemu scenariuszowi już teraz protestuję, szczególnie w roku 100. rocznicy powstania 24. Pułku Ułanów i wojny polsko-bolszewickiej.

Tym bardziej, że zdaniem dr Szulca tego typu obiekt da się przekształcić i zaadoptować na potrzeby sklepu. – Mamy takie przykłady chociażby na Białorusi – zawraca uwagę historyk. – W Berezie Kartuskiej w obwodzie brzeskim są koszary, które przez wiele lat okresu sowieckiego były opuszczone. Budynek dawnych koszar został wyremontowany i powstał w nim market. Wnętrze jest oczywiście zmienione, pozostała jednak elewacja, która dodatkowo została poddana renowacji. Przykład z Berezy pokazuje jak tego typu budynki można wykorzystać do funkcji handlowo-usługowych.

Taki plan byłby doskonałym rozwiązaniem dla budynku przy ul. Kopernika 3 w Kraśniku. – Przedłużyłoby okres trwałości obiektu, który byłby po prostu użytkowany – podkreśla dr Dominik Szulc, który nie miał jeszcze okazji porozmawiać z inwestorem, mimo podjętych prób kontaktu. – Nie widzę uzasadnionej potrzeby rozbierania budynku o bardzo dużej wartości historycznej nie w skali Kraśnika tylko w skali makroregionu, aby zbudować tam market.

 

W sobotę, po wielu latach zostały odkryte historyczne napisy na budynku przy ul. Kopernika 3. Jeden z nich znajduje się na gzymsie nad garażem od strony marketu (fot. Piotr Michalski)

Dr Szulc podkreśla, że „cała ta sprawa jest kontrowersyjna” także w innego powodu. – W barakach przy ul. Kopernika w okresie okupacji niemieckiej Wehrmacht założył obóz pracy dla jeńców sowieckich, z których większość zamordowano lub zagłodzono. Ciała ok. 350 z nich pogrzebano w kilku mogiłach zbiorowych po drugiej stronie obecnej ul. Kopernika. Wyekshumowano je ok. 1950 r., przed budową bloków, które wzniesiono w ich miejscu. Baraki stajenne przy ul. Kopernika są także niemymi świadkami popełnienia zbrodni wojennej – artykułuje dr Szulc.

(fot. Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego/Facebook)

Andrzej Rolla, starosta kraśnicki potwierdza, że w sierpniu br. firma z Wrocławia złożyła do starostwa wniosek o pozwolenie na rozbiórkę budynku przy ul. Kopernika 3. – Na początku września wydział budownictwa wydał decyzję odmowną, dlatego, że w planie zagospodarowania miasta Kraśnik jest bezwzględny zakaz likwidacji i dalszej degradacji tego obiektu ze względu na jego wartość historyczną – tłumaczy starosta. – Pod koniec września inwestor odwołał się od naszej decyzji. Sprawa jest u wojewody.

Zanim zapadł wyrok NSA w sprawie unieważnienia części planu zagospodarowania przestrzennego, właściciel występował do nas o zmianę planu w takim zakresie, który umożliwiłby mu wyburzenie tej nieruchomości i postawienie nowej, łączącej się z sąsiednim marketem – informuje Daniel Niedziałek z Biura Burmistrza.

– Budynek znajduje się jednak w planistycznej ochronie konserwatorskiej i konserwator zabytków nie zgodził się na takie rozwiązania. My również, dlatego wydaliśmy decyzję odmowną. Teraz plan nie obowiązuje, ale tylko częściowo. Planistyczna strefa ochronna na tym obszarze nadal jest utrzymana. Właściciel wystąpił niedawno do magistratu o wydanie tzw. wuzetki, czyli decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Jesteśmy w trakcie jej rozpatrywania.

Tymczasem dr Szulc zapowiada, że złoży do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie wniosek o wpisanie obiektu do rejestru zabytków, a jednocześnie prośbę do Starostwa o uwzględnienie treści tego wniosku jako materiału dowodowego w postępowaniu o wydanie pozwolenia na rozbiórkę budynku.

W piątek wysłaliśmy pytania do wrocławskiej firmy. Odpowiedzi jeszcze nie otrzymaliśmy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Petycję wraz z koncepcją i podpisami komitet złożył w środę w ratuszu

Mają swoją koncepcję tunelu i ponad 2 tysiące podpisów. Co zrobi ratusz?

Urzędnicy organizują kolejne spotkanie w sprawie tunelu pod torami. Tymczasem komitet założony przez radnych PiS zebrał ponad 2 tys. podpisów mieszkańców pod alternatywną lokalizacją inwestycji przy ulicy Długiej.

W drugim meczu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin nie sprostała mistrzowi Polski Jastrzębskiemu Węglowi
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin gorsza od JSW Jastrzębskiego Węgla. W sobotę decydujący mecz

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. Tym samym do wyłonienia finalisty potrzebny będzie trzeci mecz, w sobotę, w Jastrzębiu

Podlasie pokonało w karnych Orlęta 4:1

Podlasie strzelało karne lepiej od Orląt i zdobyło puchar

W środę rozegrany został finał Pucharu Polski w okręgu Biała Podlaska. Czwartoligowe Orlęta Spomlek mierzyły się z wyżej notowanym Podlasiem. Jak na decydujące spotkanie przystało, emocji nie zabrakło. Po 36 minutach goście prowadzili 2:0, do przerwy było 2:2, a ostatecznie trzecioligowiec wygrał po rzutach karnych 4:1.

Avia nie miała problemów z ograniem Janowianki

Znamy finalistów Pucharu Polski w okręgu Lublin. Derbów Świdnika nie będzie

W środę rozegrano półfinałowe mecze Pucharu Polski w okręgu lubelskim. Faworytami byli trzecioligowcy ze Świdnika. Avia wybrała się na spotkanie z Janowianką i bez problemów wygrała 3:0. W drugiej parze doszło do niespodzianki, bo Świdniczanka po rzutach karnych musiała uznać wyższość Górnika II Łęczna. Co ciekawe, drużyna Łukasza Gieresza przegrała konkurs jedenastek... 0:3.

Whisky w Kosmosie
Koncert
25 kwietnia 2025, 20:00

Whisky w Kosmosie

WHISKY się nie zatrzymuje w propagowaniu funk rockowej misji. Tym razem chłopaki Lubelaky zagrają w klubie w lubelskim klubie Kosmos, w najbliższy piątek (25 kwietnia).

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Więcej kursów nad Zalew Zemborzycki, więcej kursów na Dworzec Lublin. A to dopiero początek zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej w Lublinie na długi weekend majowy.

Od lewej marszałek Jarosław Stawiarski, dyrektor Marzena Brzezicka i Maciej Downar-Dukowicz. Na stole - miecz z późnego średniowiecza, jeden z przekazanych zabytków

Arras, miecz i księga, czyli zagraniczne prezenty dla Janowca

Zabytkowy dywan z Francji, francuski miecz z XV wieku oraz XVII-wieczna księga niemieckiego autora trafiły do Muzeum Zamek w Janowcu. Przedmioty o historycznej wartości podarował prywatny kolekcjoner - Maciej Downar-Dukowicz.

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego
Naukobus

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Strzeszkowicach Dużych już wkrótce doświadczą nauki w najciekawszej możliwej formie. 24 i 25 kwietnia odwiedzi ich Naukobus z Centrum Nauki Kopernik.

W środę (23 kwietnia) Senat zajmował się ustawą obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Składka zdrowotna: Co uchwalił Senat i co zrobi prezydent?

Senat nie wniósł w środę (23 kwietnia) poprawek do ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Zmiana wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do Narodowego Funduszu Zdrowia w kwocie ok. 4,6 mld zł. Według zapewnień Ministerstwa Finansów, luka zostanie pokryta z budżetu państwa.

Tony D.
Nasz patronat
30 maja 2025, 19:00

Święto bluesa w Lublinie

Wszystkich fanów elektrycznego bluesa zapraszamy w piątek (30 maja) do Dzielnicowego Domu Kultury SM „Czechów” w Lublinie. Główną atrakcją będzie występ kanadyjskiego gitarzysty, Tony D.

Radny dopytuje o realizację wyborczych obietnic prezydenta Żuka

Radny dopytuje o realizację przedwyborczych zapowiedzi prezydenta. Jest odpowiedź

Rok po wyborach samorządowych radny PiS Tomasz Gontarz zarzuca prezydentowi Lublina brak transparentności i nieskuteczności w realizacji obietnic wyborczych. W odpowiedzi magistrat przekonuje, że wszystkie deklaracje są w trakcie wdrażania. I że zaplanowano je na pięć lat.

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Około 100 tysięcy osób czeka na wejście do bazyliki Świętego Piotra, by oddać hołd papieżowi Franciszkowi przed jego trumną.

Pierwszy niedźwiadek stanął w Radzyniu w kwietniu 2024 roku

Pierwszy stanął tuż przed wyborami. Czy nowa władza da szansę niedźwiadkom?

Niedźwiadek Skrzypek od wielu miesięcy czeka swoje miejsce w Radzyniu Podlaskim. Decyzja należy do Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Szlak Radzyńskiego Niedźwiadka zapoczątkował w kwietniu ubiegłego roku Robert Mazurek, ówczesny dyrektor ROK.

Burza uszkodziła ci dom? Masz szansę na zasiłek
galeria

Burza uszkodziła ci dom? Masz szansę na zasiłek

Mieszkańcy Puław, którzy ponieśli straty w trakcie wyjątkowo silnej burzy w piątek, 18 kwietnia, mogą otrzymać finansowe wsparcie ze strony miasta. Wnioski przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Atsu, bohaterka gry Ghost of Yōtei
film

Ghost of Yōtei: Data premiery i nowy zwiastun (wideo)

Po katanę i wakizashi sięgniemy już w październiku. A teraz możemy obejrzeć nowy zwiastun Ghost of Yōtei i psrawdzić, co będzie w edycji kolekcjonerskiej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium