Ludzie narzekają, że choć segregują odpady, to nie są one od nich zabierane.
to firmy średnio dwa razy w miesiącu. - Ostatnio przyjechali, opróżnili
pojemniki i zabrali tylko po jednym worku z plastikiem - mówi pan Tomasz, mieszkaniec Suchyni. - Mimo że niektórzy wystawili ich po dwa, trzy.
Dlaczego? - Każdy właściciel posesji płaci za odbiór śmieci z pojemnika - mówi Jerzy Sawa, dyspozytor w Zakładzie Oczyszczania Miasta w Kraśniku. - Worki odbieramy niejako gratis. W umowach jest napisane, że zabieramy tylko jeden worek.
Co z pozostałymi, jeśli ktoś wystawi więcej? - Zostają, a ludzie je trzymają do następnej wizyty firmy odbierającej odpady - mówi pan Tomasz. - Niektórzy zmuszeni są je spalać. Po okolicy unosi się swąd palonego plastiku.
Wójt wsi Suchynia odebrał już kilka skarg. Ludzie narzekają, że choć segregują odpady, to nie są one od nich zabierane.
- Najpierw się wszyscy nauczyli segregować, a teraz mają o wszystkim zapomnieć? - pyta Wiesław Zuba. Worki mają po 110 litrów. Dowiedziałem się, że ludzie powinni w nie upychać, ile się da.
- Owszem, może udałoby się upchnąć w jednym worku zawartość dwóch - mówi jedna z mieszkanek Suchyni. - Ale przecież to bez sensu. Przecież liczy się waga, a nie objętość.
Sawa twierdzi, że za oddanie tony posegregowanych śmieci wysypisko liczy sobie blisko 100 zł. - Chcemy utworzyć linię do segregacji w naszej firmie, ale nasze starania spełzają na niczym - mówi. - Do tej pory nie dostaliśmy zezwolenia. Gdybyśmy mieli własną segregowalnię, moglibyśmy odbierać każdą ilość posegregowanych śmieci. Za darmo.
Problem nie dotyczy tylko mieszkańców Suchyni, a całej gminy wiejskiej Kraśnik. Mieszkańcy, którym nie zabrano wszystkich śmieci spod działki, radzą sobie w inny sposób. Podrzucają je do ogólnodostępnych kontenerów w Kraśniku.
Co mają zrobić ci, którzy chcą być w porządku z sąsiadami? Jedynym rozwiązaniem jest "produkowanie” mniejszej ilości śmieci.
W Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Kraśnik przeczytać można, że przeciętny mieszkaniec wytwarza miesięcznie 4,5 kg śmieci.