Termomodernizacja Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kraśniku i miejskiej biblioteki, budowa ul. Makowej czy remont szatni w Szkole Podstawowej nr 6 – te m.in. inwestycje znalazły się w projekcie przyszłorocznego budżetu miasta.
– Projekt budżetu na 2017 rok w części inwestycyjnej uważam za ambitny i różnorodny – zaznacza Mirosław Włodarczyk, burmistrz Kraśnika. – Razem z radnymi pracujemy nad tym, aby miasto rozwijało się w sposób zrównoważony. Stąd w planie mamy nie tylko inwestycje drogowe, ale również termomodernizację placówek oświatowych i użyteczności publicznej, budowę obiektów sportowych czy odnowę terenów zielonych. Cieszy nas też coraz lepsza współpraca ze starostwem powiatowym, dzięki której wspólnie wyremontujemy kolejne ważne ulice – Oboźną, Mickiewicza i al. Niepodległości.
W projekcie budżetu Kraśnika na przyszły rok znalazły się m.in. inwestycje wieloletnie, na które miasto stara się otrzymać unijne dofinansowanie – jak chociażby projekt Nowa Energia dla Kraśnika II (zakup i montaż kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych dla mieszkańców) czy też termomodernizacja budynków oświatowych i obiektów użyteczności publicznej.
Miasto liczy na dotacje na inwestycje w kwocie ponad 8 mln zł. „Wnioski o dofinansowanie na niektóre z tych projektów zostały już złożone lub zostaną złożone przed końcem 2016 roku” – czytamy w uzasadnieniu do projektu budżetu Kraśnika na przyszły rok.
Z kolei z wpisanych do projektu budżetu Kraśnika na 2017 r. inwestycji drogowych znalazły się m.in. budowa łącznika ul. Granicznej i ul. Widok wraz z kanalizacją deszczową, budowa ul. Makowej jak też modernizacja ul. Bóźnicznej. Miasto chce też wyremontować nawierzchnie ul. Filaretów i Prusa. Ma też zamiar zlecić opracowanie dokumentacji projektowej budowy łącznika ul. Suchyńskiej i Jagiellońskiej. Ma być też więcej miejsc parkingowych.
– Oczywiście, planowanie inwestycji nie obejmuje wyłącznie kolejnego roku – podkreśla Włodarczyk. – Myślimy także perspektywicznie, pracując cały czas nad programem rewitalizacji miasta, który obejmie inwestycje w kolejnych latach, pobudzające rozwój przede wszystkim historycznej części miasta. Jesteśmy na etapie tworzenia programu, który powstaje w przy szerokim udziale mieszkańców.
Burmistrz Kraśnika zwraca też uwagę na inwestycje, które będą mogli wskazać mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego.
– Mam wrażenie, że jest to wstępny projekt budżetu – mówi Tomasz Saj, wiceprzewodniczący Rady Miasta w Kraśniku. – W przyszłym tygodniu będą prowadzone jeszcze prace w komisjach. I dodaje: Myślę, że część tych propozycji, które znalazły się w projekcie budżetu zostanie zmieniona. Może dojdą nowe inwestycje.
Ostateczną decyzję podejmą radni. Sesja budżetowa została wyznaczona na 22 grudnia.