Od soboty dzieci i młodzież ucząca się a także seniorzy, którzy mają co najmniej 60 lat będą mogli jeździć za darmo autobusami MPK Kraśnik. Uczniowie powinni mieć ze sobą legitymację szkolną a pozostałe osoby dokument potwierdzający ich wiek.
– Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom społecznym i powiększamy grupę osób korzystających z darmowych przejazdów – mówi Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika. – Osoby starsze i uczniowie to dwie grupy społeczne, które najczęściej korzystają z komunikacji publicznej. Wprowadzenie darmowych przejazdów dla tych grup będzie oznaczało oszczędności w budżetach domowych wielu rodzin.
Jeśli, dzięki zaakceptowanemu przez radnych pomysłowi burmistrza uda się zachęcić do korzystania z komunikacji miejskiej większą liczbę mieszkańców do będzie to służyć również ochronie środowiska. – A także poprawie bezpieczeństwa na drogach – dodaje burmistrz Kraśnika, który podkreśla, że w takim kierunki zmierza coraz więcej miast w Polsce. – Robi się to m.in. poprzez systemy ulg – zaznacza Wojciech Wilk.
Na bezpłatne przejazdy dla dzieci i młodzieży szkolnej w wieku do 19 roku życia lub do ukończenia nauki a także seniorów 60+ miasto dopłaci w tym roku miejskiemu przewoźnikowi 560 tys. zł.
Osoby, które są uprawnione do bezpłatnych przejazdów MPK w Kraśniku od 1 lutego br.:
* dzieci do 7 roku życia (za okazaniem dokumentu ze zdjęciem, tj. dowodu, legitymacji, paszportu lub innego potwierdzającego wiek dziecka).
* młodzież szkolna w wieku do 19 roku życia lub do ukończenia nauki za okazaniem legitymacji szkolnej.
* seniorzy w wieku od 60 lat (za okazaniem dokumentu ze zdjęciem i potwierdzającego wiek).
* honorowi i zasłużeni krwiodawcy (kobiety, które oddały co najmniej 5 litrów krwi i mężczyźni, którzy oddali co najmniej 6 litrów).
* osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, czyli całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji (dawna I grupa inwalidzka) wraz z opiekunem towarzyszącym im w pojeździe. Opiekunowie osób bez towarzystwa osoby niepełnosprawnej po odwiezieniu podopiecznego lub w drodze po niego wyłącznie na trasie: miejsce zamieszkania osoby niepełnosprawnej – placówka oświatowa.
* osoby niepełnosprawne ze schorzeniami narządów ruchu lub wzroku w stopniu umiarkowanym i znacznym (dawna II grupa inwalidzka) wraz z opiekunem towarzyszącym im w pojeździe.
* umundurowani funkcjonariusze Straży Miejskiej podczas pełnienia obowiązków służbowych.
* osoby bezrobotne zamieszkujące na terenie Miasta Kraśnik w dni robocze w godzinach od 7 do 15.
Uprawnienia do ulg i przejazdów bezpłatnych obowiązują jedynie na terenie Miasta Kraśnik.
Z przejazdów ulgowych i bezpłatnych nie mogą korzystać osoby wsiadające lub wysiadające na terenie Gminy Wiejskiej Kraśnik lub Gminy Dzierzkowice tj. na następujących przystankach :
- Podlesie Pętla
- Podlesie Remiza 01 i 02
- Cegielniana
- Podmiejska 01 i 02
- Kol. Wyżnianka Krzywie 01 i 02
- Kol. Wyżnianka Skrzyżowanie 01 i 02
- Kol. Wyżnianka Sklep 01 i 02
- Wyżnica Szkoła 01 i 02
- Nadstawna 01 i 02
- Pasieka AJG 01 i 02
- Pasieka II 01 i 02
- Słodków I 01 i 02
- Suchynia I 01 i 02
- Kol. Wyżnica Zalew 01 i 02
- Kol. Wyżnica II 01 i 02
- Wyżnica 01 i 02
- Wyżnica II 01 i 02
Na wszystkich pozostałych przystankach przysługują wszelkie ulgi oraz przejazdy bezpłatne dla grup uprawnionych wymienionych powyżej.