Kraśnik To pierwszy klaster w Polsce specjalizujący się w owocach, głównie miękkich. W Kraśniku podpisano właśnie porozumienie w sprawie utworzenia Powiązania Kooperacyjnego na rzecz rozwoju technologicznego i przemysłowego w sektorze produkcji owoców.
– Działalność w klastrze niesie ze sobą wiele korzyści i daje przewagę nad konkurencją – mówi Andrzej Maj, starosta kraśnicki. – Powstanie takiej organizacji pozwoli rolnikom rozwiązać wiele problemów związanych z produkcją owoców, ich przetwórstwem, jakościową certyfikacją i zbytem. Klaster wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. To szansa dla naszych producentów, którzy samodzielnie nie są w stanie konkurować na coraz trudniejszym rynku.
– My zadbaliśmy o to aby stworzyć odpowiednie narzędzie – mówi Tomasz Solis, wiceprezes Związek Sadowników RP. – Dalej wszystko będzie zależeć od tego, jak producenci owoców będą chcieli się zaangażować. Możliwości jest wiele. Chodzi np. o promocje, analizę rynku czy zdobywanie funduszy na nowe technologie.
Powiązanie Kooperacyjne będzie m.in. stanowić otoczenie biznesowe Lubelskiego Centrum Certyfikacji Jakościowej Produktów Regionalnych, które ma powstać w Kraśniku za 2-3 lata. Partnerami w obu przedsięwzięciach są m.in. Związek Sadowników RP, Uniwersytet Medyczny w Lublinie , Powiat Kraśnicki i Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie.