Wystawa z okazji święta pułkowego jednak się odbędzie. Urzędnicy znaleźli zastępcze miejsce, gdzie zostaną pokazane pamiątki po ułanach z 24 Pułku. Ekspozycję w zastępstwie zamkniętego muzeum będzie można oglądać na początku lipca w budynkach poklasztornych przy ul. Klasztornej.
W latach 1922-1939 w Kraśniku stacjonował 24 Pułk Ułanów im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stefana Żółkiewskiego. W 1995 roku, w 75 rocznicę utworzenia pułku, w mieście powstało Muzeum 24 Pułku Ułanów. Zbiory liczą ponad 2 tysiące eksponatów i fotografii.
Co roku, na początku lipca, w Kraśniku przez dwa dni odbywają się uroczystości pułkowe. W sobotę jest apel poległych przy budynku dawnej wartowni – obecnie mieści się tu Urząd Stanu Cywilnego. W niedzielę uczestnicy uroczystości biorą udział w mszy w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Spotykają się też w muzeum. W tym roku istniała obawa, że ekspozycji nie uda się zorganizować. Od stycznia muzeum jest nieczynne z powodu złego stanu technicznego budynku.
– Święto pułkowe będzie na pewno – zapewnia Andrzej Maj, starosta kraśnicki. – Zbiory Muzeum 24 Pułku Ułanów nie wyjadą z Kraśnika do Lublina. Jeśli w dawnym muzeum poklasztornym (przy ul. Klasztornej mieściło się kiedyś Muzeum Regionalne, przeniesione później do budynku należącego do powiatu – red.) nie uda się zgromadzić wszystkich zbiorów, to udostępnimy pomieszczenia w jeden ze szkół powiatowych. Budynek Muzeum 24 Pułku Ułanów, który należy do województwa lubelskiego, ma być remontowany. (aa)