Kraśnicka Fabryka Łożysk Tocznych chce budować farmę fotowoltaiczną. Wcześniej jednak konieczne są zmiany dotyczące planowania przestrzennego. Decyzją miejskich radnych procedura z tym związana już się rozpoczęła
Do tej tzw. punktowej procedury zmian studium i planu zagospodarowania przestrzennego miasta skierowano decyzją Rady Miasta 16 wniosków – informuje Daniel Niedziałek z Biura Burmistrza Miasta.
– Ze względu na jej ograniczony zakres umożliwia to szybsze rozpatrzenie zmian, przy czym równolegle toczy się cała kompleksowa procedura obejmująca kilkaset wniosków. Punktowa procedura jest pomocna w przypadku podmiotów, które chcą rozwijać swoją działalność w określonym kierunku i nie mogą tego robić ze względu na aktualne zapisy w planie.
Wśród wspomnianych wniosków od przedsiębiorców jest m.in. wniosek Fabryki Łożysk Tocznych. Dotyczy budowy farmy fotowoltaicznej o mocy powyżej 100 kW.
– Nie jesteśmy jeszcze na etapie konkretnego planowania. Żadne decyzje jeszcze nie zapadły – zaznacza Grzegorz Jasiński, prezes FŁT-Kraśnik. – Ponieważ ta inwestycja może być dla nas interesująca, w Urzędzie Miasta została wszczęta procedura zmian w planie przestrzennego zagospodarowania związana z objęciem całego obszaru fabryki możliwością montażu farm fotowoltaicznych o mocy powyżej 100 kW. Jednym z powodów jest wzrost kosztów energii elektrycznej jak też skrócenie okresu kiedy ta inwestycja może się nam zwrócić. A ponieważ procedura zmiany planu zagospodarowania jest długotrwała więc z takim wnioskiem wystąpiliśmy.
Wiadomo, że ogniwa fotowoltaiczne miałyby być montowane na dachach hal fabryki oraz wolnych gruntach. – Wcześniej jednak teren produkcyjny, o którym mówimy musi mieć odpowiednią specyfikację aby taką farmę utworzyć – mówi prezes FŁT-Kraśnik.
I dodaje: Jeszcze 2-3 lata temu kiedy robiliśmy kalkulację ekonomiczną okazało się, że bez dofinansowania z zewnątrz taka inwestycja nam się nie opłaca. Według ówczesnych wyliczeń zwróciłaby nam się dopiero w ciągu 8-10 lat. Będziemy mieć wyższe ceny na energię elektryczną. Już w tym roku podwyżka wyniesie ponad 60 proc. Do tego koszty ogniw fotowoltaicznych z roku na rok spadają. Wiem też, że firma Tesla zakłada już na terenie zakładów w Stanach Zjednoczonych farmy fotowoltaiczne i sprzedaje prąd, który jest tańszy niż z innych źródeł innym firmom. Myślę, że w perspektywie najbliższych lat OZE staną się popularniejsze niż obecnie.
– Instalacje fotowoltaiczne o mocy powyżej 100 KW, oprócz FŁT, chce także realizować jedna z firm działających na terenie dawnej FŁT – dodaje Niedziałek.