Projekt Miejskiej OSP zdobył najwięcej głosów spośród wszystkich projektów, na które mogli głosować mieszkańcy Kraśnika, w poszczególnych dzielnicach. Dzięki społecznemu poparciu strażacy-ochotnicy będą mieli nowy sprzęt m.in. gaśnice do paneli fotowoltaicznych.
Na projekty BO na 2023 r. głosowało 2811 osób. Większość (74 proc.) przez internet. Najwięcej głosów oddano w pierwszym i ostatnim dniu akcji.
– Promowaliśmy swój projekt poprzez kolportaż ulotek. Obeszliśmy też dzielnicę rozmawiając z jej mieszkańcami – mówi Łukasz Gałkowski, prezes Miejskiej OSP Kraśnik.
Nowy sprzęt, który zostanie sfinansowany z budżetu obywatelskiego pozwoli reagować m.in. na zagrożenia związane z nowymi technologiami: pożary od instalacji paneli fotowoltaicznych czy wypadki z udziałem samochodów elektrycznych i hybryd. Takie zdarzenia już mają miejsce.
- I pod tym kątem wybraliśmy sprzęt. W dużej mierze jako mieszkańcy dzielnicy III sugerowaliśmy się też jej specyfiką. Występuje tu gęsta zabudowa domów jednorodzinnych, bliźniaczych i budynków gospodarczych. Prezes Miejskiej OSP serdecznie dziękuje za wszystkie oddane głosy na ich projekt. A ich liczba – najliczniej popierany projekt w mieście - bardzo nas motywuje do dalszego działania i rozwoju, jednocześnie mamy nadzieję że wszystkie rozmowy które przeprowadziliśmy w formie prewencyjnej będą pomocne – dodaje nasz rozmówca.
„Bezpieczne domki”, bo tak nazywa się projekt Miejskiej OSP Kraśnik, który ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo poprzez uzupełnienie sprzętu ratowniczo-gaśniczego do działań w dzielnicy III zdobył 289 głosów i będzie realizowany w 2023 r. z pieniędzy z budżetu miasta – 60 tys. zł.
Taka sama kwota jest przeznaczona na inne zwycięskie projekty w pozostałych dzielnicach miasta.
* W dzielnicy I zostanie doposażona filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej (projekt zdobył 284 głosów). Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na zakup mebli, książkomatu i nowości wydawniczych.
* W dzielnicy II zwyciężył projekt Abc – Ekopracownia w Szkole Podstawowej nr 6 (220 głosów). Zakłada utworzenie i wyposażenie pracowni przyrodniczej w tej podstawówce.
* Natomiast w dzielnicy IV największe poparcie uzyskał pomysł, którego celem jest modernizacja sali informatycznej Szkoły Podstawowej nr 3 – wymiana sprzętu komputerowego wraz z zakupem drukarki i kopiarki (274 głosów).
* Z kolei w dzielnicy V będzie realizowany projekt w Szkoła Podstawowa nr 2. Będzie to adaptacja sali geograficznej na salę geograficzno - astronomiczną i wyposażenie szkolnej Izby Pamięci w monitory dotykowe, tablice informacyjne i gabloty służące do ekspozycji ukazującej historię szkoły (199 głosów).
* 175 mieszkańców dzielnicy VI zdecydowało się wesprzeć klub piłkarski LKS Tęcza Kraśnik (m.in. zakup niezbędnego sprzętu do nawodnienia boisk a także sprzętu sportowego dla grup młodzieżowych).
* A w ostatniej VII dzielnicy pieniądze zostaną przeznaczone na „opracowanie projektu ul. Orzechowej wraz z niezbędną infrastrukturą – od ul. Lipowej do ul. Brzozowej” (90 głosów).
Udział w głosowaniu na projekty BO na 2023 r. wzięło 2811 osób. Większość (74 proc.) głosowało przez internet, korzystając w większości z urządzeń mobilnych (70 proc.). Najwięcej głosów oddano ostatniego dnia głosowania i pierwszego