Prace dotyczące przebudowy i rozbudowy Muzeum 24. Pułku Ułanów w Kraśniku są już na finiszu. Placówka podlegająca Muzeum Lubelskiemu otworzy drzwi dla zwiedzających po wakacjach
– To będzie obiekt na miarę europejskich standardów – przekonuje Ryszard Kuźniar, zastępca dyrektora Muzeum Lubelskiego.
Muzeum Regionalne w Kraśniku i jego oddział – Muzeum 24. Pułku Ułanów funkcjonowały w dwóch oddzielnych budynkach przy ul. Piłsudskiego 7A i ul. Piłsudskiego 7. W styczniu 2015 r. z powodu złego stanu technicznego muzeum pułkowe (przy ul. Piłsudskiego 7) zostało zamknięte. Zbiory trafiły do budynku przy ul. Piłsudskiego 7A.
– Rozpoczęliśmy starania o dofinansowanie, by móc rozpocząć remont – mówi zastępca dyrektora Muzeum Lubelskiego.
I to się udało. Muzeum Lubelskie otrzymało dotację z Unii Europejskiej i Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie na realizację projektu dotyczącego przebudowy lubelskiego zamku, jak też kraśnickiego muzeum – łącznie ponad 34 mln zł.
Po trzech nierozstrzygniętych przetargach, w końcu udało się wyłonić wykonawcę prac zaplanowanych w muzeum pułkowym. W ubiegłym roku roboty ruszyły. Do istniejącego budynku muzeum zostało dobudowane skrzydło południowe. – Ale charakter obiektu został zachowany (znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej - red.). Dzięki dobudowie, powierzchnia całkowita obiektu zwiększyła się z 280 mkw do ok. 600 mwk – podaje Ryszard Kuźniar. – Rozstała rozbudowana część piwniczna z przeznaczeniem na magazyn. Będzie nowoczesny. Będzie obsługiwany pilotem. Z samojezdnymi regałami.
Pułkowe pamiątki – ok. 2 tysięcy eksponatów, w tym fotografie, odznaczenia i srebrne przedmioty, m.in. świeczniki używane podczas mszy polowych – będą eksponowane zarówno na parterze, jak też na pierwszym piętrze. Ekspozycje zostaną na nowo urządzone. Będą podzielone tematycznie. Główna ekspozycja będzie dotyczyć oczywiście historii 24. Pułku Ułanów. Będzie też dwie inne wystawy – dotycząca Kraśnika i etnograficzna.
– Poza miejscem na ekspozycje na pierwszym piętrze będzie też zaplecze dla pracowników muzeum – dodaje dyrektor Kuźniar.
W muzeum będzie też wielofunkcyjna sala na ok. 50 osób, w której oprócz eksponowania zbiorów będą mogły się odbywać m.in. warsztaty, koncerty i spotkania, w tym coroczne spotkania pułkowe. Obchody Święta 24. Pułku Ułanów w Kraśniku są organizowane co roku 7 lipca. Przez lata brali w nich udział kombatanci. – Obecnie są to przede wszystkim członkowie ich rodzin, którzy przyjeżdżają do Kraśnika z zagranicy m.in. z Belgii i Stanów Zjednoczonych – mówi zastępca dyrektora Muzeum Lubelskiego.
Nowe muzeum pułkowe będzie klimatyzowane i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. – Obiekt będzie też monitorowany i dostosowany do przepisów przeciwpożarowych. Zostanie też wyposażony w system antywłamaniowy – wylicza Ryszard Kuźniar.
Prace są już na ukończeniu. Po odbiorach i dopuszczeniu budynku do użytkowania muzeum zostanie otwarte dla zwiedzających. Ma to się stać już we wrześniu.
Muzeum pułkowe
Muzeum 24. Pułku Ułanów im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stefana Żółkiewskiego, które jest oddziałem Muzeum Regionalnego w Kraśniku, otwarto 6 lipca 1995 r. Było to w 75. rocznicę utworzenia Pułku, który stacjonował w Kraśniku w latach 1922-1939. Z 24. Pułkiem Ułanów wiążą się historie wielu kraśnickich rodzin. Muzeum ma ponad 2 tys. eksponatów i fotografii. Do Kraśnika trafiła bowiem znaczna część archiwum pułkowego zdeponowanego wcześniej w Instytucie i Muzeum gen. Sikorskiego w Londynie.