Na razie nie ma większych szans na wznowienie działalności punktu przyjmowania i wydawania odzieży przy ul. Olejnej w Kraśniku
O tym, że takie miejsce jest potrzebne, zwraca uwagę radna miejska Iwona Włodarczyk (Wspólny Kraśnik).
– Do punktu trafiała odzież od mieszkańców Kraśnika. Była w dobrym stanie, czasami były to także nowe rzeczy. Odzież była nieodpłatnie przyjmowana i za darmo wydawana osobom potrzebującym – mówiła na ostatniej sesji radna Włodarczyk, zawodowo związana z Polskim Czerwonym Krzyżem.
Radna mówiła, że ludzie dzwonią do PCK i dopytują, gdzie rzeczy, z których nie korzystają, mogą przekazać innym.
– Do tej pory te osoby kierowaliśmy właśnie na ul. Olejną 9, gdzie pani Maria i inne panie prowadziły przez wiele lat ten punkt jako wolontariuszki. Niestety, działalność ta została zaniechana – mówi radna.
Jej zdaniem panie dalej są zainteresowane tym, by taki punkt prowadzić.
– Od 2003 r. niewielki budynek przy ul. Olejnej był użyczany przez Kraśnickie Przedsiębiorstwo Mieszkaniowe Bractwu Księdza Stanisława Zielińskiego – precyzuje Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika. – W 2019 r. miasto przeprowadziło remont nieruchomości wraz z dociepleniem, aby poprawić warunki osobom korzystającym z tych pomieszczeń. W tym roku wygasła kolejna umowa użyczenia i zaproponowaliśmy Bractwu kontynuację prowadzonej dotychczas działalności charytatywnej. Zostaliśmy poinformowani przez przedstawicieli stowarzyszenia, że ta działalność nie będzie dalej prowadzona, m.in. ze względu na stan zdrowia i wiek wolontariuszek.
– Działalność punktu przy ul. Olejnej została zawieszona kilka miesięcy temu w związku z sytuacją epidemiczną związaną z Covid-19 – zaznacza Jarosław Cybulak, prezes Bractwa ks. Stanisława Zielińskiego. – Korzystając z tego, że skończyła nam się umowa użyczenia lokalu zrezygnowaliśmy z dalszego prowadzenia tego punktu. Jednym z powodów było to, że nie mamy możliwości aby dostosować do obowiązujących obecnie rygorów sanitarnych. To jednak nie jedyny powód. Ze względu na stan zdrowia i wiek panie, które prowadziły ten punkt nie mogą dalej tego robić. A nowych wolontariuszy nie mamy. Niemniej jednak nie skreślamy zupełnie tej działalności. Jeśli tylko znajdą się osoby, które bezpłatnie chciałby w tym pomóc to zapraszamy do współpracy.
Bractwo ks. Stanisława Zielińskiego działa przy Kościele rektoralnym pw. Św. Ducha w Kraśniku. – 10. dnia każdego miesiąca mamy swoje spotkania w domu rektoralnym – dodaje prezes Bractwa.
Wciąż aktualna jest też propozycja miasta. – Jeśli Bractwo zmieni zdanie i będzie chciało kontynuować zbiórkę odzieży, wystarczy zgłosić się w tej sprawie do KPM, które zarządza budynkiem – zapewnia Wilk.
Burmistrz miasta dodaje, że tego zadania mogą podjąć się też inne osoby.