Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

4 kwietnia 2017 r.
10:17

Pomnik Partyzanta w Kraśniku do wyburzenia?

Likwidacja pomnika kraśnickiego partyzanta i uhonorowanie 24 Pułku Ułanów. Takie są założenia projektu, który zgłaszają dwaj licealiści ubiegający się o mandat w Sejmie Dzieci i Młodzieży. Uczniowie liczą, że ich koncepcja zostanie zrealizowana.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Temat obecnej sesji (Sejmu Dzieci i Młodzieży – red.) brzmi „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne”. Czyli można powiedzieć, że Kancelaria Sejmu przyszła nieco z pomocą tym, którzy zastanawiali się, co zrobić z pomnikiem partyzanta – wyjaśniał w miniony piątek radnym z Kraśnika Paweł Bącal. To uczeń III LO w Lublinie, który pochodzi z Kraśnika. Bącal wspólnie z kolegą ze szkoły – Jackiem Sobiesiakiem realizują projekt do Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Pomnik partyzanta autorstwa prof. Franciszka Strynkiewicza z ASP w Warszawie został ustawiony w Kraśniku w 1967 r. – Były dyskusje na jego temat. Co z nim zrobić? Czy usunąć, czy zostawić, przemianować, czy przebrać? Propozycji było dużo – kontynuował Bącal. – Myślę, że większość z nas uważa jednak, że coś powinniśmy z nim zrobić. My jako zespół wychodzimy z inicjatywą usunięcia tego pomnika. I jednocześnie – w porozumieniu z panem przewodniczącym i panem burmistrzem – wyszła inicjatywa uhonorowania 24 Pułku Ułanów.

Pułk ten stacjonował w Kraśniku w latach 1922-39. Sesje Rady Miasta Kraśnik odbywają się w budynku dawnej wartowni pułku. Obecnie to siedziba Urzędu Stanu Cywilnego.

– Nie muszę mówić, jak bardzo pułk jest zasłużony w historii miasta – podkreślał licealista. Stąd pomysł budowy pomnika 24 Pułku Ułanów. – Mamy jednak świadomość tego, że bez poparcia społecznego nasze działania nie mają sensu – zaznaczał Bącal.

Dlatego też uczniowie postanowili sprawdzić, co mieszkańcy Kraśnika o ich projekcie myślą. – 18 marca chodziliśmy po większości ulic w Kraśniku, zarówno w dzielnicy starej jak i fabrycznej – opowiadał licealista. – Przeprowadziliśmy ankietę na ok. 100 osobach. Około połowa z nich ma negatywny stosunek do pomnika partyzanta. Zaś 70 proc. ankietowanych popiera naszą inicjatywę – czyli usunięcia pomnika i uhonorowania 24 Pułku Ułanów.

Licealiści twierdzą, że mają poparcie kombatantów. Uczniowie złożyli już wniosek do Młodzieżowej Rady Miasta Kraśnik w tej sprawie. Młodzi radni zajmą się nim podczas jutrzejszej nadzwyczajnej sesji. – Rada ta podejmie decyzję, czy kieruje nasz wniosek do Rady Miasta Kraśnik czy nie – dodał Bącal.

– Zacznijcie swoją działalność od tego, aby najpierw coś zbudować, a nie burzyć – apelował do młodych ludzi lewicowy radny Tadeusz Członka.

Tymczasem projekty zgłoszone przez kandydatów na posłów do SDiM będą oceniane. Za każdy element, np. konsultacje społeczne, są przyznawane punkty. 230 najwyżej ocenionych zespołów zostanie zakwalifikowanych do udziału w XXIII sesji SDiM, które będzie 1 czerwca.

Dr Dominik Szulc

historyk z PAN w Warszawie. Kraśniczanin. Rozpoczął badania historii Pomnika Partyzanta w Kraśniku.

Dotarła do mnie wiadomość o rzekomym pomyśle usunięcia Pomnika Partyzanta 1940-1944 i nowego upamiętnienia 24 Pułku Ułanów. Jestem zwolennikiem uhonorowania pułku. Dowódcą jego wartowni (ob. USC) był mój stryjeczny dziadek. Pułk ma już jednak dwa upamiętnienia w mieście, w tym jedno pełnowymiarowe. Dodatkowo w 2008 r. dzwoniłem do miejscowych kół kombatanckich i wszystkie, za wyjątkiem Związku Żołnierzy NSZ były przeciwne usunięciu Partyzanta. Pomnik wykonało małżeństwo Strynkiewiczów – słynnych architektów związanych z AK, Państwem Podziemnym, a później „S”. Pod monumentem złożono urny z ziemią z miejsc bitew m.in. Porytowego Wzgórza, gdzie walczyli partyzanci AK i NSZ (znanego Żołnierza Wyklętego „Ojca Jana”). I ostatnia sprawa. Kilka miesięcy temu ogłoszono projekt zmiany ustawy dekomunizacyjnej, który obejmuje pomniki. Na prośbę senatorów PiS wojewodowie i IPN przygotowali listy pomników do usunięcia, „propagujących komunizm lub inny ustrój totalitarny”. Na 2 listach „lubelskich” Partyzant z Kraśnika się nie znalazł (to załączniki do druku sejmowego 985). Ostatecznie PiS projekt wycofał. Obecny konkurs Sejmu Dzieci i Młodzieży na „Przestrzeń publiczną jako miejsca wolnego od symboli propagujących systemy totalitarne” organizowany jest więc wg obowiązującej ustawy, która w ogóle nie przewiduje usuwania i wznoszenia nowych pomników, a dotyczy tylko nazw upamiętnień władzy z lat 1944-1989! Pomysł nie mieściłby się zatem w regulaminie konkursu i przepisach ustawy.

Sonda: Czy Pomnik Partyzanta w Kraśniku powinien zostać zburzony?

Liczba głosów: 944
59.85%
Nie
37.5%
Tak
2.65%
Nie mam zdania

Pozostałe informacje

Co na ferie w Puławach? Dom Chemika z ofertą dla dzieci i dorosłych

Co na ferie w Puławach? Dom Chemika z ofertą dla dzieci i dorosłych

W poniedziałek, 17 lutego, rozpoczynają się ferie zimowe. Z tej okazji Puławski Ośrodek Kultury przygotował specjalną ofertę dla dzieci i młodzieży. Będą warsztaty artystyczne, wyjazdy na narty oraz spotkania z nowoczesną technologią.

Dziewczyny poszły w miasto
foto
galeria

Dziewczyny poszły w miasto

Dziewczyny poszły w miasto ponieważ - jak głosiła fama - w popularnym Berecie odbywał się wieczór z Italo Disco. Tej nocy z głośników popłynęły utwory takich wykonawców jak: Falco, Sabrina, Francesco Napoli, Savage, Radiorama, Valerie Dore, Baltimora, Martinelli, Gazebo i wielu innych. Parkiet dosłownie płonął od emocji. Zobaczcie jak się bawiliście.

W pierwszym meczu w 2025 roku Górnik Łęczna zremisował na swoim stadionie z ŁKS Łódź

Górnik Łęczna zaczyna rundę wiosenną od domowego remisu

Ciekawy, dynamiczny mecz w Łęcznej z udziałem tamtejszego Górnika, ale bez zwycięstwa. W niedzielę zielono-czarni na inaugurację rundy wiosennej zremisowali 2:2 z ŁKS Łódź. Zarówno gospodarze jak i ekipa z Łodzi po końcowym gwizdku mieli prawo odczuwać niedosyt

Częściowo wyburzona stołówka
Lublin

Zagadka remontu wojskowej stołówki na Majdanku

To jest niegospodarność. Najpierw wyremontowali cześć budynku, potem wstawili nowe okna, a na koniec wzięli za wyburzanie – tak czytelnik opisał nam sytuację, jaką zaobserwował na terenie kompleksu wojskowego przy ul. Męczenników Majdanka w Lublinie. Chodzi o remont wojskowej stołówki.

Motor w dwóch kolejkach w 2025 roku dopisał do swojego konta jeden punkt

Goście przegrywają i grają w dziesiątkę. Jagiellonia Białystok - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Jagiellonia BIałystok - Motor Lublin. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30.

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium