Eksponaty z wykopalisk archeologicznych prowadzonych w XV-wiecznym kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kraśniku można oglądać w otwartym właśnie Muzeum Parafialnym.
Uroczystość otwarcia obiektu zakończyła trzydniową konferencjęnaukową pt. „Klasztor kanoników regularnych w Kraśniku – rola kulturotwórcza i cywilizacyjna w mieście i regionie”. Sesja miała miejsce w miniony weekend.
Powstanie muzeum wiąże się z pracami konserwatorskimi i archeologicznymi, które były prowadzone zarówno w samym kościele jak też na zewnątrz – w otoczeniu trójnawowej XV-wiecznej świątyni. Remont zabytkowego kościoła rozpoczął się w 2007 r., zaś prace archeologiczne prowadzono w latach 2010-2013 w ramach projektu współfinansowanego ze środków unijnych.
– Początkowo chcieliśmy stworzyć większe muzeum, ale to się nie udało – przyznaje ks. dr Jerzy Zamorski, proboszcz parafii p.w. WNMP w Kraśniku. – Była jednak potrzeba aby wykopaliska gdzieś umieścić. Tak, by pozostały w Kraśniku.
Powołano do tego muzeum, które w niedzielę zostało uroczyście otwarte. – Eksponujemy ok. 600 przedmiotów – mówi ks. dr Zamorski. – Począwszy od drobnych szkieł z różnych pucharów, po pieniądze z różnych okresów np. monety z czasów jagiellońskich. Mamy też tabliczki z XVI-XVIII wieku, na których w przyparafialnej szkole kanonickiej uczono łaciny. Został zrekonstruowany odnaleziony przy pochówku przy kościele strój z jedwabiu – czekman. Jest też pierścień jednego z zakonników – wylicza.
Muzeum powstało w pomieszczeniu nad zakrystią.