Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

29 kwietnia 2021 r.
11:39

Kraśnik nie jest już anty-LGBT. Uchwała uchylona, radni PiS podzieleni

Autor: Zdjęcie autora ona
401 15 A A
(fot. Piotr Michalski / archiwum)

Rada Miasta Kraśnik uchyliła uchwałę anty-LGBT. Jednomyślności nie było, ale po blisko 2 latach radni wycofali się ze stanowiska dotyczącego powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową. – To niezwykle dobra wiadomość – cieszy się Bartosz Staszewski, pochodzący z Lublina aktywista LGBT, organizator lubelskiego Marszu Równości.

Aktualizacja artykułu: 29 kwietnia 2021 r. 16:06
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W głosowaniu brało udział 19 radnych. Za uchyleniem uchwały anty-LGBT było 9 radnych. Przeciw tej uchwale głosowało 6 radnych, 4 wstrzymało się od głosu, zatem uchwała została uchylona – ogłosiła po przeliczeniu głosów Dorota Posyniak, przewodnicząca Rady Miasta Kraśnik.

To było czwarte z kolei podejście do uchylenia podjętej pod koniec maja 2019 r. uchwały – „stanowiska dotyczącego powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową”. Tym razem bez blasków fleszy, kamer i w tajemnicy, ponieważ dopiero na czwartkowym posiedzeniu, związany z Platformą Obywatelską burmistrz Kraśnika Wojciech Wilk złożył wniosek o rozszerzenie porządku obrad m.in. o ten właśnie punkt.

– Moim zdaniem podejmując uchwałę uchylającą uchwałę z 2019 r. zrobimy bardzo duży krok w przezwyciężeniu kryzysu wizerunkowego – przekonywał radnych burmistrz. – Oczywiście można to różnie oceniać czy nasze miasto jest oceniane sprawiedliwie czy nie. Ogólnie rzecz ujmując jesteśmy przedstawiani mało sympatycznie.

To nie jedyny powód. Wojciech Wilk przypomniał, że miasto walczy o duże pieniądze – możliwość uzyskania 35 mln zł. – Jeśli uchylimy tę uchwałę to mamy większe szanse na pozyskiwanie środków zewnętrznych w przyszłości – przekonywał burmistrz. – Mam na myśli szczególnie grant pochodzący z funduszy norweskich.

Wojciech Wilk apelował też o „przestrzeganie zasad konstytucyjnych” – Uchwała mimo że nie ma skutków prawnych to może być postrzegana jako ingerująca w prawa i wolności mniejszości – tłumaczył.

Nie wszystkich przekonał. – Uchwała nie odnosi się do osób, natomiast wskazuje narastający problem. I ten problem nazywa się właśnie ideologia LGBT – upierał się przy swoich poglądach radny Jan Albiniak (Wspólny Kraśnik). – I wbrew zaklinaczom głoszącym, że takiej ideologii nie ma, ona jest. Bo ideologia, zgodnie z Wikipedią to zbiór idei światopoglądowych służących do całościowego interpretowania i przekształcania świata.

PiS nie mówił jednym głosem

– Jeśli była taka uchwała podjęta to powinna dalej obowiązywać, bo inaczej świadczy to o braku naszej konsekwencji – stwierdziła radna Wioletta Kudła (klub radnych PiS). – Ja z takimi działaniami się nie zgadzam. I będę przeciwna.

Radna odniosła się też do wypowiedzi wiceprzewodniczącego Jarosława Jamroza (klub radnych PiS). – Wcześniej niż panu się wydaje z tą ideologią (LGBT-red.) się zmierzymy, bo dzisiaj otwieramy puszkę tej ideologii – uznała radna Kudła. Na koniec zaś dopytywała odnosząc się do spraw religijnych: – Czy Chrystus jak przyjdzie powtórnie znajdzie jeszcze wiarę na ziemi? Żeby nie okazało się, że walczymy z samym Panem Bogiem.

Ostatecznie głosowanie pokazało, że radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości nie mówią jednym głosem. Troje było co prawda przeciwko wycofaniu się ze stanowiska, jeden radny z tego klubu Tomasz Saj w ogólnie nie głosował, ale też troje wstrzymało się od głosu. Wśród nich szef tego klubu radny Jarosław Jamróz. W swojej wypowiedzi podkreślał m.in. że  „silne rodziny są fundamentem silnej wspólnoty”. Przekonywał też, że w Kraśniku „nie podjęło żadnych działań dyskryminujących mniejszości”. Ale też i przyznał, że zdaje sobie sprawę z tego, że miasto ubiega się o fundusze norweskie. – Nie traktuję tego jak szantażu – zastrzegł Jamróz. – Natomiast wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczności kraśnickiej aby uniknąć dyskwalifikacji w dalszym rozpatrywaniu złożonego przez miasto Kraśnik wniosku, osobiście wstrzymam się od głosu przy głosowaniu nad tą uchwałą – zapowiedział i tak też uczynił.

Radości z decyzji kraśnickich radnych nie kryją osoby związane ze środowiskiem LGBT. – To niezwykle dobra wiadomość – cieszy się Bartosz Staszewski, pochodzący z Lublina aktywista LGBT, organizator lubelskiego Marszu Równości. – Przyznam, że kompletnie się jej nie spodziewałem. To pokazuje, że upór ma sens. Jest przykładem tego, że siła i działania organizacji pozarządowych, ale też i lokalnych aktywistów takich jak Cezary Nieradko, który odważył się wystąpić przed całą radą i powiedział jak się czuje jako osoba LGBT we własnym mieście jest bardzo ważna. Myślę, że to wszystko pozwoliło radnym zrozumieć że ich stanowisko to była zła droga. Teraz pozostaje cieszyć się tym, że radni nie będą już takimi deklaracjami dyskryminować kolejnych mieszkańców i mieszkanek Kraśnika.

– Bardzo mnie cieszy ta decyzja, choć jest nieco spóźniona. Mogła zapaść wcześniej (temat ten stanął na sesji Rady Miasta Kraśnik po raz czwarty-red.). Wtedy, jako miasto nie stracilibyśmy twarzy. Wiele nieprzyjemnych sytuacji dałoby się ominąć. A tak w co piątym skeczu śmieją się z Kraśnika. Sądzę, że to jest taka nauka na błędach – uważa Cezary Nieradko, który osobiście apelował do kraśnickich radnych aby wycofali się z krzywdzącego osoby LGBT stanowiska. Mężczyzna zmienił już miejsce zamieszkania. – Uciekłem z Kraśnika, przeprowadziłem się do Lublina. Stanowisko anty-LGBT wiele popsuło. Tego nie da się szybko naprawić. I dodaje: Dobrze, że niektórzy radni zmienili zdanie, ale niesmak pozostał.

Co z innymi samorządami?

– Kiedy Świdnik? Radni miejscy mieli już szansę trzy razy a powiatowi raz. Nie skorzystali... – napisał na Facebooku Jakub Osina, radny powiatu w Świdniku komentując decyzję Rady Miasta Kraśnik. 

– W tej chwili 92 jednostki samorządu terytorialnego mają przyjęte 94 uchwały przeciwko "ideologii LGBT" oraz "Samorządową Kartę Praw Rodzin" – podlicza Jakub Gawron, który jest współtwórcą Atlasu Nienawiści (to oddolna inicjatywa zbierającej dane na temat samorządów ogłaszających się strefami wolnymi od LGBT). – Kraśnik jest piątym samorządem, który uchylił taką uchwałę.

Przed nim były: Radziechowy-Wieprz (przez wojewodę), Tomaszów Mazowiecki (przez radnych na prośbę prezydenta), Nowa Dęba (przez radnych, na prośbę przewodniczącego) i Nowa Sarzyna (przez radnych).

Jak głosowali kraśniccy radni?

Jan Albiniak (Wspólny Kraśnik) – przeciw uchyleniu uchwały z końca maja 2019 r.

Zbigniew Bartysiak (KW Prawo i Sprawiedliwość) - przeciw

Jarosław Jamróz (KW Prawo i Sprawiedliwość) – wstrzymał się

Anna Jaszowska (KW Prawo i Sprawiedliwość) – wstrzymała się

Marek Kowalski (KW Prawo i Sprawiedliwość) – wstrzymał się

Wioletta Kudła (KW Prawo i Sprawiedliwość) – przeciw

Paweł Kurek (Polska 2050) – za

Krzysztof Latosiewicz (Porozumienie i Rozwój) – za

Agnieszka Lenart (SLD) – za

Agnieszka Lis (KW Prawo i Sprawiedliwość) – nieobecna podczas głosowania

Marcinkowska Angelika (Porozumienie i Rozwój) – za

Zbigniew Marcinkowski (Porozumienie i Rozwój) – za

Jacek Michalczyk (Porozumienie i Rozwój) – za

Jerzy Misiak (KW Prawo i Sprawiedliwość) – przeciw

Marzena Pomykalska (Wspólny Kraśnik) – wstrzymała się

Dorota Posyniak (Porozumienie i Rozwój) – za

Tomasz Saj (KW Prawo i Sprawiedliwość) – nie brał udziału w głosowaniu

Krzysztof  Ślusarz (Porozumienie i Rozwój) – za

Marian Tracz (KW Prawo i Sprawiedliwość) – przeciw

Wioletta Wilkos (Porozumienie i Rozwój) – za

Iwona Włodarczyk (Wspólny Kraśnik) – przeciw

Projekt „ Kraśnik – przyjazne miasto”

Miasto walczy o pieniądze z funduszy norweskich. Kraśnicki projekt („po wielomiesięcznych konsultacjach z mieszkańcami”) dotyczy m.in. takich działań jak: przygotowania nowych terenów inwestycyjnych, dostosowania edukacji do potrzeb rynku pracy, rozwijania umiejętności i promowania utalentowanej młodzieży, utworzenia Centrum Usług Społecznych oferującego mieszkańcom kompleksowe usługi, walki ze smogiem, ograniczenia zanieczyszczeń i ilości odpadów komunalnych, ograniczenia ubytków wody, ekologicznych autobusów komunikacji miejskiej, infrastruktury publiczna lepiej przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych i walki z wykluczeniem cyfrowym. Zarys złożonego przez urzędników projektu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej „w lipcu 2019 roku, zajął w ramach I etapu konkursu wysokie 9 miejsce spośród aż 212 zarysów zakwalifikowanych do oceny merytorycznej”.
 
– Nie znamy jeszcze wyników oceny merytorycznej. Z nieoficjalnych informacji, jakie do nas docierały, miał to być kwiecień, ale terminy w takich sprawach często ulegają korektom – przyznaje Daniel Niedziałek z Urzędu Miasta Kraśnik.
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Mnóstwo pieniędzy w puszkach. Zebrali ponad 36 tys. zł
galeria

Mnóstwo pieniędzy w puszkach. Zebrali ponad 36 tys. zł

Przez dwa dnia na dwóch tomaszowskich cmentarzach odbywała się kwesta. Dała świetny wynik. Do puszek trafiło ponad 36 tys. zł.

Ukrył się przed policją... w pokrowcu na ubrania

Ukrył się przed policją... w pokrowcu na ubrania

42-latek z Zamościa wybrał pomysłową, lecz nietrafioną kryjówkę przed policjantami. Poszukiwany do odbycia kary więzenia ukrył się pod stertą odzieży w pokrowcu na ubrania.

Śmiertelny wypadek na drodze. Policja poszukuje świadków

Śmiertelny wypadek na drodze. Policja poszukuje świadków

Chełmscy policjanci poszukują świadków tragicznego wypadku do którego doszło w październiku na drodze krajowej nr 12.

Bramkarz Górnika Łęczna kontuzjowany

Bramkarz Górnika Łęczna kontuzjowany

Górnik Łęczna od wtorku zaczyna przygotowania do kolejnego meczu w Betclic I Lidze. W niedzielę zielono-czarni zagrają na wyjeździe z Wisłą Płock i będą musieli poradzić sobie bez swojego bramkarza

Zamojski Dom Kultury mieście się przy ul. Partyzantów 13
15 listopada 2024, 18:00

Sześć dekad domu kultury. Jubileuszowa gala wkrótce

Najpierw był powiatowym, później wojewódzkim, a od jakiegoś czasu już miejskim. Ale cały czas działa pod tym samym adresem i w swojej siedzibie zorganizuje galę z okazji jubileuszu. Zamojski Dom Kultury świętuje swoje 60-lecie.

29-latek zadźgał partnera swojej matki
WIDEO
film

29-latek zadźgał partnera swojej matki

Nawet dożywocie może grozić 29-latkowi, który oskarżony jest o zabójstwo 42-letniego partnera swojej matki. Mężczyzna przyznał się do dokonania zbrodni.

ilustracyjne zdjęcie
biała podlaska

Białorusin przez 5 lat szpiegował lotnisko. Pomagał mu Polak

Przez pięć lat Nikolay M. śledził lotnisko w Białej Podlaskiej. Prokuratura oskarża go szpiegostwo na rzecz białoruskiego wywiadu. Pomagał mu w tym Polak.

Osoby bezdomne najczęściej ukrywają się w pustostanach. Policja w okresie jesienno-zimowym prowadzi patrole prewencyjne sprawdzając czy koczują tam osoby potrzebujące pomocy

Pierwszy przypadek wychłodzenia na Lubelszczyźnie. Zwracajmy uwagę na bezdomnych

Policjanci z Opola Lubelskiego wyjaśniają okoliczności śmierci 49-letniej mieszkanki Karczmisk. Prawdopodobną przyczyną śmierci było wychłodzenie. To pierwszy przypadek w tym sezonie na Lubelszczyźnie.

Inwestycje drogowe na Ponikwodzie! Drogi, chodniki i węzeł przesiadkowy.
WTOREK NA DZIELNI
film

Inwestycje drogowe na Ponikwodzie! Drogi, chodniki i węzeł przesiadkowy.

Gdzie powstanie droga, a gdzie chodnik czy oświetlenie – o inwestycjach w poszczególnych dzielnicach Lublina w nowym programie "Wtorek na dzielni" pytamy dyr. Grzegorza Malca, szefa Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie.

Przedstawicielki Cementu-Gryfa Chełm stawały na podium zawodów w Krakowie

Dobre występy przedstawicieli Cementu-Gryfa Chełm podczas zawodów w Krakowie i Zgierzu

W Krakowie rozegrany został Międzynarodowy Turnieju im. Władysława Bajorka. Zawody odbyły się w trzech grupach wiekowych, wśród dzieci, młodzików i kadetów. Wzięli w nich udział zawodnicy z Polski, Węgier, Ukrainy, Czech, Armenii, Danii, Chorwacji, Jordanii i Słowacji.

Klaudia Kudełko
古典音樂

Z Zamościa do Pekinu z nieznanym utworem Chopina

Pekin, Szanghaj, Xiamen, Chengdu, Chongqing i Shenzhen – w tych miastach zagra Klaudia Kudełko, pianistka z Zamościa, zdobywczyni nagrody specjalnej Outstanding Performance Prize za najlepszy występ na żywo w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Co zagra? Nieznany dotąd utwór Chopina.

Jubileuszowa edycja Targów Energetycznych ENERGETICS w Lublinie
galeria

Jubileuszowa edycja Targów Energetycznych ENERGETICS w Lublinie

Premierowe produkty, usługi i rozwiązania dla energetyki, szkolenia produktowe, panele dyskusyjne, seminaria oraz specjalistyczny program konferencyjny – tak zapowiada się jedno z najważniejszych wydarzeń dedykowane branży energetycznej – 15 edycja Targów Energetycznych ENERGETICS, które odbędą się w dniach 19 – 21 listopada 2024 roku. (Targi Lublin S.A., ul. Dworcowa 11).

Lubelskie CBŚP zlikwidowali linię produkcyjną narkotyków
ZDJECIA i WIDEO
galeria
film

Lubelskie CBŚP zlikwidowali linię produkcyjną narkotyków

Blisko tonę narkotyków o łącznej wartości 43 mln złotych zlikwidowali policjanci Centralnego Biura Śledczego z Lublina. Decyzją Sądu zamieszani w sprawę zostali tymczasowo aresztowani.

Dlaczego warto zmienić opony na zimowe?

Dlaczego warto zmienić opony na zimowe?

Zbliżająca się zima to doskonały moment, aby zastanowić się nad zmianą opon na zimowe. Wiele osób zastanawia się, czy to konieczne. Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak, szczególnie jeśli zależy nam na bezpieczeństwie jazdy zimą. Opony zimowe są zaprojektowane tak, aby zapewnić lepszą przyczepność na śliskiej nawierzchni, co jest kluczowe podczas jazdy po oblodzonych czy zaśnieżonych drogach.

Hojność coraz większa. Rekordowa kwesta na cmentarzu
galeria

Hojność coraz większa. Rekordowa kwesta na cmentarzu

O blisko 3 tys. zł więcej niż rok temu trafiło do puszek kwestarzy podczas zorganizowanej w weekend w Zwierzyńcu zbiórki pieniędzy na ratowanie zabytkowych nagrobków.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!