Już niebawem Kraśnik może być mekka dla rowerzystów. A to za sprawą projektu „Rowerowe Roztocze”, który ma zrealizować Roztoczański Związek Powiatowo-Gminny. Nowe drogi pieszo-rowerowe mają połączyć Kraśnik ze Zwierzyńcem, sercem Roztocza.
W Kraśniku ma swój początek Roztocze Zachodnie. Zanim powstanie sieć ścieżek rowerowych, warto już dziś odwiedzić okolice tego miasta i odkryć jego uroki podróżując rowerem. Może to być atrakcyjna propozycja na wakacyjny weekend.
Projekt „Rowerowe Roztocze” będzie realizowany dzięki środkom unijnym – zarówno na obszarach miejskich, jak i wiejskich. Szacowana wartość całkowita projektów wyniesie ponad 56 mln euro, a nabór wniosków ma rozpocząć się już najbliższą jesienią.
Warto tu wspomnieć, że pierwsze ścieżki rowerowe powstały w Kraśniku niemal 20 lat temu – wzdłuż ul. Granicznej i Urzędowskiej, łącząc starą i nową część miasta. Obie wykonane zostały jednak z kostki brukowej i rowerzyści nie mogą doczekać się ich modernizacji. Teraz mieszkańcy korzystają także z asfaltowych dróg serwisowych zbudowanych niedawno, wraz z obwodnicą północną miasta. Można tam spotkać nie tylko rowerzystów, ale także miłośników nordic walkingu i jazdy na rolkach.
W ramach projektu „Rowerowe Roztocze” w Kraśniku inwestycja będzie prowadzona na drogach miejskich i powiatowych. Miasto Kraśnik ma zbudować ok. 450 m nowej, asfaltowej drogi pieszo-rowerowej przy ul. św. Faustyny. W ten sposób powstanie łącznik ze ścieżką na Alei Tysiąclecia z jednej strony, z drugiej z ul. Urzędowską. Na starej ścieżce rowerowej na ul. Urzędowskiej zostanie wymieniona nawierzchnia z kostki na asfalt. Tym zajmie się powiat kraśnicki, który ma także zbudować nowe drogi pieszo-rowerowe wzdłuż ul. Kolejowej, Lubelskiej i odcinku ul. Nadstawnej.
– W ciągu kilku lat powstanie w ten sposób sieć ścieżek i dróg pieszo-rowerowych, które umożliwią sprawną i bezpieczną komunikację z Osiedla Kolejowego i okolic dworca w kierunku dzielnicy starej i osiedla Piaski, a następnie Zalewu Kraśnickiego – mówi burmistrz Krzysztof Staruch. – Ta inwestycja oraz możliwości, jakie stworzyła budowa obwodnicy północnej stanowić będą prawdziwy przełom, jeśli chodzi o możliwości uprawiania turystki i rekreacji rowerowej w samym mieście.
Nie trzeba jednak czekać. Już dziś można wybrać się do Kraśnika, aby z siodełka poznać walory turystyczne otoczenia tego miasta. W okolicy Osiedla Kolejowego ma swój początek Roztocze Zachodnie. Rowerzyści mogą przyjechać do Kraśnika koleją lub drogą ekspresową, a potem ścieżkami dojechać np. nad Zalew Kraśnicki albo skorzystać z możliwości, jakie oferują sąsiednie gminy – Dzierzkowice, Urzędów czy Gościeradów.
Dzięki wyżynnemu ukształtowaniu terenu licznym lasom i wąwozom, ale także drogom szutrowym i asfaltowym, wybudowanym z myślą o rolnikach, można spędzić wiele godzin na przejażdżkach po terenach wokół Kraśnika.
Lokalni miłośnicy jazdy na rowerach MTB mają ulubione miejsca, lessowe wąwozy, w których oddają się swojej pasji. Również miłośnicy spokojniejszej jazdy na rowerach trekkingowych znajdą tu atrakcyjne trasy. Na drogach wokół Kraśnika wiosną i latem nietrudno spotkać kilku lub kilkunastoosobowe grupy cyklistów trenujących na rowerach szosowych przed kolejnymi wyścigami, ale również całe rodziny na rowerach podczas sobotnich i niedzielnych wypadów za miasto. Niemal w całym powiecie organizowane są rajdy familijne gromadzące nawet po kilkuset uczestników. Rowerzyści chętnie korzystają także z solidnych dróg wybudowanych przez leśników. Warto też spojrzeć w kalendarz imprez rowerowych. Najbliższa już 16 czerwca w gminie Dzierzkowice.