Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

18 lutego 2022 r.
11:58

Ubywa nam lasu! Mieszkańcy biją na alarm, władze miasta zaniepokojone

79 7 A A
Mieszkańców Kraśnika zaniepokoiła wycinka lasu w okolicach dzielnicy fabrycznej, który jest chętnie przez nich odwiedzany
Mieszkańców Kraśnika zaniepokoiła wycinka lasu w okolicach dzielnicy fabrycznej, który jest chętnie przez nich odwiedzany (fot. Daniel Niedziałek/UMK)

To obecnie temat numer jeden w Kraśniku. W lesie, w dzielnicy fabrycznej, prowadzona jest wycinka lasu, co zaniepokoiło część mieszkańców, ale też władze miasta. W piątek po południu odbędzie się otwarte spotkanie w tej sprawie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Las w dzielnicy fabrycznej jest często odwiedzanym miejscem przez kraśniczan – przyznaje pan Tomasz, jeden z mieszkańców. – Popularność tego miejsca była widoczna zwłaszcza w 2020 r., kiedy w związku z pandemią koronawirusa, był ogłoszony lockdown. Spacerowiczów było wówczas naprawdę wielu. Miejsce to chętnie wybierają zarówno biegacze, jak i rowerzyści, ale też osoby chodzące z kijkami i spacerujące – od młodzieży po seniorów.

– W tym lesie jestem codziennie, a mieszkam w Kraśniku od 30 lat i do tej pory nie widziałem czegoś podobnego – podkreśla Paweł Cieślik, miłośnik lasu i przyrody, opisując wycinkę. – Leśnicy zrobili nawet drogę, żeby łatwiej było wywozić ścięte drzewa z lasu ciężarówkami. Wcześniej mieliśmy szereg ścieżek biegowych i rowerowych, a teraz to wszystko jest rozjeźdżone i zniszczone.

To porażające!

Podobnego zdania jest Milena Kozak-Chrzanowska, której we wtorkowej wycieczce do lasu towarzyszył kraśnicki radny Paweł Kurek (oboje związani z Polską 2050), która na Facebooku opisuje, że obraz, jaki zastali na miejscu, był „porażający”. „Zamiast odgłosów ptaków i szumu drzew były głośne piły, warkot samochodów i koparek. Zamiast znanych nam zacienionych ścieżek biegowych – rozkopane miejsca składowania ściętych drzew” – relacjonuje.

Bijącym na alarm wtóruje burmistrz Kraśnika Wojciech Wilk. – Podobnie jak inni mieszkańcy jestem zaniepokojony postępującą w ostatnim czasie wycinką lasu w dzielnicy fabrycznej – przyznaje burmistrz. – To nie tylko zielone płuca naszego miasta. Ta część lasu to również ważne miejsce związane z wypoczynkiem i rekreacją, miejsce spacerów, miejsce chętnie odwiedzane przez biegaczy, miłośników rekreacji rowerowej czy nordic walkingu.

„Zagospodarowanie drzewostanów”

Zapytaliśmy Nadleśnictwo Kraśnik, kiedy zaczęła się wycinka i gdzie dokładnie jest prowadzona. – W sąsiedztwie dzielnicy Kraśnik Fabryczny, na terenie leśnictwa Dąbrowa Bór, na początku lutego rozpoczęto prace mające na celu odpowiednie zagospodarowanie przyszłych drzewostanów poprzez stworzenie właściwych warunków dla wzrostu i rozwoju młodego pokolenia drzew – wymianę pokoleń – odpisała nam Barbara Zielińska, odpowiedzialna za kontakt z mediami. – Jest to drugi etap zmierzający do przebudowania tego drzewostanu z gatunku panującego, jakim jest sosna, na drzewostan zróżnicowany gatunkowo.

Jak wyjaśnia Barbara Zielińska, „pierwsze cięcia ukierunkowane na przebudowę zostały wykonane w 2006 r.”. – A w miejsce wyciętych drzew posadzono wówczas dęby i buki – wyjaśnia. – Dziś gatunki te wymagają przeprowadzenia odpowiedniego rodzaju cięć w celu zapewnienia właściwych warunków świetlnych, aby móc dalej prawidłowo wzrastać.

Przedstawicielka Nadleśnictwa Kraśnik wyjaśnia, że „prowadzone działania są niezbędne do realizacji założeń zwiększenia programu bioróżnorodności”. – Działania te są oczywiście zawarte w obowiązującym Planie Urządzenia Lasu na lata 2016-2025, zatwierdzonym przez ministra środowiska i poddanym szerokim konsultacjom społecznym na etapie tworzenia planu – dodaje Zielińska.

Aktualnie trwają prace na „4 gniazdach o łącznej powierzchni 1,92 ha, co stanowi 1 proc. powierzchni lasów sąsiadujących z dzielnicą Kraśnik Fabryczny”.

Dzisiaj w sprawie wycinki lasu odbędzie się spotkanie z mieszkańcami. – Jest organizowane z inicjatywy leśników, w których imieniu wystąpi zastępca nadleśniczego Michał Kosikowski – zapowiada Zielińska.

Spotkanie z przedstawicielami Nadleśnictwa Kraśnik w galerii „Trójka” w Centrum Kultury i Promocji rozpocznie się o godz. 17. – Ma ono otwarty charakter, zapraszam kraśniczan do udziału w tym spotkaniu – zachęca burmistrz. – Dla tych, którzy nie będą mogli przyjść, będzie ono transmitowane na profilu Facebook Kraśnik.

Wojciech Wilk dodaje, że „ma nadzieję, że głos mieszkańców zostanie wzięty pod uwagę przez Nadleśnictwo i spotkanie przyczyni się do rozwiązania problemu”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wczoraj odbyła się próba generalną przed premierą opery "don Giovanni"
film

„Don Giovanni” – premiera wyprzedana w 100 proc.

W Operze Lubelskiej szykuje się wydarzenie - bez ryzyka można stwierdzić - krajowego formatu. Chodzi o sobotnią premierę opery „Don Giovanni”. Reżyserem jest Wojciech Adamczyk, znany m.in. z serialu „Ranczo”. Z batutą stanie maestro Vincent Kozlovsky, a za epicką scenografię odpowiada Marek Chowaniec. Na scenie wystąpią znani artyści. W rolę komandora wcieli się Rafał Siwek, światowej sławy bas, w rolę tytułowego Don Giovanniego wcieli się Daniel Mirosław, zaś Donny Anny – Anna Barska. 

Mateusz Stolarski chciałby, żeby Jakub Łabojko dołączył do Motoru

Defensywny pomocnik dołączy do Motoru Lublin? „Jesteśmy na etapie rozmów kontraktowych”

Wszystko wskazuje na to, że Motor Lublin wkrótce dokona szóstego transferu w zimowym okienku. Do beniaminka PKO BP Ekstraklasy może dołączyć Jakub Łabojko. Defensywny pomocnik przebywał z drużyną na obozie w Turcji. Obie strony rozmawiają już na temat kontraktu dla zawodnika, które ostatnio grał we Włoszech.

Zimowe liczenie ptaków. Spacery, wycieczki i prelekcje

Zimowe liczenie ptaków. Spacery, wycieczki i prelekcje

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza na weekendowe spacery ornitologiczne. Mieszkańcy Lubelszczyzny mogą wybierać spośród 4 darmowych wycieczek.

Skrzydłowy Azotów Puławy Marek Marciniak zdobył w meczu z Kuwejtem trzy bramki

Z Kuwejtem Polacy rzucili 12 bramek z rzędu. Wygrali 42:32

W drugim spotkaniu o miejsca 25-32 podczas mistrzostw świata reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych pokonała Kuwejt 42:32

Stokrotka w sporze zbiorowym

Stokrotka w sporze zbiorowym

Pracownicy sieci sklepów Stokrotka zaapelowali do zarządu firmy o poprawę warunków pracy i płacy, nie wykluczają referendum i strajku. Spółka poinformowała, że w styczniu wynagrodzenie pracowników wrosło o ok. 8 proc. a w planach jest zwiększenie środków na fundusz socjalny.

Lubelskie szkoły w walce z plastikiem. Miasto ogłosiło konkurs z ekologiczną nagrodą

Lubelskie szkoły w walce z plastikiem. Miasto ogłosiło konkurs z ekologiczną nagrodą

Dzień Bez Opakowań Foliowych stał się w Lublinie okazją do rozpoczęcia nowej inicjatywy edukacyjnej dla szkół podstawowych. Konkurs „Dzień bez plastiku w mojej szkole” ma na celu ograniczenie zużycia plastiku i promowanie ekologicznych postaw wśród dzieci i młodzieży. Zwycięska szkoła otrzyma stację do segregacji odpadów.

mł. asp. Piotr Czernik oraz st. sierż. Sławomira Ostapczuk

Wdzięczny za reanimację

Do bialskiej komendy wpłynęły podziękowania dla funkcjonariuszy komisariatu w Terespolu, którzy w miniony poniedziałek skutecznie  reanimowali 63-latka. Członek rodziny uratowanego mężczyzny docenił profesjonalną postawę i ogromne zaangażowanie w trakcie wykonywanych obowiązków.

Fiknął salto na rondzie 100-lecia KUL w Lublinie
WIDEO
film

Fiknął salto na rondzie 100-lecia KUL w Lublinie

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło na Rondzie 100-lecia KUL. 35-letni kierujący busem marki Peugeot nie ustąpił pierwszeństwa na skrzyżowaniu i zderzył się z mercedesem. Auto efektownie dachowało. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Lubelski akcent wśród oscarowych nominacji
film

Lubelski akcent wśród oscarowych nominacji

"Prawdziwy ból", czyli film kręcony w większości na Lubelszczyźnie otrzymał nominację do Oscara. Rozdanie nagród już w nocy z 2 na 3 marca.

Kto nada nazwę Arenie Lublin? MOSiR chce znaleźć sponsora tytularnego

Kto nada nazwę Arenie Lublin? MOSiR chce znaleźć sponsora tytularnego

Arena Lublin, największy stadion w regionie, może zmienić swoją nazwę. MOSiR „Bystrzyca” szuka firmy, która stanie się sponsorem tytularnym obiektu.

Solidarność PZL - zwycięzca w kategorii open podczas Turnieju o Puchar Burmistrza Świdnika

Po pięciu latch przerwy w Świdniku ponownie rozegrany został Turniej o Puchar Burmistrza

Solidarność PZL, Neptun i Dywany triumfatorami Turnieju o Puchar Burmistrza Świdnika. Turniej futsalu został reaktywowany za sprawą stowarzyszenia Manufaktura Futbolu. W hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3 w Świdniku, która była oficjalnym partnerem turnieju, w trzech kategoriach rywalizowało 17 drużyn.

Antonio Sefer to piąty zawodnik, który dołączył w ostatnich tygodniach do Motoru Lublin

Piąty transfer Motoru Lublin potwierdzony

Zgodnie z planem Motor Lublin ogłosił w czwartek piąty transfer podczas zimowego okienka. Do drużyny beniaminka PKO BP Ekstraklasy dołączył Antonio Sefer. Niespełna 25-letni zawodnik przenosi się do Polski na zasadzie półrocznego wypożyczenia z Hapoelu Beer Sheva, ale w umowie znalazła się opcja wykupu.

Auto w wodzie, kierowca na brzegu

Auto w wodzie, kierowca na brzegu

 Strażacy z Krasnegostawu mieli mokry czwartek. Musieli wyciągać auto z rzeki Wieprz. Do zdarzenia doszło w Stężycy Nadwieprzańskiej.

Będzie nowy parking przy stacji Lublin Główny

Będzie nowy parking przy stacji Lublin Główny

Kolej podpisała umowę na budowę parkingu przy stacji Lublin Główny. Do końca roku, za 1,5 mln zł, powstaną nowe miejsca postojowe, które ułatwią przesiadkę z samochodów do pociągów. Z tych miejsc będzie można korzystać bezpłatnie.

W zbiórkach na rzecz WOŚP co roku biorą udział m.in. puławskie harcerki i harcerze

Przed nami niedziela z WOŚP. Puławskie sztaby gotowe do zbiórki

Koncerty, biegi, licytacje, wspólne śpiewanie przy ognisku, morsowanie, gwiezdne obserwacje, zbiórki krwi, pokazy strażackie, kulinarne i wiele, wiele więcej - to wszystko w ten weekend czeka na mieszkańców powiatu puławskiego, gdzie już po raz 33. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium