W Kraśniku powstanie pomnik ku czci 1050 rocznicy chrztu Polski? Na czerwcowej sesji tym tematem zajmą się radni. W porządku obrad jest też punkt dotyczący zasad, jakie mają obowiązywać przy wznoszeniu pomników na terenie miasta.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
– Wpłynęły dwa formalne wnioski o wyrażenie zgody na usytuowanie pomnika na terenie Kraśnika – informuje Michał Mulawa, rzecznik kraśnickiego magistratu.
W pierwszym przypadku chodzi o budowę pomnika upamiętniającego 1050. rocznicę chrztu Polski. Projekt uchwały intencyjnej złożył radny Hubert Trukan. Jak w nim czytamy – pomnik ma się składać z krzyża oraz elementów historycznych związanych z tym wydarzeniem.
Jest też drugi wniosek – złożony przez Kraśnickie Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju – o wzniesienie popiersia Wincentego Witosa przy ul. Kościuszki. – Nasza inicjatywa jest związana z tym, że obchodzimy 120-lecie ruchu ludowego na ziemiach polskich – wyjaśnia Mateusz Kaproń, prezes stowarzyszenia.
Monument ma być wykonany z granitu lub marmuru. – Cały pomnik łącznie z cokołem ma mieć wysokość ok. 2 metrów – zapowiada Kaproń.
Na czerwcowej sesji będzie rozpatrywany wniosek w sprawie chrztu. O pomnikach będzie mowa nie tylko w tym konkretnym kontekście.
– W związku z licznymi pytaniami od mieszkańców i radnych, dotyczących zasad usytuowania pomników, został przygotowany projekt uchwały Rady Miasta w sprawie zasad stosowanych przy wznoszeniu pomników na terenie Kraśnika – zapowiada Mulawa.
Zgodnie z projektem wnioski w sprawie budowy pomnika, poza burmistrzem i radymi (co najmniej 5), mogą składać też mieszkańcy. W ich przypadku taki wniosek musi być poparty przez grupę co najmniej 100 osób. O budowę pomnika mogą wystąpić również stowarzyszenia, instytucje i fundacje, jak też posiadające osobowość prawną instytucje kultury.
Wniosek powinien zawierać m.in. uzasadnienie z podaniem celu budowy i przesłania pomnika, jak też projekt i wizualizację. Wnioski ma rozpatrywać powołany przez burmistrza zespół ws. pomników. Jeśli zespół ten wyda pozytywną opinię, zostanie przygotowany projekt uchwały. Jest też inny warunek – zabezpieczenie pieniędzy na realizację pomnika.
Odrzucenie przez radnych projektu uchwały jest równoznaczne z zakończeniem procedury.