Portrety honorowych obywateli Kraśnika mają być eksponowane w sali obrad sesyjnych w Urzędzie Stanu Cywilnego. Osoby, którym Rada Miasta nada ten tytuł mają mieć też pewne przywileje. Nie będą musiały płacić za wstęp na miejskie imprezy.
Jest już gotowy projekt uchwały w sprawie regulaminu, zasad i trybu nadawania wyróżnień honorowych Kraśnika. Poza tytułem „Honorowy Obywatel Miasta Kraśnik”, który będzie nadawać Rada Miasta będą też wyróżnienia, o których nadaniu zdecyduje burmistrz – tytuły – „Za zasługi” i „Kraśniczanin Roku”, który z przerwą jest przyznawany od 2003 r.
– W zeszłym roku „Kraśniczanina roku” nie było, ale chcemy do tego wrócić – mówi Emilia Łukasik, p.o. rzecznik Urzędu Miasta w Kraśniku.
Tytuł ten – zgodnie z zapisami w projekcie uchwały – jest nadawany co roku i jest przyznawany osobom, które „wyróżniły się szczególną aktywnością społeczną lub zawodową i przyczyniły się do kształtowania pozytywnego wizerunku miasta”. Akt nadania tytułu „Kraśniczanin Roku” jest wręczany podczas uroczystej gali 11 listopada podczas obchodów Święta Niepodległości.
Z kolei tytuł „Za zasługi” – jest wyrazem wyróżnienia i uznania za „szczególne zasługi dla rozwoju miasta i tworzeniu wspólnego dobra”. Nadawany jest nie tylko osobom jak też organizacjom, stowarzyszeniom i instytucjom. W projekcie uchwały mowa jest o kilku kategoriach, w których ma być przyznawany – m.in. kultura, edukacja, ochrona życia i zdrowia, działalność społeczna oraz sport.
Dla najbardziej zasłużonych osób, związanych z miastem zarezerwowany jest zaś tytuł „Honorowy Obywatel Miasta Kraśnik”. – Nadawany jest osobom, które pochodzą z Kraśnika. Za tym tytułem mają iść też specjalne uprawnienia – dodaje Łukasik.
Honorowi obywatele mają mieć bezpłatny wstęp na imprezy kulturalne, sportowe czy rekreacyjne organizowane przez urząd i podległe mu jednostki. Ma powstać również „Galeria Honorowych Obywateli”. Portrety tych osób – najprawdopodobniej ich fotografie – mają zostać zawieszone w Urzędzie Stanu Cywilnego w sali obrad Rady Miasta.
Nazwiska honorowych obywateli mają być też uwzględniane podczas nadawania nazw ulicom, placom, parkom, skwerom, szkołom i innym obiektom w mieście.
W projekcie uchwały w tej sprawie znalazł się też zapis, że miasto będzie pośmiertnie honorować utytułowanych obywateli wysyłając na ich pogrzeby delegacje radnych i władz miasta bez względu w jakim zakątku Polski odbędą się uroczystości.
No i jest też adnotacja, że tytuł może zostać odebrany w sytuacji, kiedy okaże się, że dana osoba popełnił przestępstwo i zapadł prawomocny wyrok sądu.
Rada Miasta zajmie się tematem wyróżnień honorowych na najbliższej sesji 29 września.
Honorowi obywatele Kraśnika
• prezes Koła 24 Pułku Ułanów w Londynie mjr Kazimierz Dergiman–Kownacki ( rok nadania tytułu – 1998)
• wiceprezes Koła rtm Zbigniew Rosiński (1998 r.)
• żołnierz 24 Pułku Ułanów Jan Wieczerzak (1998 r.)
• siostra prof. dr hab. Maria Zdybicka (2015 r.)
• prof. dr hab. Andrzej Drop (2015 r.)