Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

17 maja 2017 r.
16:20

Wycinają las, żeby zasadzić... las. "W ewidencji gruntów jest to grunt rolny"

Inwestor twierdzi, że drzewa były wycinane na terenach rolnych. I że chce w ich miejsce posadzić las z prawdziwego zdarzenia
Inwestor twierdzi, że drzewa były wycinane na terenach rolnych. I że chce w ich miejsce posadzić las z prawdziwego zdarzenia (fot. Maciej Kaczanowski)

Firma z Włodawy wycina drzewa w okolicy Gościeradowa (powiat kraśnicki). Problem w tym, że jest środek okresu lęgowego ptaków – alarmują nasi Czytelnicy. Prezes firmy, która jest właścicielem działek zapewnia, że gniazd ptasich na wycinanych drzewach nie ma, co miał sprawdzić ornitolog.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wycinka jest prowadzona w Wólce Szczeckiej, na terenie, którego właścicielem jest firma z Włodawy. Spółka posiada w sumie kilka działek o łącznej powierzchni ponad 6 ha. Są to działki zarówno rolne jak też leśne. Sama wycinka jest prowadzona na działkach rolnych. 

– O prowadzonej wycince sosen dowiedzieliśmy się dwa dni temu od jednej z mieszkanek – mówi Jarosław Czerw, sekretarz gminy Gościeradów. – Nikt do nas nie występował o zgodę na usunięcie tych drzew. Badamy tę sprawę, sprawdzamy m.in., czy zezwolenie na wycinkę było w tym przypadku wymagane.

– Wycinamy, ponieważ w ewidencji gruntów jest to grunt rolny – mówi Andrzej Kaliszuk, prezes firmy, która jest właścicielem działek. – Zgodnie z ustawą (tzw. „lex Szyszko” – red.) bez względu na to, kto jest właścicielem terenu, żeby przywrócić użytkowanie rolnicze, możemy te drzewa wyciąć. I dodaje: Drzew na gruntach leśnych nie wycinaliśmy.

Prezes Kaliszuk dodaje, że drzewa mają być wycięte w sumie na powierzchni około półtora hektara. – My chcemy te drzewa wyciąć, grunty zagospodarować rolniczo i posadzić tam prawdziwy las – wyjaśnia Kaliszuk. – W tej chwili to były takie chaszcze, rozłożyste samosiejki sosny. Te drzewa praktycznie do niczego się nie nadawały. Współpracujemy m.in. z Lubelskim Towarzystwem Ornitologicznym, z panem Grzegorzem Grzywaczewskim, który jest ornitologiem.

Dlaczego wycinka w Wólce Szczeckiej jest prowadzona w okresie lęgowym ptaków? Właśnie w tej sprawie na miejscu wycinki był pracownik gminy i policjanci, zaś wczoraj również pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie.

– Kontrolujemy ten teren pod kątem ochrony gatunkowej zwierząt i roślin – potwierdza Paweł Duklewski, rzecznik RDOŚ w Lublinie.

– Tam nie ma gniazd ptaków. Wynajęliśmy ornitologa, który to sprawdzał – zapewnia Kaliszuk, który dziwi się, że media tym tematem w ogóle się zainteresowały. – My wycinamy samosiejki kilku, kilkunastoletniej sosny.

Teren, gdzie jest prowadzona wycinka, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczony pod zalesianie. – Wystąpimy do nadleśnictwa o plan zalesieniowy – zapowiada Kaliszuk. – Niejednokrotnie nasza spółka tak robiła i sadziła las. Spełniamy wszystkie warunki. Będzie więcej drzew, więcej tlenu.

Osoba, która dysponuje planem zalesienia, może przystąpić do sadzenia lasu i ubiegania się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie wsparcia.

– Nabór na zalesianie będziemy prowadzić w czerwcu – zapowiada Krzysztof Gałaszkiewicz, dyrektor Lubelskiego Oddziału Regionalnego ARiMR.

W poprzednim naborze wysokość wsparcia, które można było otrzymać na posadzenie lasu, wynosiła od 5 tys. zł do 7,6  tys. zł na hektar i była uzależniona m.in. od gatunków posadzonych drzew.

Pozostałe informacje

Klub Seniora „Słoneczny” już działa. Jakie będą zajęcia?
CZAS WOLNY

Klub Seniora „Słoneczny” już działa. Jakie będą zajęcia?

Mieści się przy ul. Nałkowskich 108 i jest przeznaczony dla osób powyżej 60. roku życia, które pragną aktywnie spędzać czas i rozwijać swoje zainteresowania.

Muzyczne przywitanie roku w DDK Węglin
8 lutego 2025, 20:00

Muzyczne przywitanie roku w DDK Węglin

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na pierwszy w tym roku koncert w ramach cyklu – Peryferia. Zagrają zespoły: Jantar i Stara Rzeka.

Gala Kultury w 2024 roku

Dla kogo Nagrody Prezydenta Miasta Lublin w dziedzinie kultury? Czas na zgłoszenia

Doroczne nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury przyznane będą w czterech kategoriach.

W meczu rewanżowym ćwierćfinału Challenge Cup Bogdanka LUK Lublin pokonała CV Melilla 3:0 i zagra w półfinale

W meczu rewanżowym ćwierćfinału Challenge Cup Bogdanka LUK Lublin pokonała CV Melilla 3:0 i zagra w półfinale

Zgodnie z oczekiwaniami Bogdanka LUK Lublin nie miała problemów z ponownym ograniem drużyny CV Melilla z Hiszpanii. Po wygraniu dwóch setów i pewnym awansie, na placu gry zameldowali się zmiennicy. Oni też zwyciężyli w partii: 25:20

Rok na granicy: papierosy, narkotyki, gaz i trylobity
KONTROLA

Rok na granicy: papierosy, narkotyki, gaz i trylobity

Do tego koralowce i papugi, czarny kawior i stare silniki, nieistniejące rowery i c124 tysiące par podrabianych skarpetek. Lubelska Służba Celno-Skarbowa podsumowała 2024 rok pokazując „Najciekawsze ujawnienia”.

BAiKA w Zgrzycie
koncert
2 lutego 2025, 19:00

BAiKA w Zgrzycie

BAiKA to niezwykle interesujący projekt muzyczny Piotra Banacha, założyciela i współtwórcy sukcesów zespołu Hey, lidera Indios Bravos, gitarzysty, kompozytora, producenta oraz wokalistki i kompozytorki Katarzyny Figaj, która występuje jako Kafi Ficaj. Już w niedzielę (2 lutego) BAiKA zaprezentuje się w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Więcej pacjentów i nowi lekarze. Neurochirurgia po remoncie
MEDYCYNA

Więcej pacjentów i nowi lekarze. Neurochirurgia po remoncie

Jeszcze czuć tam świeżą farbę: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie zmodernizował Oddział Neurochirurgii.

Co to jest rachatłukum i gdzie je znaleźć

Co to jest rachatłukum i gdzie je znaleźć

Rachatłukum, znane również jako lokum czy turkish delight, to wyjątkowy turecki przysmak o bogatej historii, sięgającej czasów Turków osmańskich. Te małe, słodkie kostki wyróżniają się delikatną konsystencją, intensywnym smakiem i różnorodnymi dodatkami, takimi jak woda różana, orzechy czy aromaty owocowe.

Komisja wtorkowa
ESESJA

Jednak ktoś ogląda transmisje komisji. Radni mają wątpliwości w sprawie rezygnacji

Rezygnacja z transmisji posiedzeń komisji nie jest przesądzona. Coraz więcej radnych ma wątpliwości, bo sprawa wywołała burzę.

Polska będzie miała jedną z największych armii w NATO?
WOJSKO POLSKIE

Polska będzie miała jedną z największych armii w NATO?

Premier Donald Tusk zapowiada: Polska będzie miała jedną z największych NATO-wskich armii, drugą, może pierwszą w niedalekiej perspektywie armii w Europie.

Poszukiwany 4 listami gończymi wpadł na kradzieży 6 butelek alkoholu
NA GORĄCYM UCZYNKU

Poszukiwany 4 listami gończymi wpadł na kradzieży 6 butelek alkoholu

29-latek został zatrzymany i doprowadzony do aresztu, gdzie spędzi najbliższe 3 lata i 2 miesiące.

Ten nowotwór jest wykrywany za późno. NFZ zaprasza na konsultacje
ZDROWIE I MEDYCYNA

Ten nowotwór jest wykrywany za późno. NFZ zaprasza na konsultacje

Lubelski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zaprasza na akcję w ramach Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Uczestniczki mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji z lekarzami.

Projektowanie obwodnicy przedłuża się. Ale roboty mają ruszyć w tym roku
PLAN BUDOWY

Projektowanie obwodnicy przedłuża się. Ale roboty mają ruszyć w tym roku

Urzędnicy liczą, że w trzecim kwartale tego roku będą już mogli ogłosić przetarg na roboty budowlane. 3-kilometrowa obwodnica będzie przedłużeniem alei Solidarności i pobiegnie w kierunku południowym. Powstać mają wiadukty nad ulicą Sidorską i torami.

Połasił się na papierosy i zdrapki. Teraz grozi mu nawet 10 lat
JASTKÓW

Połasił się na papierosy i zdrapki. Teraz grozi mu nawet 10 lat

Nawet 10 lat w więzieniu może spędzić 36-letni mieszkaniec powiatu lubelskiego, który włamał się do sklepu. Powodem był głód nikotynowy. Dodatkowo chciał się wzbogacić, to ukradł też zdrapki.

Hipotermia, lodowata woda i 30 km marszu w przemoczonych butach
Bear Grylls Lubi to

Hipotermia, lodowata woda i 30 km marszu w przemoczonych butach

A potem jeszcze więcej lodowatej wody, kolejny marsz i survival w lesie. A wszystko pod okiem rekordzisty Guinnessa w kategorii „Największa amplituda temperatur”. Tak się szkolili żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium