Podróż życia i miłosne perypetie. Kryminalne zagadki sprzed lat i tajemnicze, opuszczone miejsca. Wyczyny husarii i historia medycyny pełna niezwykłych odkryć.
DAVID SCHNEIDER: HISTORIA WSPÓŁCZESNEJ MEDYCYNY
Jeden z najlepszych chirurgów barku i łokcia na świecie odkrywa przed czytelnikami niezwykłą historię medycyny i jej związki z nauką, filozofią i polityką.
W fascynujący sposób przedstawia kolejne punkty przełomowe: pierwsze badania anatomiczne, wynalezienie chirurgii, narodziny antyseptyki i anestezji, odkrycie antybiotyków czy skonstruowanie rozrusznika serca.
RADOSŁAW SIKORA: NIEZWYKŁE BITWY I SZARŻE HUSARII
Husaria dokonywała na polach bitew rzeczy niezwykłych. Zwyciężała w starciach, które wydawały się nie do wygrania. Rozbijała szyki nieprzyjaciela. Nie obawiała się ognia muszkietowego ani nawet artyleryjskiego.
Wielokrotnie odmieniała losy nie tylko Rzeczypospolitej, ale i całej Europy.
TESS GERRITSEN, GARY BRAVEN: STUDENTKA
Detektyw Frankie Loomis badając sprawę tragicznego upadku młodej dziewczyny z balkonu apartamentowca odkrywa, że to nie było samobójstwo. Uważniej przygląda się Liamowi, byłemu chłopakowi Taryn, ale ma na oku również nieśmiałego przyjaciela dziewczyny, Cody’ego, który skrycie się w niej podkochiwał. Wkrótce wychodzi na jaw mroczna strona Taryn...
LISA GARDNER: W UKRYCIU
W ruinach nieczynnego zakładu psychiatrycznego kilku nastolatków trafia na przerażające znalezisko.
Ściągnięta na miejsce policja odkrywa zmumifikowane zwłoki sześciu dziewczynek. Tylko jedną z nich udaje im się od razu zidentyfikować – Annabelle M. Granger. Okazuje się jednak, że Annabelle nie umarła i ktoś wciąż czyha na jej życie.
BETH O’LEARY: W DROGĘ!
To miała być miła podróż do Szkocji na ślub przyjaciółki. Trochę długa, bo licząca 600 kilometrów, ale Addie i Deb dobrze się do niej przygotowały, miały zapas przekąsek i specjalnie na tę okazję przygotowaną playlistę.
Kiedy jednak dzień wyjazdu zaczął się od stłuczki z samochodem, który prowadził Dylan, były partner Addie, stało się jasne, że ta podróż nie będzie należała do udanych.
PIIA LEINO: NIEBO
Helsinki, rok 2058. Po wojnie domowej władzę przejął ruch nacjonalistyczny zwany Światłem. W mieście Światła obywatele chowają się w swoich mieszkaniach, nie rozmawiają ze sobą, nie rodzą dzieci.
Na pocieszenie Światło daje swoim poddanym Niebo: wirtualną przestrzeń będącą odbiciem starego świata, piękniejszą i łagodniejszą niż kiedykolwiek wcześniej. Tam toczy się życie.
GRZEGORZ UZDAŃSKI: WYPIÓR
Historia o parze znerwicowanych, wielkomiejskich trzydziestolatków, którym sypie się związek. Opowiedziana z humorem i realizmem, jest zarazem opowieścią niesamowitą, gdyż jedną z głównych ról gra tu przeistoczony w wampira Adam Mickiewicz. Tekst jest napisany klasycznym dla literackiej polszczyzny trzynastozgłoskowcem.
JOHN GRISHAM: CZAS ŁASKI
Jeden z najpopularniejszych amerykańskich pisarzy zabiera nas do Clanton w stanie Missisipi. Miasteczko znów jest podzielone, a adwokat Jake Brigance – znany z powieści i filmu „Czas zabijania” – ponownie znajduje się w centrum wydarzeń. W Clanton do zabójstw dochodzi raz na kilkadziesiąt lat. Nic więc dziwnego, że takie wydarzenie elektryzuje społeczność całego hrabstwa. Zwłaszcza gdy ginie zastępca szeryfa.
GRAHAM MASTERTON: DOM STU SZEPTÓW
Allhallows Hall jest rozległą położoną na ponurych i mglistych wrzosowiskach. Niewielu miałoby odwagę, by tu osiąść. A jednak były naczelnik więzienia, Herbert Russell, zdecydował się na to bez wahania.
Teraz, kiedy już nie żyje, posiadłość dziedziczą jego dzieci. W dniu, w którym rodzina decyduje się opuścić Allhallows Hall i nigdy już tam nie wracać, we wnętrzu domu przepada bez wieści mały Timny...
ŁUKASZ ZAWADA: WYDATKI
Powieść o wielkiej miłości, która – trochę jak w klasycznych romansach, a trochę zupełnie inaczej – nie może się ziścić. Powieść podróżnicza o odkryciu Ameryki i encyklopedyczna, odzwierciedlająca intelektualny horyzont właściwy dla naszej kultury. Powieść resentymentalna, pełna żalu, że nie jest komercyjną, dochodową powieścią – i powieścią w ogóle.
NINA CZARNECKA: CIEPŁO. NAJPRZYTULNIEJSZY PORADNIK OSIĘDBANIA
Być może jesteś osobą, która na myśl o zbliżającej się jesieni marzy tylko o tym, żeby otulić się ciepłym kocem i zapaść w zimowy sen. A może z niecierpliwością wyczekujesz momentu, kiedy upalne lato odejdzie na dobre, a ty będziesz mogła zaszyć się w domu z książką i wielkim kubkiem gorącego kakao. Do wszystkich autorka przedstawia sprawdzone sposoby na to, jak uprzyjemnić sobie codzienność.
CORANNE MICHAELS: WINDĄ DO NIEBA
Holly nie cierpi Bożego Narodzenia i wolałaby, by je ktoś odwołał. Świąteczne dni przypominają jej jedynie o tym, że jest sama. I wtedy los bierze sprawy w swoje ręce.
Awaria windy sprawia, że kobieta ze znajomym mężczyzną zdani są tylko na swoje towarzystwo. Odcięci od świata są skazani na siebie.
ABBY JIMENEZ: ŻYCIE JEST ZBYT KRÓTKIE
Adrian Copeland, zabójczo przystojny prawnik, poznaje youtuberkę Vanessę, gdy którejś nocy, nad ranem, puka do jej drzwi zaniepokojony płaczem noworodka. Tak rodzi się przyjaźń, a od przyjaźni do zakochania tylko jeden krok, to – mimo wcześniejszych postanowień, że „nigdy” i „wcale”.
RYSZARD ĆWIRLEJ: MORDERCZA ROZGRYWKA
Luty 1986 roku. Młoda studentka znika w drodze do akademika.
Czerwiec 1987 roku. W Poznaniu rozpoczynają się Międzynarodowe Targi. Do miasta przyjeżdżają goście z całego świata. W hotelu Polonez podczas dancingu na oczach bawiących się ludzi zostaje zastrzelona kobieta. Wkrótce okaże się, że w każdej z tych spraw pojawiają się nici wzajemnych powiązań.
ANNE FRASIER: ZNAJDŹ MNIE
Seryjny morderca Benjamin Fisher, który od trzydziestu lat odsiaduje wyrok w więzieniu, postanawia wskazać policji miejsca, gdzie ukrył ciała swoich ofiar. Stawia jednak warunki prowadzącemu sprawę detektywowi Danielowi Ellisowi. Najważniejszy z nich to obecność jego córki Reni, byłej agentki i profilerki FBI.
JANE CORRY: TA, KTÓRA ZAWINIŁA
Ellie wiedzie pozornie beztroskie życie, ma przystojnego męża, dzieci oraz ukochanego wnuka. Gdy do jej męża dzwoni jednak kochanka, z którą dawno już miał zakończyć romans, Ellie nierozważnie na chwilę traci z oczu małego Josha. To, co wydarzy się później, sprawi, że z całą mocą odżyją traumy z jej dziecięcych lat.
BRAD STONE: WSZECHMOCNY AMAZON
Opowieść o tym, jak największa na świecie firma, będąca tytanem technologii, objęła swoim zasięgiem nie tylko globalny handel, ale także Waszyngton, Hollywood, przestrzeń kosmiczną i ludzkie umysły. Po niecałych trzydziestu latach od momentu założenia, Amazon to już nie tylko sklep, w którym kupisz wszystko − to biznesowy gigant, który zrewolucjonizował światową branżę e-commerce.
LESZEK HERMAN: KRZYŻ PAŃSKI
George O’Malley, pracownik Archiwum Narodowego Wielkiej Brytanii znajduje tajemnicze kufry należące do ambasadora Jej Królewskiej Mości Polsce w latach 1945-1947. Czy spadkobierczyniom właściciela uda się odnaleźć skarb z czasów Napoleona? Śledztwo, które prowadzą obejmie pół kontynentu i kilkaset lat europejskiej historii.
WIOLETA BŁAZUCKA: PIEROGI Z KIMCHI
Autorka, znana jako „Pierogi z Kimchi”, odczarowuje dla nas kuchnię koreańską. W książce pokazuje, że tradycyjne koreańskie dania można wykonać w każdym polskim domu z łatwo dostępnych składników. W dodatku większość z nich można wykonać ze składników dostępnych w każdym supermarkecie.
METTE VEDSO: KWIECIEŃ PLECIEŃ
Podczas lekcji angielskiego szesnastoletnia Pi nagle upada. Diagnoza to zaburzenia lękowe. Rodzice Pi rozpoczynają walkę o jak najszybszy powrót córki do normalnego życia. Pi jednak się nie spieszy... Niespodziewanie zaprzyjaźnia się z sąsiadkami – starszą panią Gillian Brown, Biancą oraz jej córką Vicky.