Na horyzoncie złota, polska jesień. Na targu bakłażany, dynie i patisony mienią się kolorami i smakami. Oto siedem smakowitych dań z regionalną kuchnią w tle
Pan bakłażan w polskiej kuchni poczyna sobie coraz śmielej. Najpierw zrobił karierę w orientalnej kuchni. Słynne danie z bakłażana nazywa się do dziś „Omdlały imam”.
Nazwa pochodzi od reakcji jednego z tureckich imamów na potrawę, którą przyrządziła mu żona. Jedni twierdzą, że omdlał na skutek oryginalnego smaku dania. Inni, że zemdlał, kiedy dowiedział się, jak drogie były zamorskie przyprawy.
Przysmak imama
Składniki: 2 średnie bakłażany, 2 puszki pomidorów w zalewie, 20 dag ostrego żółtego sera, sól, pieprz, oregano, zioła prowansalskie, oliwa.
Wykonanie: bakłażana pokroić w grube plastry, posolić, odstawić na 20 minut. Opłukać, żeby usunąć goryczkę, opiec na grillu z obu stron. Pomidory odsączyć, posiekać, dodać zioła i odrobinę oliwy. Nałożyć na bakłażany. Posypać tartym żółtym serem. Zapiec na grillu, przykrywając bakłażana folią. Podobnie można przyrządzić pokrojoną wzdłuż cukinię.
Dlaczego dynia?
Zawiera beta karoten, który wzmacnia system odpornościowy, zapobiega nowotworom i chorobom serca. Dynia dostarcza potrzebnych minerałów, takich jak: sód, potas, magnez, wapń żelazo i fosfor. Oraz witamin z grupy B, witaminę C i kwas foliowy.
Prawdziwe skarby kryją się w pestkach dyni, które trzeba ususzyć i się nimi zajadać. Zawierają dużo białka i cynku oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Garść pestek dziennie to obowiązkowy posiłek panów po czterdziestce, ponieważ cynk chroni prostatę. Według prof. Michała Tombaka dynia jest witaminową bombą, która w dodatku wspomaga odchudzanie. Kiedy szykujemy dynię w kuchni należy koniecznie wydobyć pestki. Podprażone będą doskonałym dodatkiem do zupy dyniowej.
Dyniowa z Wisznic
Składniki: litr bulionu warzywnego, 50 dag dyni, 1 ziemniak, 2 białe kawałki pora, 2 cebule, kawałek świeżego imbiru, 1 chili, 2 ząbki czosnku, śmietana, masło, oliwa, gałka muszkatołowa, sól, pieprz, 3 łyżki kremówki.
Wykonanie: w garnku rozgrzać oliwę z masłem, wrzucić pokrojone pory, cebulę, chili i starty imbir. Zeszklić, dodać dynię pokrojoną w kostkę, dusić 5 minut, dodać pokrojonego w kostkę ziemniaka. Podsmażyć, zalać wywarem, dodać posiekaną czuszkę. Zagotować, doprawić solą roztartą z czosnkiem, pieprzem, gałką i śmietaną. Pod koniec gotowania można dodać trochę startego żółtego sera. Podawać z czosnkowymi grzankami. Uwaga! Zupę z dyni można podać w połówkach dyni.
Dynia na pierogi
Składniki: Ciasto: 1 kg mąki, 4 jaja, pół szklanki mleka, 50 dag miąższu dyni podsmażonego na oleju. Na farsz: 1 kg mięsa, 1 kg przesmażonych pieczarek, 1 kg dyni, sól, pieprz ziołowy, ulubione przyprawy.
Wykonanie: mąkę i jajka wymieszać, dodać gorące mleko i podsmażoną dynię. Zagnieść, rozwałkować i szklanką wycinać kółeczka. Z podanych składników wyrobić farsz. Nakładać na ciasto, lepić pierogi, gotować w osolonej wodzie do wypłynięcia. Podawać z palonym masłem. Jak zostanie farszu, można usmażyć dyniowe placuszki, panierowane w mące i jajku.
Ivo Violante: Lasagne z bakłażanem
Składniki dla 4 osób: 20 dag pieczarek, 1 średnia cukinia, 1 marchewka, 1/2 pora, 15 dag świeżych brokuł, 1/2 czerwonej papryki, 1 ząbek czosnku, 2 kartofle, 1 gałązka selera naciowego, 1 bakłażan średni, 15 dag pomidorków cherry, sól i pieprz, i 25 dag lasagni najlepiej sucha „Agnesi” lub „Barilla”. Dla Besciamella: 1 litr mleka, 7 dag mąki, 7 dag masła, sól ile trzeba, gałka muszkatowa.
Wykonanie: umyć i oczyścić warzywa. Pokroić w plasterki pieczarki i marchew, cukinia, bakłażan, seler, paprykę, ziemniaki jak na frytki. Zmiażdżyć czosnek, umieścić go na patelni z 2 łyżkami oliwy z oliwek, kiedy zrobi się brązowy, dodać pieczarki i cukinię.
Gotować na średnim ogniu składniki, następnie dodać sól i wyłączyć grzanie, gdy wszystko jest przygotowane, ale wciąż al dente.
Na innej dużej patelni dodać 4 łyżki oleju, posiekaną cebule i por, dusić 10 minut na małym ogniu, następnie dodać seler, marchew, paprykę, bakłażan, ziemniaki i brokuły, które będą cięte na wielu małych kwiatuszków i lekko blanszowane w osolonej wodzie.
Gotować na małym ogniu (w razie potrzeby w połowie gotowania dodać łyżki wrzącej wody lub bulionu, aż składniki ugotują się al dente. Dodać grzyby i cukinię (wcześniej duszone). Dodać pozostałe warzywa i posiekane pomidory. Składniki wymieszać delikatnie, dodać sól i wyłączyć grzanie. Przygotować sos z podanych składników.
Wziąć prostokątne naczynia do pieczenia, polać dno oliwą z oliwek i 3 łyżkami sosu. Ułożyć na dnie pierwszą warstwę lasagne, następnie przykryć białym sosem (beszamel).
Ułożyć na wierzchu warzywa, posypać parmezanem i szczyptą pieprzu. Powtórzyć operację, aż składniki (zrobiłem 4 warstwy lasagne) będą wszystkie wykorzystane. Piec lasagne w temperaturze 180 stopni przez około godzinę, następnie wyjąć z piekarnika, odstawić na co najmniej 5-10 minut, a następnie podzielić i cieszyć się smakiem wegetariańskiego lasagne.
Marynowana dynia
Składniki: 4 kg dyni, 1,5 litra octu z białego wina, cytryna, laska wanilii, kawałek świeżego korzenia imbiru, 1,5 kg cukru, 1-2 laski cynamonu, łyżka goździków.
Wykonanie: dynię obrać, usunąć pestki. Miąższ pokroić na plasterki i przełożyć do miski. Połowę szklanki octu rozcieńczyć taką samą ilością wody, zalać dynię, odstawić na noc w chłodne miejsce.
Cytrynę obrać, wycisnąć sok. Wydrążyć miąższ wanilii, strąk pokroić na cztery części. Zalać 1,5 szklanki wody, resztą octu i sokiem z cytryny, dodać obrany imbir, cukier, skórkę cytrynową, goździki i cynamon. Zagotować.
Dynię osączyć i wkładać porcjami do wrzącej zalewy. Wyjmować natychmiast, gdy stanie się szklista. Zalewę zdjąć z ognia i ostudzić. Dynię przełożyć do słoików, polać zimną zalewą. Szczelnie zamknąć słoiki, ustawić je na blasze piekarnika wypełnionej gorącą wodą. Pasteryzować godzinę w temperaturze 200ºC. Piekarnik wyłączyć, słoiki pozostawić w nim jeszcze przez pół godziny.
Pieczona Hokkaido z rozmarynem
Składniki: 2 małe patisony, 1 główka czosnku, świeży rozmaryn, sól, pieprz.
Wykonanie: patisony obrać, pokroić na kawałki. Każdy posmarować oliwą, doprawić solą z pieprzem. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Ułożyć patisony, czosnek w łupinach, rozmaryn. Piec 25 minut w temperaturze 200 stopni Celsjusza. Podawać do mięsa.
Racuszki z patisona
Składniki: 1 kg patisona, 25 dag mąki pszennej, sól, pieprz, zioła olej do smażenia.
Wykonanie: patisony obrać, zetrzeć na tarce. Wymieszać z przesianą mąką, posolić, doprawić do smaku. Smażyć racuszki na rozgrzanym oleju. Podawać z sosem czosnkowym.