Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

21 czerwca 2013 r.
15:38
Edytuj ten wpis

Festiwal ryb w Lubartowie

0 6 A A
 (Materiały organizatora)
(Materiały organizatora)

W niedzielę, 23 czerwca, o godzinie 15 na dziedzińcu przed pałacem Sanguszków w Lubartowie startuje święto miłośników polskich ryb. Na scenie restauratorzy, właściciele stawów i mieszkańcy naszego regionu. A przed sceną – wielkie gotowanie zupy rybnej. I tysiąc porcji do spróbowania

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
To pierwszy tak duży festiwal poświęcony rybom słodkowodnym, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka "W dolinie Tyśmienicy i Wieprza”.

– Zaczynamy o godzinie 15 od gotowania 1000 porcji zupy rybnej pod kierunkiem Jacka Jakubczaka – mówi Grażyna Banachewicz, koordynator przedsięwzięcia.

Do ogromnego kotła opalanego drewnem powędruje 30 kg pokrojonych filetów różnych ryb, po kilogramie świeżego kopru i zielonej pietruszki, 20 kg pokrojonej marchewki i 10 kg pietruszki, 5 kg selera, 8 kg kolorowej papryki, 10 kg pomidorów z puszki, 50 dag mielonej papryki chili, 3 kg soli, po 10 dag kminku, ziela angielskiego i czarnego pieprzu, 3 litry białego wina i woda na uzupełnienie. Efekt powinien być znakomity. Na scenie wystąpią laureaci konkursu kulinarnego "Ryba od kuchni”. Zanim spróbujecie zwycięskich potraw, mamy dla was trzy intrygujące przepisy. Zachęcamy do gotowania.

Karp smażony w improwizacji sosu szarego

Andrzej Sagata z Gospodarstwa Rybackiego w Samoklęskach przygotował na konkurs karpia w szarym sosie. To jedna z najsłynniejszych potraw staropolskiej kuchni.

– Postanowiłem zmodyfikować sos po swojemu, żeby jeszcze udoskonalić przepis – mówi autor dania.

Składniki: 1 karp sprawiony o wadze 1,5 kg z głową, 1 opakowanie pierników typu "Katarzynki”, 50 g rodzynek, 5 sztuk suszonych moreli, 1 szklanka czerwonego wina, 1 szklanka mleka, 1 szklanka mąki, 30 g masła, 1 pęczek natki pietruszki, bazylia świeża, bazylia przyprawa, 2 cytryny, 1/2 szklanki cukru, 1 łyżka stołowa miodu, 1 średnia główka sałaty, 2 cebule, 2 jajka, sól, pieprz, olej, bulion warzywny jako podstawa sosu, 1 marchewka, 1 pietruszka, 1 mały seler, 1 mały por.

Wykonanie: karpia pokroić w dzwonka, posolić, popieprzyć, skropić sokiem z cytryny zostawić na 40 minut. Przygotować bulion, przygotowane warzywa zalać trzema szklankami wody gotować na małym ogniu pod przykryciem, odstawić do schłodzenia. Rodzynki zalać mlekiem. Sos: mąkę zrumienić na suchej patelni, cebulę pokrojoną w drobną kostkę zeszklić na maśle, zkarmelizować cukier i dodać bulion cały czas mieszając, podgrzać do rozpuszczenia cukru.
Dodać pokruszony piernik i gotować na wolnym ogniu do całkowitego rozpuszczenia. Dodać wino sok, z cytryny i miód, na końcu moczone w mleku rodzynki. Dzwonka usmażyć w panierce z dodatkiem pokruszonych płatków kukurydzianych z dodatkiem mąki i bazylii, ułożyć na półmisku, polać sosem udekorować plastrami cytryny i zielonymi listkami bazylii i natki pietruszki. Podawać na zimno z dodatkiem panierowanych smażonych na maśle krążków cebuli.

Lin z Doliny Zielawy

To przepyszne danie proponują Jolanta Burzec i Maria Masiuk z gminy Podedwórze.
Składniki: 4 filety z lina, ½ l śmietany słodkiej, 20 dag suszonych grzybów, 1 kg pieczarek, 1 opakowanie makaronu, 1 pęczek koperku, sól, pieprz cytrynowy, czosnek, pieprz, oliwa, bazylia, 4 cebule, 1 masło.

Wykonanie: rybę odfiletować, oprószyć pieprzem cytrynowym i solą, pozostawić na 15 – 20 minut (można dłużej). Następnie lekko oprószyć mąką i obsmażyć na maśle 2 min. Ugotować makaron, odcedzić, doprawić masłem, czosnkiem i bazylią. Cebulę poddusić na maśle, dodać odgotowane i pokrojone grzyby i pieczarki, poddusić. Do naczynia żaroodpornego włożyć makaron, na to trochę grzybów i lina. Wszystko przykryć grzybami i zalać śmietaną wymieszaną z koprem i solą. Zapiec ok. 40-50 min. w temp. 180°C.

Kęski piwne z karpia

Na koniec polecam świetną przekąskę, według przepisu Moniki Jakubiuk i Ewy Wesołowskiej
Składniki: 1 karp, 3 jaja, 8-10 łyżek mąki pszennej, 0,3 l piwa jasnego, trochę mleka, sól, pieprz prawdziwy, pieprz ziołowy, olej lub masło klarowane do smażenia, mąka do obtoczenia.
Wykonanie: karpia odfiletować, pokroić na małe kawałeczki, doprawić do smaku solą, pieprzem i cytryną. Jaja, mąkę, piwo rozmącić na ciasto w konsystencji gęstej śmietany, posolić, popieprzyć, można dodać trochę Vegety oraz dolać mleka. Kąski obtaczać w mące, następnie kłaść do ciasta naleśnikowego i smażyć w głębokim, rozgrzanym tłuszczu.

Można podać z sosem czosnkowym, pieczywem lub ziemniakami.

Jedzmy ryby

Festiwal w Lubartowie ma na celu namówienie Polaków do częstszego jedzenia ryb i przedkładanie ich nad wieprzowinę. To nawiązanie do staropolskich tradycji, kiedy byliśmy mistrzami w przyrządzaniu ryb. I do popularnej kuchni śródziemnomorskiej, która obfituje w dużą ilość ryb, warzyw, oliwy.

Pozostałe informacje

Z Tik-Toka na scenę. Mama na obrotach w Białej Podlaskiej
patronat
21 stycznia 2025, 19:00

Z Tik-Toka na scenę. Mama na obrotach w Białej Podlaskiej

Już 21 stycznia w sali widowiskowej Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej wystąpi Klaudia Klimczyk powszechnie znana jako Mama Na Obrotach. Przyjeżdża z nowym programem „Kiedyś, a dziś”.

Koci herosi z lubelskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt szukają kochającego domu
ZDJĘCIA
galeria

Koci herosi z lubelskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt szukają kochającego domu

Mówi się, że nikt nie da ci tyle miłości co zwierzę, któremu uratowałeś życie. I to jest prawda: zwierzak wzięty ze schroniska odpłaca się nieograniczoną miłością. Obecnie na kochający dom w lubelskim schronisku czeka 116 kotów.

Lodowisko już działa. Można nawet zarezerwować całą taflę

Lodowisko już działa. Można nawet zarezerwować całą taflę

Szkoła Podstawowa nr 5 w Świdniku otworzyła lodowisko pod chmurką. Dziś wszyscy ślizgają się za darmo. Potem trzeba będzie już płacić. Ile?

Chcieli ukraść kawę. Nakrył ich dzielnicowy
NA GORĄCYM UCZYNKU

Chcieli ukraść kawę. Nakrył ich dzielnicowy

Dwóch mężczyzn próbowało ukraść kawę w sklepie na Kalinowszczyźnie. Na ich nieszczęście, w tym samym czasie zakupy robił tam policjant.

Jesse Eisenberg i Kieran Culkin na planie filmu Prawdziwy Ból
DO ZOBACZENIA
film

Prawdziwy ból: Premiera online już za chwilę (wideo)

Były zdjęcia w Lublinie i Krasnymstawie, były świetne recenzje, są nagrody i nominacje. Czas na premierę w streamingu. Kiedy i gdzie obejrzymy Prawdziwy Ból?

Aukcja Pride of Poland w 2024

Promują konie w Paryżu i szukają firmy eventowej. Już szykują się na aukcję Pride of Poland

Do wydarzenia jeszcze wiele miesięcy, ale przygotowania do tegorocznych Dni Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim już ruszyły. Stadnina szuka firmy eventowej, która zorganizuje techniczne zaplecze dla 2 tys. gości podczas sierpniowej imprezy.

– O małżeństwo trzeba dbać - mówią Teresa i Piotr Mojzessowie
PÓŁ WIEKU RAZEM
galeria

Przeżyli z sobą wiele lat. „Trzeba umieć ustąpić i powiedzieć przepraszam”

Wasza obecność dzisiaj tutaj to dowód, że miłość istnieje – mówił Rafał Zwolak, prezydent Zamościa i zdradził, że sam jest po ślubie 26 lat. Słuchali go małżonkowie ze znacznie dłuższym stażem, którym Prezydent RP przyznał Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Słowa uznania i łzy szczęścia. Centrum opiekuńczo-mieszkalne już otwarte
galeria

Słowa uznania i łzy szczęścia. Centrum opiekuńczo-mieszkalne już otwarte

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne przy ulicy Poturzyńskiej 1 jest nową miejską placówką z zakresu pomocy społecznej. Inwestycja została dofinansowana kwotą 3,15 mln zł w ramach Programu „Centra Opiekuńczo-Mieszkalne” Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Całość kosztów to niemal 4 mln zł.

23-latek zatrzymany za narkotyki i próbę przekupstwa
Lubycza Królewska

23-latek zatrzymany za narkotyki i próbę przekupstwa

Miał w domu mefedron, susz roślinny i próbował przekupić policjantów. Może trafić za kratki na kilka lat.

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Starostwo powiatowe w Puławach poinformowało, że dzisiaj rano zmarł Witold Popiołek, były starosta puławski, członek zarządu powiatu oraz były wójt gminy Końskowola. Miał 80 lat.

Wiktora Kawka wraca do Zamościa

Wychowanek wraca do KPR Padwy Zamość

Do drużyny KPR Padwa Zamość wraca rozgrywający Wiktor Kawka. Ekipa z Zamościa ma też nowego lewoskrzydłowego

Rodzinny dom dziecka przy ulicy Kolejowej

Urzędnicy nie znaleźli budynku do rewitalizacji. Pomysł się zmieni

Urzędnicy nie znaleźli budynku na potrzeby rewitalizacji. Dlatego koncepcja się zmieni i obejmie istniejący już przy ulicy Kolejowej w Białej Podlaskiej rodzinny dom dziecka.

Dziś rusza kampania wyborcza

Dziś rusza kampania wyborcza

Wybory prezydenckie zaplanowane zostały „zgodnie z zapowiedzią - w pierwszym możliwym konstytucyjnie terminie” – poinformował Marszałek Sejmu Szymon Hołownia na portalu X. To oznacza, że rozpoczęła się kampania wyborcza.

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" opublikował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Na wysokich miejscach znalazły się placówki z województwa lubelskiego.

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium