Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

10 grudnia 2009 r.
11:02
Edytuj ten wpis

Jaki smaczny ten Kazimierz!

0 0 A A

W najbliższy weekend 12 i 13 grudnia na rynku w Kazimierzu odbędzie się Jarmark Świąteczny. W miasteczku smaku pojawią się najsłynniejsze potrawy regionalne z całego kraju. W restauracjach – kazimierskie potrawy. Będzie także uczta duchowa: koncert zespołu Kairos oraz poezja w wykonaniu Jerzego Zelnika.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Poza tradycyjną choinką przed Kamienicami Przybyłowskimi, ozdobionej setkami lampionów, w rynku zaparkują bajkowe sanie, które będą przynosić szczęście.


W ciągu dwóch dni będzie można będzie degustować, poznać tajniki wytwarzania i zakupić naturalne produkty spożywcze i potrawy regionalne z całego kraju. W tym polędwicę z suma i inne rodzaje ryb z okolic Żywca, tradycyjne wędliny z Bieszczad, Roztocza, Podkarpacia i Podlasia, pasztety, pieczenie, wędliny litewski, oscypki, redykołki, bundze z Kościeliska, sery korycińskie, chleby na zakwasie, pieczywo z dodatkiem żurawiny, orzechów z Podlasia i Kurpii, konfitury, powidła, ciasta podlaskie (sękacze, strucle, "mrowiska”), piwa tradycyjne, tzw. "żywe”, korzenne, miodowe i inne, nalewki, no i oczywiście grzaniec!

Będą karmić restauratorzy

Jeśli ściśnie mróz, będzie możliwość zjedzenia na miejscu czegoś gorącego z bogatej i różnorodnej oferty dań tradycyjnych i regionalnych, przygotowywanych przez kazimierskie restauracje: "Knajpę U Fryzjera”, restaurację hotelu "Dwa Księżyce”, restaurację pensjonatu "Berberys”, "Grill u Michalaków”.

- Restauratorzy przygotują m.in. zupę rybną z Kazimierza i "kazimierskie” śledzie, tradycyjny żurek, zupę borowikową, świeżonkę, wędzone udźce z indyka, pierogi z kapustą i grzybami, pierogi lubelskie, pieczoną szynkę z żurawiną – mówi Dorota Szczuka z UM w Kazimierzu.

Będzie uczta duchowa

W podniosły nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wprowadzi nas muzyka w wykonaniu zespołu Kairos. Tym razem nie będą to zwyczajowe kolędy, ale dawna muzyka sakralna z terenu całej Europy, szczególnie z obszarów religii i kultury wschodniej, w tym m.in. pieśni starocerkiewne, tradycyjne pieśni ormiańskie i gruzińskie.

Wydarzeniem towarzyszącym Jarmarkowi będzie również spotkanie z aktorem Jerzym Zelnikiem, który zaprezentuje najpiękniejsze utwory poetyckie Josifa Brodskiego, Tomasa Venclowy i Czesława Miłosza - nawiązujące do zimy i magii okresu Bożego Narodzenia.

Program jarmarku

Sobota, 12.12.2009

10.00 - Otwarcie Jarmarku na kazimierskim Rynku

11.00 - rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród w konkursie na najładniejszy karmnik dla ptaków (Kazimierski Ośrodek Kultury, ul. Lubelska 12)

11.15 – przybycie Św. Mikołaja / prezenty dla dzieci

11.30 – prezentacja karmników (wszystkich prac konkursowych) na Rynku

11.30 - początek warsztatów ozdób choinkowych (w jednym ze stoisk na Rynku) prowadzonych przez członków kazimierskiego Klubu Twórców Ludowych.

12.00 – "Dzwoneczki i dzwony w zimie” - spotkanie w klimacie zimowej poezji – Josif Brodski, Tomas Venclowa, Sandor Marai, Czesław Miłosz - wykonanie Jerzy Zelnik (Muzeum Marii i Jerzego Kuncewiczów, ul. Małachowskiego 19); wstęp wolny.

14.00 – Wernisaż prac malarskich artystów z Kazimierskiej Konfraterni Sztuki (Kolegium Sztuk Pięknych, ul. Nadwiślańska 9)

16.00–17.00 - koncert Męskiego Zespołu Wokalnego Kairos ”Dawne śpiewy liturgiczne wschodnich i zachodnich chrześcijan” (kościół farny w Kazimierzu Dolnym); wstęp wolny.



Niedziela, 13.12.2009

10.00 – Początek drugiego dnia Jarmarku na kazimierskim Rynku

trwająca: wystawa prac malarskich artystów z Kazimierskiej Konfraterni Sztuki (Kolegium Sztuk Pięknych, ul. Nadwiślańska 9)

11.00 - początek warsztatów świątecznych ozdób choinkowych (jedno ze stoisk na Rynku) prowadzonych przez członków kazimierskiego Klubu Twórców Ludowych.

11.00- 12.30 – "Kuchnia Słowian. O żywności, potrawach i nie tylko..." - spotkanie autorskie z Hanną i Pawłem Lisami, ze słowiańskim poczęstunkiem (Dom Pracy Twórczej SARP, Rynek 20).

12.30–14.00 - pokaz zdobienia świątecznych wyrobów cukierniczych w Piekarni Sarzyński (ul. Nadrzeczna 6)

17.00 – zakończenie Jarmarku.

Pozostałe informacje

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium