Ruszyła kolejna edycja Zielonego Budżetu w Lublinie. W tym roku miasto stawia na ochronę drzew, zachęcając mieszkańców do zgłaszania projektów poprawiających ich stan zdrowotny i wygląd. Wnioski można składać do 9 lutego.
17 stycznia 2025 roku rozpoczęła się VIII edycja Zielonego Budżetu w Lublinie. Tegoroczna inicjatywa, zatytułowana „W koronach drzew!”, skupia się na poprawie kondycji miejskiego drzewostanu. Zgłoszenia projektów, które będą realizowane na terenach należących do miasta, można składać do 9 lutego za pośrednictwem portalu decyduje.lublin.eu.
– Zielony Budżet to doskonały przykład współpracy miasta z mieszkańcami. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu tworzymy wyjątkowe przestrzenie, które upiększają miasto i realnie wpływają na jakość życia. W tej edycji chcemy skupić się na ochronie drzew i ich znaczeniu w ekosystemie miejskim – mówi Tomasz Fulara, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.
Projekty mogą dotyczyć zarówno pojedynczych drzew o szczególnych walorach przyrodniczych i krajobrazowych, jak i grup drzew, takich jak aleje czy skwery. Ocenie będą podlegać m.in. stan zdrowotny drzew oraz konieczność wykonania zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak cięcia korygujące czy mikoryzacja.
– Chociaż większość drzew w Lublinie ma dobrą kondycję, część wymaga specjalistycznej pielęgnacji. W ramach budżetu zaplanowano działania, które poprawią ich stan zdrowotny i zwiększą bezpieczeństwo mieszkańców – dodaje Katarzyna Antoń, Zastępczyni Dyrektora Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej.
Wnioski należy składać online, dołączając opis lokalizacji, zdjęcia drzew oraz proponowane interwencje. Ostateczne decyzje o wyborze projektów podejmie Panel Ekspertów, w skład którego wchodzą dendrolodzy, architekci krajobrazu i przyrodnicy. Wyniki zostaną ogłoszone na początku maja, a realizacja projektów będzie nadzorowana przez Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej.
Podsumowanie poprzedniej edycji
W 2024 roku zrealizowano m.in. rewitalizację Parku Centralnego na Felinie, utworzenie Parku Helenów na Sławinku oraz projekt „Zielony Tunel” wzdłuż Bystrzycy. Wprowadzono także budki dla ptaków, karmniki oraz tablice edukacyjne.
Nowa edycja Zielonego Budżetu to kolejny krok w stronę uczynienia Lublina miastem bardziej zielonym i przyjaznym dla mieszkańców oraz środowiska.