Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

9 lipca 2017 r.
16:12

Pieczemy bubelach, nieznany już dzisiaj lubelski przysmak

0 6 A A

Po niemal 70 latach razem z Esther Minars, której mama była przed wojną żoną właściciela piekarni na Furmańskiej i Markiem Pankiem, szefem kuchni Hades Szeroka, wypiekliśmy bubelach. Bubelach to misterium - mówiła wzruszona Esther.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Co wiemy o zagadkowych i tajemniczych bubelach? – Przy ulicy tej znajdowały się dwie szkoły tańca. Były to żydowskie szkoły tańca. W soboty, po zakończeniu szabatu, bardzo wiele dziewcząt żydowskich, zwłaszcza z religijnych domów, pod pozorem nauki tańca, przychodziło tutaj po prostu się zabawić. Tu też znajdowała się piekarnia, w której wypiekano nieznany już dzisiaj przysmak lubelski, tak zwany bubelach. Były to babki gryczane, które podawało się na ciepło, a po przekrojeniu smarowało się je masłem. Żydówki, które wykupywały w tej piekarni bubelachy, sprzedawały je następnie na ulicy Grodzkiej - opowiadał Teatrowi NN historyk Robert Kuwałek.

Gdzie była ta ulica?

Bubelach sprzedawano w kilku miejscach. Jedno było szczególnie popularne. Zajrzyjmy do archiwów.

– Niewielki rynek żydowski istniał także na placyku pomiędzy Szeroką a Kowalską, zaraz za Bramą Grodzką. Prowadzono tam dorywczy handel, sprzedawano specyficzny tylko dla Lublina przysmak - bubelach. Były to babki gryczane, pieczone w specjalnych naczyniach, które jedzono na ciepło z masłem. Na placyku sprzedawano także obwarzanki. Niedaleko, róg Zamkowej i Krawieckiej, mieściła się także tania restauracja żydowska. Stołowali się w niej głównie lubelscy artyści, którzy często nie mieli pieniędzy na droższe lokale. Kwitło tu zawsze życie towarzyskie. Droga żydowska restauracja mieściła się przy Lubartowskiej 15. Chodzili do niej ludzie zamożni, prowadzący interesy. Tu opijano zawieranie transakcji – czytamy na www.lwl.org

Esther

W ramach Zjazdu Lublinerów, do Lublina przyjechała Esther Minars, mieszkająca dziś w Stanach Zjednoczonych. – Jest ona córką Ewy Szek, która była z kolei żoną właściciela piekarni na Furmańskiej (przed Kuźmiukami). Dziadek Esther, ojciec Ewy - Aaron Szek - też był piekarzem i miał piekarnię na Nadstawnej 16. Rodzina od pokoleń mieszkała na Kalinowszczyźnie. Mieli i pamiętają wielu swoich sąsiadów – mówi Monika Tarajko z Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN.

Okazuje się, że mama Esther zostawiło po sobie opowieści kulinarne oraz oryginalne przepisy na żydowskie potrawy. Na spotkaniu w Hades Szeroka pięknie mówiła Esther o cebularzach, bajglach, bubelach, śledziach i kiszonych jabłkach.

– Bubelach to babki z mąki gryczanej. Wypiekali je żydowscy piekarze w glinianych garnuszkach. Wyciągnięte kroiło się i smarowało masłem. Żydówki kupowały bubelach w piekarni i sprzedawały na ulicach – mówi Esther.

Pieczemy bubelach

Według zapisków Roberta Kuwałka razem z Esther Minars Marek Panek, szef kuchni w restauracji Hades Szeroka przygotował i wypiekł babeczki gryczane, czyli bubelach. Oto jego receptura.

Składniki: 1/2 kg mąki gryczanej, 250 ml mleka, 1 jajko, 3 dag drożdży, 8 dag masła/ tłuszczu gęsiego, 1 łyżeczka cukru, sól, jajko do smarowania. Na farsz: 10 dag ziemniaków, 10 dag sera białego tłustego, 13 dag kaszy gryczanej palonej, sól, pieprz.

Wykonanie: drożdże rozetrzeć z cukrem, mlekiem i niewielką ilością mąki gryczanej. Gdy rozczyn podwoi objętość, połączyć z resztą składników i zostawić ciasto do wyrośnięcia w ciepłym miejscu. Z wyrośniętego ciasta zrobić kulki o średnicy 4 cm i zostawić na kilka minut do wyrośnięcia. Ugotowane ziemniaki i kaszę mieszamy z serem. Z kulek uformować okrągłe placki, na środku każdego położyć 1 łyżkę farszu. Zagiąć brzegi placków z dwóch stron, tak aby kształtem przypominały bułeczki. Gotowe bułeczki posmarować roztrzepanym jajkiem i wstawić na 15-20 minut do nagrzanego piekarnika (180 stopni).

Ach kupcież bubliczki

W pięknej piosence Ewa Demarczyk śpiewała tak: Ach, kupcież bubliczki,/ Gorące bubliczki,/ Gdy macie rubliczki,/ Nakarmię was!/ Tę prośbę mam jedną:/ Nim gwiazdy w krąg zbledną,/ Wspomóżcie mnie biedną/ Choć jeden raz”. Podczas spotkania pięknie zaśpiewał ją Marcin Mrowca z Teatru Gardzienice.
Czy bubliczki to bubelach? - pytali uczestnicy spotkania. Nie. Bubliczki to małe, okrągłe obwarzanki. Są mniejsze i grubsze, niż te sprzedawane w Krakowie. Dziś bajgle (czyli bubliczki) zjecie w lubelskiej restauracji 2 PI ER oraz w kazimierskiej restauracji „Bajgiel”.

A co z lubelskimi bubelach? – Bubelach to misterium – mówi krótko Esther.

– Zdaję sobie sprawę, że jesteśmy na początku drogi – dodaje Marek Panek.

Bubelach na Europejskim Festiwalu Smaku

Restauracja Hades Szeroka zaprasza na wieczór z bubelach w środę, 6 września, podczas Europejskiego Festiwalu Smaku.

– Jeszcze raz przeanalizujemy wspomnienia Esther Minars, zrobimy klika wariantów babeczek – mówi Elżbieta Cwalina. – Podczas wieczorku z bubelach Marek Panek poprowadzi otwarte warsztaty wypieku bubelach, a my dołożymy do tego żydowską muzykę – dodaje Cwalina.

Pozostałe informacje

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie
23 maja 2024, 19:00

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie

Po niespodziewanej reaktywacji, Kury nie zamierzają osiąść na grzędzie. Chcą w dalszym ciągu znosić złote jaja ironii. Nabrali rozpędu i nie poprzestają na pojedynczych koncertach. W najbliższy czwartek zagrają w lubelskim Zgrzycie materiał z kultowej płyty „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”.

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Krytyczne myślenie, dociekliwość i refleksyjność. Akademia WSEI zaprasza na konferencję o innowacjach i zmianach, jakie powinny zajść w systemie edukacji.

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina
film

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina

Tej zawodniczki nikomu w Lublinie specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jako pierwsza, do zespołu Polskiego Cukru AZS UMCS, w poniedziałek dołączyła Aleksandra Stanaćev, która zdobywała przecież z akademiczkami mistrzostwo i wicemistrzostwo.

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin
28 maja 2024, 20:00

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin

Na tą wiadomość czekaliśmy bardzo długo. 28 maja w lubelskim Studiu im. Budki Suflera wystąpią słoweńscy ekscentrycy, pionierzy industrialu – grupa Laibach. Formacja uciekająca jakimkolwiek próbom zaszufladkowania ich twórczości, a przy tym kontrowersyjna, nieokiełznana, nietuzinkowa. Ich koncerty to crème de la crème. Muzycznie? To po prostu destylat industrialu.

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Grupa studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Białorusi będzie pisać listy do internowanych. To z okazji obchodzonego 21 maja Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi.

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

Bogdan Krześniak to były działacz PSL-u, który w ostatniej kadencji reprezentował barwy PiS w radzie powiatu puławskiego. W ostatnich wyborach, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 626 głosów, co zapewniło mu mandat. Tuż przed pierwszą sesją, lekceważąc podpisane umowy, zmienił polityczne barwy

Zabrał władzę puławskiemu PiS-owi. "Zraziłem się do nich"

Głos jednego radnego zdecydował o tym, że władze w powiecie puławskim trafiła w ręce Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Radnego, który swój mandat otrzymał startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiamy z Bogdanem Krześniakiem, nowym członkiem zarządu, który zmienił polityczne środowisko.

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium