Potrawy wigilijne i świąteczne. Przepisy na Wigilię i Boże Narodzenie, dania wigilijne. Zobacz jak zrobić nietypowe potrawy pochodzące z różnych stron kraju.
Jedno z najsmaczniejszych dań wigilijnych. Pachnie rodzynkami i migdałami. Takiego karpia zrobiliśmy w restauracji Gościniec Podkowa z Włodawy, gdzie kwitnie wielokulturowa kuchnia.
Składniki: 1 kg karpia, 1 pietruszka, pół selera, 1 marchewka, 1 nieduży por, 1 cebula, 4 łyżeczki żelatyny, 10 dag rodzynek, płatki migdałów, natka pietruszki, bułka do namoczenia, liście laurowe, ziele angielskie, sól, pieprz, kostka warzywna.
Wykonanie: karpia filetujemy, tak by nie uszkodzić skóry. Wyciągamy ości. Mięso mielimy. Z pozostałych części karpia oraz warzyw pokrojonych w grubą kostkę, listka laurowego i ziela angielskiego gotujemy wywar. Na małym ogniu przez 30 minut. Następnie odcedzamy.
Do zmielonej ryby dodajemy cebulę pokrojoną w kostkę, namoczoną bułkę, 1 jajko, 5 dag rodzynek, doprawiamy solą z pieprzem. Przygotowanym farszem nadziewamy skórę karpia, zszywamy i gotujemy na wolnym ogniu około 30 minut. Ugotowaną rybę wykładamy na półmisek, zalewamy galaretą (do odcedzonego wywaru dodajemy żelatynę), następnie dekorujemy rodzynkami, migdałami, pietruszką i cytryną.
Składniki:
Ciasto na pierogi: 1 kg dobrze przesianej mąki, woda, 1 łyżka oleju lnianego, sól.
Na farsz: pół kg dobrej kapusty kiszonej, 15 dag świeżej posiekanej kapusty,
5 dag suszonych grzybów, 2 cebule,
2 łyżki oleju, biały pieprz. Na omastę: 2 cebule, 2 łyżki oleju.
Wykonanie: kapustę ugotować z grzybami (moczonymi wcześniej przez kilka godzin) i olejem. Na oleju przesmażyć cebulę pokrojoną w kostkę, dodać odcedzoną kapustę i grzyby. Doprawić świeżo i grubo zmielonym pieprzem. Wystudzić i zmielić na grubym sitku. Z mąki, oleju, wody i soli wyrabiać ciasto tak długo, aż będzie elastyczne i gładkie. Rozwałkować. Z pomocą szklanki wykroić okrągłe "placki”. Nakładać farsz, dokładnie zlepić brzegi i palcami wyrobić ozdobną falbankę. W dużym garnku zagotować osoloną wodę z łyżką oleju. Na wrzątek wrzucać po kilka pierogów. Mieszać łyżką, aby nie przywarły do dna i nie zlepiały się ze sobą. Gdy wypłyną na wierzch odczekać minutę i wykładać na przelane zimną wodą talerze. Podawać z cebulką przesmażoną na oleju lnianym.
Opolskie - Zupa migdałowa
Słodka, bardzo bakaliowa, o cynamonowym aromacie. Po prostu pyszna.
Składniki: 1 torebka ryżu, 25 dag migdałów, 1 litr mleka, 3 łyżki rodzynek, 3 łyżki cukru, cukier waniliowy, cynamon, 1 łyżka masła, sól na smak.
Wykonanie: ryż ugotować na sypko w osolonej wodzie. Odcedzić, wymieszać z masłem. Migdały sparzyć, obrać ze skórki i zmielić, dodać odrobinę wody. Rozprowadzić gorącym mlekiem, wymieszać z cukrem i przyprawami. Dodać namoczone rodzynki. Gotować na bardzo wolnym ogniu przez 5 minut. Dodać ryż, wymieszać i rozlać na talerze.
Podkarpackie - Siemieniec
Zupa z siemieniem lnianym to jednio z najpopularniejszych dań wigilijnych na Podkarpaciu. Często dodawano do niej także pęcak.
Składniki: 3 ziemniaki, 2 łyżki siemienia lnianego, 1 główka czosnku, sól na smak.
Wykonanie: do garnka wlać 4 szklanki wody, zagotować, Ziemniaki pokroić w kostkę i wrzucić do zupy. Czosnek obrać, każdy ząbek przekroić wzdłuż. Wrzucić do zupy. Po 5 minutach wsypać siemię lniane. Gotować na wolnym ogniu przez pól godziny. Doprawić do smaku solą.
Składniki: Ciasto drożdżowe. Na farsz: 15 dag filetów z ryby,
1 marchewka, kawałek pora, pół pietruszki, ćwierć selera, kilka suszonych grzybów, 2 cebule, pół szklanki ryżu lub soczewicy, olej, sól, pieprz.
Wykonanie: namoczyć grzyby i ugotować w tej samej wodzie. Filety z ryby ugotować na bulionie z warzyw. Oddzielnie ugotować soczewicę lub ryż. Rybę posiekać. Na oleju usmażyć drobno posiekaną cebulę. Na złoto. Wymieszać z rybą i soczewicą. Dodać posiekane grzyby. Doprawić solą z pieprzem i olejem. Dobrze wyrobić. Napełnić farszem kulebiaczki. Posmarować olejem. Upiec na rumiano.
Pomorskie - Zupa z suszonych owoców
Można podawać ją z kluseczkami, można z grzankami.
Składniki: 30 dag suszonych jabłek, 20 dag suszonych śliwek, 15 dag suszonych gruszek, cukier, cynamon, goździki, 1 łyżka mąki, śmietana.
Wykonanie: owoce umyć i namoczyć w wodzie. Na następny dzień je ugotować z przyprawami. Owoce odcedzić i zmiksować. Powstały przecier zagęścić zawiesiną z mąki i małej ilości wody. Dodać do zupy, zagotować, doprawić cukrem na smak, zaprawić śmietaną.
Śląskie - Ziemniaki ze śledziem
Składniki: po 2 kartofle na osobę, po 1 śledziu z oleju lub w śmietanie, 2 cebule, cytryna, sól, pieprz, olej lniany.
Wykonanie: śledzie wymoczyć, przełożyć od garnka, zasypać plastrami cebuli, zalać olejem. Zostawić na 12 godzin. Ugotować kartofle w mundurkach. Obrać. Na każdym talerzu ułożyć po 2 kartofle i 1 śledziu. Ozdobić plasterkiem cytryny. Ziemniaki polać olejem lnianym i posypać zieloną pietruszką. Ziemniaki można także podać ze śledziem w śmietanie. Złożenie gorących kartofli z zimnym śledziem jest rewelacyjne.
Składniki: 12 suszonych kapeluszy borowików, pół litra mleka, 4 łyżki mąki, 4 łyżki bułki tartej, 2 jajka, masło na smażenie.
Wykonanie: kapelusze namoczyć w mleku. Następnego dnia ugotować do miękkości. Wystudzić, osączyć, posolić, doprawić pieprzem. W misce roztrzepać jajka, na talerz wysypać bułkę tartą. Kapelusze borowików moczyć w jajku, obtaczać w bułce tartej i smażyć z obu stron na rumiano.