Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

4 września 2019 r.
21:11

Unia Lubelska od kuchni. W Lublinie trwa Europejski Festiwal Smaku

Autor: Zdjęcie autora Artur Kalicki
(fot. Archiwum Jarosława Dumanowskiego)

Rozmowa z prof. Jarosławem Dumanowskim z UMK w Toruniu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Po raz kolejny przyjeżdża pan do Lublina, żeby konsultować kilka historycznych kolacji na Europejskim Festiwalu Smaku.

– A w tym roku festiwal dedykowany jest 450. rocznicy podpisania Unii Lubelskiej. Wraz z historykami z Litwy i Ukrainy staraliśmy się zrekonstruować kuchnię Litwy i Korony.

• Jaka to była kuchnia?

– W książce o Unii Lubelskiej, która ukazuje się na festiwal, Rimvydas Laužikas z Uniwersytetu Wileńskiego pisze, że „plemiona zamieszkujące region dzisiejszego Wilna stworzyły w okresie od XI do XIII w. nie tylko Litwę jako państwo, ale także niezwykłą, oryginalną litewską kuchnię. Z punktu widzenia tożsamości kulinarnej ważne jest to, że zamieszkane przez nie ziemie były zalesione, pełne jezior, położone daleko od morza i na dodatek bardzo nieurodzajne”.

• Czyli mamy do czynienia z dziką, pierwotną kuchnią?

– Z kuchnią specyficzną, która po powstaniu litewskiego państwa trafiła do kuchni książęcej i magnackiej. Właśnie konsultuję film o korzeniach polskiej kuchni i podczas festiwalu będę chciał ustalić, jakie miejsca w waszym regionie pokazać. Jesteście najbliżej państw, które wchodziły w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego.

• No właśnie. Królowa Bona, która mieszkała na zamku w Janowcu nad Wisłą wprowadziła do naszej kuchni włoszczyznę, a przecież król Zygmunt August mógł jeść wiewiórki?

– Z tą „włoszczyzną” to bym nie przesadzał, to zbytnie uproszczenie. Zygmunt August mógł jeść wiewiórki, ale na przykład pan Zagłoba już nie, bo był zbyt nowoczesny. Przygotowałem menu na kolację historyczną zatytułowaną właśnie „Czy Zygmunt August jadł wiewiórki”. Kuba Piętowski, młody szef kuchni restauracji 2 PI ER, gdzie w czwartek o godzinie 19 odbędzie się kolacja, dzwonił do mnie, dostał zgodę na dodanie do autentycznych potraw z XV i XV wieku autorskich akcentów. Zresztą będziemy na tej kolacji z kolegami z Wilna oraz Lwowa i sprawdzimy.

• Pańskie propozycje pojawią się także na rekonstrukcji uczty po podpisaniu Unii Lubelskiej dla uczestników jubileuszowego XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich w Lublinie.

– Tak. Ponieważ będzie tam dużo uczestników, z trzema szefami kuchni z Lublina i regionu, podamy coś, co łatwo dzielić. Będzie jakaś dobra polewka, być może ulubiona zupa z piwa króla Zygmunta Augusta, którą ugotuje Jean Bos. Myślimy o kremie z pasternaku oraz o słodkościach.

• Gdzie w Lublinie pójdziecie z wileńsko lwowskimi kolegami na coś dobrego?

– Tu jest problem. Ja jestem normalnego wzrostu i jem niedużo, ale oni to potężne chłopiska. Mamy na oku Hades Szeroka, bo tam dają polskie zrazy. Jak czas pozwoli, to zajrzymy do Zajazdu Marta w Pułankowicach na pierogi z gąsek i dziczyznę oraz do Willi Filiks w Nałęczowie na zupę z pokrzyw na wołowinie.

Menu kolacji 

„Czy Zygmunt August jadł wiewiórki?”

• Przystawka na zimno: Ćwikła Mikołaja Reja
• Zupa: Polewka z konopii
• Przystawka na ciepło: Łosoś po Polsku
• Danie główne: Kapłon w winie muszkatołowym z puree z pasternakiem
• Deser: Mus z gruszki

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Chatka Żaka ma 60 lat. Historia, zdjęcia i plany
foto
galeria

Chatka Żaka ma 60 lat. Historia, zdjęcia i plany

Bakcynalia, DKF „Bariera”, Teatr Provisorium, Orkiestra Świętego Mikołaja i Mikołajki Folkowe, ZdAErzenia... Długo można by tak wyliczać, ale bez Chatki Żaka trudno sobie wyobrazić akademickie życie w Lublinie.

Ukraina, Charków, 27 marca 2025: Gaszenie pożaru po rosyjskim ataku rakietowym

Zełenski: ataki dronów pokazują, że Rosja kpi z wysiłków na rzecz pokoju

Ataki dronów na Ukrainę świadczą o tym, że Rosja kpi z wysiłków na rzecz pokoju – oświadczył w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, mówiąc między innymi o uderzeniach na miasto Dniepr, gdzie zginęły cztery, a rannych zostało 21 osób.

To oni w ratowaniu ludzkiego życia są najlepsi
ZDJĘCIA
galeria

To oni w ratowaniu ludzkiego życia są najlepsi

Pierwsza pomoc to wiedza, którą każdy powinien znać. Oni znają ją najlepiej: wiemy już, kto będzie reprezentować Lublin podczas wojewódzkiego etapu XXXI Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK.

Lublinianka musiała się w sobotę pogodzić z pierwszą domową porażką w sezonie 24/25

Tomasovia wygrała z Lublinianką na opóźnioną inaugurację

Z dwutygodniowym opóźnieniem rundę wiosenną rozpoczęli piłkarze Tomasovii. Od razu sprawili jednak wielką niespodziankę. Piłkarze Pawła Babiarza pokonali na Wieniawie Lubliniankę 2:0.

Jak dziś wygląda rynek nieruchomości? Sprawdzamy na Giełdzie Mieszkań w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Jak dziś wygląda rynek nieruchomości? Sprawdzamy na Giełdzie Mieszkań w Lublinie

W Lublinie trwa 41. Giełda Mieszkań. To wydarzenie skierowane do osób poszukujących nowego lokum, inwestorów oraz wszystkich zainteresowanych rynkiem nieruchomości.

29 marca 2025: Obserwacja częsciowego zacmienia Słońca w Lublinie
galeria

Częściowe zaćmienie Słońca: Co było widać w Lublinie

W Lublinie wszystko zaczęło się w sobotę, 29 marca, około godziny o godziny 11:55. Punkt kulminacyjny to godzina 12:29, kiedy Księżyc zakrył blisko 5 proc. tarczy słonecznej.

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2025: To dla wielu sposób na życie
ZDJĘCIA
galeria

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2025: To dla wielu sposób na życie

"Nie ma, że się nie da!" - pod takim hasłem po raz jedenasty spod Archikatedry Lubelskiej wyruszyła Ekstremalna Droga Krzyżowa.

Seniorce zabrał torebkę, nastolatkom telefon. Recydywista zatrzymany

Seniorce zabrał torebkę, nastolatkom telefon. Recydywista zatrzymany

Kryminalni z Lublina zatrzymali 40-latka, który odpowie za rozbój, usiłowanie rozboju oraz kradzież zuchwałą w multirecydywie.

zdjęcie ilustracyjne

Medycyna, przyroda, technika. Eksperci od sztucznej inteligencji w Lublinie

Czy zwierzęta mogą korzystać z rozwiązań sztucznej inteligencji? I jak transformacja cyfrowa wpływa na przemysł kosmetyczny? Tego dowiedzą się uczestnicy konferencji, która wkrótce odbędzie się w Lublinie.

Bronią etatu dla radnego miasta Puławy z PiS. Co na to Azoty?
praca

Bronią etatu dla radnego miasta Puławy z PiS. Co na to Azoty?

Podczas ostatniej sesji rady miasta samorządowcy z Puław przyjęli uchwałę o nie wyrażeniu zgody na zwolnienie z pracy radnego klubu Prawo i Sprawiedliwość, Grzegorza Bińczaka.

Ukrywał się przed policją – wpadł w nielegalnym kasynie

Ukrywał się przed policją – wpadł w nielegalnym kasynie

Poszukiwany 24-latek wpadł w nielegalnym salonie gier. Wewnątrz zabezpieczono również cztery automaty.

Żłobek nr 4 na ul. Puławskiej

Rodzice walczą o plac zabaw dla dzieci. Dlaczego ich żłobek nie dostał dofinansowania?

Milion złotych trafi na place zabaw przy lubelskich żłobkach. Jeden z nich został jednak wykluczony z programu – rodzice widzą w tym drugie dno.

Shaun Baker & Jessica Jean w Klubie 30
foto
galeria

Shaun Baker & Jessica Jean w Klubie 30

To była impreza godna weekendu. W ubiegłą sobotę w lubelskim Klubie 30 wystąpił legendarny dj Shaun Baker oraz zjawiskowa wokalistka Jessica Jean, którzy podbili serca lublinian. Podczas imprezy duet wykonał hity, które podbiły parkiety w całej Europie: "Hey Hi Hello", "V.I.P.", "Power", "Explode", "Run Away", "Give" oraz wiele innych. Jeśli chcecie zobaczyć zdjęcia z tej imprezy, to zapraszamy do naszych fotogalerii.

Skóry bobra robiły za samochodowe dywaniki

Skóry bobra robiły za samochodowe dywaniki

W bagażu Białorusina celnicy odnaleźli dwie skóry bobra. Jak się okazuje na wwóz tego typu trofeów do Polski potrzebne jest odpowiednie zezwolenie.

W sezonie letnim liczba turystów odwiedzających jezioro Firlej jest bardzo wysoka. Gmina chce usprawnić system poboru opłat za parkowanie

W Firleju staną parkomaty. Gmina liczy na zysk i porządek

W tym sezonie kierowców korzystających z parkingów nad jeziorem Firlej czeka ważna zmiana. Zamiast uiszczania opłat bezpośrednio inkasentom - będą mogli skorzystać z parkomatów. Urządzenia mają zacząć działać już w maju.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium