Co podawano w przedwojennych restauracjach Lublina? Jak wyglądały ich wnętrza? Jakie płyty kręciły się na stylowym gramofonie? Żeby się o tym przekonać, warto zajrzeć do restauracji „Willi Różana”.
Najpierw węgorz
Składniki: 2 wędzone węgorze, 0,5 l śmietany 30 %, białe wino, sól, pieprz. Warzywa do grillowania. Na zapiekankę: 5 kg ziemniaków, 4 cebule, 0,5 litra śmietany 30%, czosnek, tymianek, sól, pieprz.
Wykonanie: Marcin Szulej sprawnie przydzielił nam zadania. Magda Fijałkowska z Radia Lublin obierała węgorza ze skórki, ja przygotowałem warzywa na grilla.
Po poporcjowaniu węgorza należy wlać na patelnię śmietanę i wino.
– I wrzucić skórki z węgorza, które nadadzą potrawie wyśmienity aromat – mówi Marcin Szulej. Po odparowaniu śmietany należy wyjąć skórki i wrzucić kawałki węgorza. Dusić kilkanaście minut. Doprawić solą i pieprzem, jeśli trzeba cytryną.
– W tym czasie smarujemy patelnię grillową dobrą oliwą i podpiekamy plastry bakłażana, papryki, pomidora – mówi Szulej.
Gratin Dauphine
Najpierw trzeba wybrać równej wielkości ziemniaki. Obrać i pociąć w bardzo cienkie plastry. – Najlepiej na elektrycznej krajalnicy – podpowiada Szulej.
Po pokrojeniu ziemniaków należy na oliwie zeszklić cebulę pokrojoną w cienkie plasterki. Na drugiej patelni podgrzać śmietanę z czosnkiem i tymiankiem. Doprawić solą z pieprzem. Blachę do pieczenia wysmarować tłuszczem. Ułożyć warstwę ziemniaków, przełożyć cebulą, posmarować sosem – aż do wyczerpania składników. – Blachę należy nakryć folią i piec 3 godziny w temperaturze 150 stopni Celsjusza. Kiedy nóż miękko wejdzie w potrawę, zapiekanka jest gotowa.
Po 4 godzinach usiedliśmy w jednej z wytwornych sal. Węgorz z grillowanymi warzywami i francuską zapiekanką smakował obłędnie. Sala Różana idealnie pasowała do dania. Z dziewiętnastowiecznych lamp sączyło się miękkie światło. Z Sali Wiśniowej dobiegała delikatna muzyka. Ze starego gramofonu. To w takiej sali musiała siedzieć zakochana Ordonka. Ciekawe czy ona też świętowała Walentynki?