Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

6 kwietnia 2012 r.
14:42
Edytuj ten wpis

Wielkanoc w sercu i na stole

Małgorzata Kowalczyk z Wojciechowa: Dobrze uwędzona kiełbasa, szynka z marynaty i naczosnkowany bocz
Małgorzata Kowalczyk z Wojciechowa: Dobrze uwędzona kiełbasa, szynka z marynaty i naczosnkowany bocz

Przed nami najradośniejsze ze wszystkich świąt, w którym radość świętowania polega na dzieleniu się radością z innymi. Na stole nie może zabraknąć jajek i chrzanu, tradycyjnych wędlin pachnących jałowcem i baby, której nie zawiało oraz wiosennych sałatek

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wielkanoc w sercu i na stole

W naszej polskiej tradycji Wielkanoc to czas, w którym radość jedzenia i bycia razem ma swoje rytuały. Od Wielkiego Czwartku trwa gotowanie i pieczenie. W Wielki Piątek robimy ostatnie zakupy, obmyślamy menu na pierwszy i drugi dzień Wielkanocy. A w Wielką Sobotę szykujemy święcone.

To, co dziś znajduje się w koszyczku, ma swoją symbolikę.

Cukrowy baranek jest symbolem zdrowia, jajko jest symbolem miłości i siły.
Dobrze uwędzona kiełbasa jest znakiem "tego, co najlepsze”, symbolem szacunku dla wielkanocnego śniadania. A czosnek w kiełbasie oznacza zdrowie.

Sól i chrzan to przyprawy poprawiające smak potraw. Sól chroni od zepsucia, a chrzan ma przypominać mękę Pańską. Chleb to pierwszy i najważniejszy pokarm człowieka. Owoc ciężkiej pracy, podstawa pożywienia i symbol Ciała Chrystusa.

Wielkanocne pogotowie

W codziennym zapędzeniu Wielki Piątek jest często czasem pośpiesznego zakupu wędlin. Zbyt często kupujemy je na oślep, w koszyku lądują wyroby wędlinopodobne. A przecież wcale nie musi tak być.

Zamiast wydawać pieniądze na zafoliowane świąteczne wyroby, jeszcze możemy kupić po kilogramie schabu, karczku, szynki czy boczku. Na półce z przyprawami wypatrzeć mieszanki do marynowania mięsa, wymieszać je z olejem, dodać ulubionych ziół, natrzeć mięso i schować do lodówki.

W Wielką Sobotę wystarczy je ugotować, wtedy będziemy mieli delikatne wędliny, a na powstałym wywarze zrobimy żurek ze święconką. Albo upiec – wtedy rozkosz smakowa będzie jeszcze lepsza. Możemy też zrobić pół na pół – schab i szynkę ugotować, karczek i boczek – dodatkowo naszpikowany czosnkiem – upiec.

Do tak przygotowanych wędlin zróbmy chrzan w kilku smakach i smak Wielkanocy będzie zupełnie inny.

Sałatki "Powiew wiosny”

Przed nami wiosenne święta. W sklepach czekają świeże zioła w doniczkach oraz świeże owoce egzotyczne i słodkie owoce w puszce. Nie zapomnijcie o serach. Od fety, przez sery pleśniowe po pikantne żółte. Będą ozdobą wielkanocnych sałatek. Namawiamy do robienia sałat i sałatek – które będą wytchnieniem od tradycyjnej staropolskiej kuchni. Oto przepis na sałatkę "Powiew wiosny” z naszego serwisu: www.dziennikwschodni.pl/kuchnia – gdzie przepisów znajdziecie więcej.

Składniki:

10 owoców liczi, niewielki ananas (ewentualnie z puszki), owoce granatu, melon, 3 owoce kiwi, garść rukoli, 3 owoce kardamonu, 3 łyżki gęstej kwaśnej śmietany, odrobina soku z cytryny, kilka plasterków delikatnego sera, 1–2 łyżeczki cukru.

Wykonanie:

Liczi obieramy, oddzielamy miąższ od skórki. Ananasa kroimy w kostkę (oprócz środka), melona też w kostkę, a kiwi w plasterki. Przekładamy do miski wszystkie owoce i rukolę. Rozcieramy owoce kardamonu i mieszamy ze śmietaną, cukrem i odrobiną soku z cytryny. Całość dekorujemy plasterkami sera, może być kozi. Smacznego.

Wielkanocny obiad

Polecamy polędwiczki wieprzowe z gruszkami i serem pleśniowym. To jeden z 60 przepisów na polędwiczki, które znajdziecie na naszym serwisie: www.dziennikwschodni/kuchnia – gdzie internauci dzielą się swoim przepisami.

Składniki:

2 polędwiczki wieprzowe, 100 ml śmietanki kremówki 30–36 proc., 60–80 g gorgonzoli (sera z niebieską pleśnią), 2 dojrzałe gruszki (powinny być naprawdę dojrzałe), 1/2 łyżeczki mielonego pieprzu, 1/3 łyżeczki soli, 1/3 łyżeczki majeranku, olej do smażenia.

Wykonanie:

Polędwiczki kroimy na plastry 2–3 cm, które następnie lekko rozbijamy, solimy, pieprzymy i obsmażamy na złoto na oleju. Gruszki obieramy i kroimy w dość grube plastry. Śmietankę doprawiamy solą, pieprzem.

Mięso układamy w naczyniu żaroodpornym i kładziemy na nie grube plastry gruszki. Całość zalewamy śmietanką, a na wierzchu układamy pokruszony ser i posypujemy majerankiem. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180–200 °C i zapiekamy około 25–30 minut.

Prawosławna pascha na ostro

W wielu domach na Lubelszczyźnie pojawi się słodka pascha, wzięta z prawosławnej kuchni.
– Jest znakiem radości, odrodzenia, wiosny – mówi ks. Stefan Batruch, proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie.

Ale pascha niekoniecznie musi być na słodko. Nad Bugiem na wielkanocnym stole pojawia się pascha ze świeżą rzodkiewką, szczypiorkiem i czerwoną papryką. I ten przepis szczególnie polecamy.

Składniki:

50 dag białego sera, ćwierć kostki masła, 3 żółtka, mały kubek kwaśnej śmietany, 4 rzodkiewki, 1 mały ogórek, po pół zielonej i czerwonej papryki, świeży szczypior i koperek, sól, pieprz.

Wykonanie:

Masło utrzeć z żółtkami, posolić. Dodać śmietanę i zmielony ser. Wymieszać, podgrzać, cały czas mieszając. Schłodzić, dodać drobno pokrojony ogórek, rzodkiewkę i pokrojoną w drobną kostkę paprykę. Doprawić do smaku, przełożyć do foremek i schować do lodówki. Przed podaniem wyjąć z foremek, posypać posiekanym szczypiorkiem i koperkiem.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium