Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 lutego 2022 r.
17:56

Kulisy zmian we władzach województwa. Bałaban ma torpedować „układ lubelski”?

Bartłomiej Bałaban na poniedziałkowej sesji sejmiku województwa
Bartłomiej Bałaban na poniedziałkowej sesji sejmiku województwa (fot. Maciej Kaczanowski)

O tym, że coś się może wydarzyć, świadczyła kabina do tajnych głosowań ustawiona w sali obrad sejmiku. Chwilę później gruchnęła wiadomość, że z funkcji członka zarządu województwa rezygnuje Sebastian Trojak. Zastąpi go Bartłomiej Bałaban, do niedawna dziennikarz TVP Lublin. Na zmianę miał naciskać szef lubelskich struktur Solidarnej Polski poseł Jan Kanthak.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ta informacja była sporym zaskoczeniem. Radni wojewódzcy, z którymi rozmawialiśmy, przyznają, że o złożonej przez Trojaka w piątek rezygnacji dowiedzieli się w niedzielny wieczór. Dla innych to, że podczas sesji coś się wydarzy, stało się jasne, gdy wchodząc do sali obrad zobaczyli ustawioną w niej kabinę do tajnych głosowań.

Właśnie w ten sposób dokonywane są zmiany w zarządzie województwa, choć ostatecznie sama kabina okazała się niepotrzebna. Głosowanie było tajne, ale odbyło się w drodze elektronicznej. Przy zapewnieniach pracowników urzędu, że nikt nie dowie się, kto jak głosował.

Sebastian Trojak swoją decyzję tłumaczył „powodami osobistymi”. W kuluarach mówi się jednak, że jej powodem był konflikt z szefem lubelskich struktur Solidarnej Polski posłem Janem Kanthakiem. To właśnie on miał wskazać kandydata na nowego członka zarządu. Dość nieoczekiwanie został nim niezwiązany do tej pory z samorządem i polityką Bartłomiej Bałaban, który ostatnio był dziennikarzem w TVP 3 Lublin. Jego kandydatura została zaakceptowana przez radnych przy 20 głosach „za”, 4 „przeciw” i 7 wstrzymujących.

Jan Kanthak i Jarosław Stawiarski na wspólnej konferencji prasowej kilka dni temu (fot. UMWL)

Ma torpedować „układ lubelski”?

Bartłomiej Bałaban w rozmowie z Dziennikiem przyznaje, że propozycję zajęcia miejsca w zarządzie województwa dostał kilka tygodni temu od Solidarnej Polski.

– To kolejny etap w karierze osoby, która myśli o swoim regionie. Myślę, że w tej roli będę miał większe perspektywy na pomoc i działanie w takim zakresie, w jakim bym chciał. Liczę, że będę mógł zrobić więcej – mówi Bałaban.

Na razie jednak nie wiadomo, jaki będzie zakres jego obowiązków. Trojak odpowiadał m.in. za rolnictwo i ochronę środowiska. Angażował się także w obronę górek czechowskich przed zabudową. To, czy nowy członek zarządu przejmie dokładnie te kompetencje, ma zostać ustalone w najbliższym czasie.

Nie jest też tajemnicą, że praca w samorządzie będzie dla Bałabana czymś zupełnie nowym. – To może być powiew świeżego powietrza i będę osobą, która go wprowadzi. Moim zdaniem nie ma znaczenia to, że nie mam doświadczenia samorządowego – komentuje.

Jak napisał Onet powołując się na własne ustalenia, były dziennikarz ma „torpedować tzw. układ lubelski”. Chodzi o dobre relacje między czołowymi lubelskimi politykami PiS i PO, m.in. marszałkiem Jarosławem Stawiarskim, wojewodą Lechem Sprawką i prezydentem Lublina Krzysztofem Żukiem.

O cichej współpracy między czołowymi działaczami skonfliktowanych ugrupowań w kuluarach mówi się od dawna. Ma ona być związana m.in. z pozyskiwaniem przez Lublin dotacji z funduszy unijnych i rządowych, ale też z powiązaniami rodzinnymi. Żona wojewody Ewa Dumkiewicz-Sprawka pracuje w lubelskim Urzędzie Miasta na stanowisku dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania. Z kolei małżonka Żuka Katarzyna Mieczkowska kieruje Muzeum Narodowym w Lublinie, które do niedawna było instytucją marszałkowską, a od 2020 roku podlega ministrowi kultury z PiS.

– Nie słyszałem, żeby pan marszałek, wojewoda i prezydent znajdowali się w jakimś układzie. Ale każdy układ, który może szkodzić, jest zły. Mam nadzieję na układy, które służą obywatelom i naszemu regionowi – komentuje te informacje Bałaban.

Nowy członek zarządu województwa jednocześnie rezygnuje z pracy TVP Lublin. O tym, że odchodzi z lubelskiego ośrodka, mówiło się już kilka dni temu. W kuluarach spekulowano jednak, że szykuje się do objęcia posady w biurze prasowym Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. W ostatnim czasie coraz głośniej mówi się bowiem o tym, że wkrótce może dojść do zmiany na stanowisku wojewody.

Kwiecień 2020. Zdjęcie umieszczone na profilu Jana Kanthaka i podpis: „Przed chwilą byłem w studiu TVP3 Lublin, gdzie brałem udział w nagraniu programu "Tydzień Między Nami" - emitowanym w dniu dzisiejszym. W ostatnim czasie większość moich wystąpień była łączona przez Skypa, aż można się odzwyczaić od rozmowy na żywo”. (fot. Jan Kanthak FB)

Kim jest Bartłomiej Bałaban?

Jeszcze kilka lat temu był kuratorem sądowym. Dał się też poznać jako społecznik. Był jedną z osób, która najmocniej protestowała przeciwko regulaminowi odnowionego Ogrodu Saskiego w Lublinie. Miasto uznało, że nie można tam wprowadzać psów. Bałaban, z grupą innych osób, wojował z Ratuszem i ostatecznie wygrał. W 2018 Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że radni nie mieli prawa zabronić spacerowania z psem po najstarszym miejskim parku.

Po wygranych przez PiS wyborach w 2015 roku i przejęciu władzy w mediach publicznych, Bałaban zaczął pracę w TVP 3 Lublin. Szybko robił karierę i z szeregowego dziennikarza awansował na pozycję jednej z najważniejszych twarzy lubelskiego ośrodka TVP. Prowadził rozmowy z politykami, weekendowe dyskusje polityczne o najważniejszych sprawach, a nawet program motoryzacyjny. Stał się „media star” TVP 3 Lublin – w czerwcu 2021 r. z okazji odbywającego się w Lublinie szczytu międzynarodowego przeprowadził wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą.

Do dziś dziennikarze TVP3 Lublin pamiętają rozmowę Bałabana – i opowiadają ją jako anegdotę – jaką przeprowadził w lipcu 2018 roku z ówczesnym wojewodą lubelskim, Przemysławem Czarnkiem (PiS). Wywiad dotyczył kontrowersji historycznych. Bałaban rozmowę zaczął tak: – „W Sahryniu obywatele Rzeczpospolitej zginęli z rąk innych obywateli Rzeczpospolitej, dlatego że mówili w innym niż większość języku i byli innego wyznania. Ta zbrodnia przeciwko ludzkości została popełniona przez członków narodu polskiego, partyzantów Armii Krajowej, będących żołnierzami Polskiego Państwa Podziemnego” – powiedział Grzegorz Kuprianowicz. Pan wojewoda zareagował na te słowa, tak jak powinien zareagować urzędnik państwa polskiego.

Żona Bałabana pracuje od 2020 roku w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ostatnich wyborach samorządowych kandydowała do lubelskiej Rady Miasta z listy Prawa i Sprawiedliwości.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty