Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

11 lipca 2022 r.
15:56

Kwiaty, muzyka i arystokracja. Końskowola bawiła się na Święcie Róż. Zdjęcia

Goethe, Wedding Piano, Pacific Blue, Isabelle Aubret - to róże, które podbiły serca jurorów tegorocznego końskowolskiego konkursu. Uczestnicy święta mieli okazję do kwietnych zakupów, spotkań z historycznymi postaciami oraz zabawy przy muzyce na żywo. Na scenie wystąpił m.in. Cud nad Wisłą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na rynku w Końskowoli w niedzielę pojawiły się setki mieszkańców wioski oraz miłośników kwiatów z całego regionu. Wystawcy do konkursu zgłosili w tym roku ponad 90 bukietów. Tytuł "Najpiękniejszej Róży Wystawy" powędrował do Anny i Tomasza Sykut z Nowego Pożoga za "Izabelle Aubret".

"Złotą Różą" jurorzy nagrodzili Justynę Marek-Próchniak z Lasu Stockiego za "J.W Goethe Rose", srebro i brąz w tym roku trafił do Moniki i Mariusza Sobieszek z Łask (łódzkie) za "Wedding Piano" i "Giardinę".

Nagrodę publiczności odebrał Tomasz Krzyżanowski za "Pacific Blue". Najlepsi hodowcy otrzymali m.in. pamiątkowe dyplomy i gratulacje od organizatorów.

- Wkładamy dużo serca, by każda róża wyglądała wyjątkowo. Pracujemy nad nimi przez cały rok. Wszystkie kwiaty są pielęgnowane i odpowiednio nawożone. Poza tym do kwiatów trzeba mieć dobrą rękę i podchodzić do nich z miłością - tłumaczy Izabela Sauter, która w Końskowoli reprezentowała działające od ponad 30 lat, rodzinne gospodarstwo "Róża Sobieszek" z województwa łódzkiego.

Poza różami, podczas niedzielnego festynu, zgromadzeni na rynku mieli okazję spotkać związane z Końskowolą postacie historyczne w strojach z epoki. Wcielili się w nie okoliczni mieszkańcy, hodowcy róż, członkowie lokalnych stowarzyszeń i miłośnicy historii.
- Przebieramy się tak co roku. Chcemy w ten sposób pokazać, jak wyglądały stroje z XVI i XVII wieku - mówi Przemysław Gębal, prezes Końskowolskiego Towarzystwa Społeczno-Regionalnego.

W epokowych stylizacjach mogliśmy zobaczyć również członków zarządu "Fary Końskowolskiej", którzy zachęcali gości do bicia okolicznościowych monet za pomocą pięciokilowego młota.

- Na jednej stronie jest rycerz, a na drugiej pieczęć miejska lub herby Konińskich i Tęczyńskich - tłumaczy Barbara Stefanek-Nowacka, prezes stowarzyszenia. - Za jedną taką monetę dawniej można było kupić całą wioskę - dodaje Jerzy Wnuk, który wcielił się w postać dawnego mincerza. 

Do historycznej zabawy włączyły się również panie ze stowarzyszenia "Róża". W przerwach od wicia kwietnych wianków (20 zł za sztukę) pozowały w roli arystokratek, jak Zofia Lubomirska towarzysząca księciu Adamowi Czartoryskiemu, dawnemu właścicielowi okolicznych ziem. Wszyscy aktorzy na rynku zatańczyli wspólnie poloneza, za co publiczność nagrodziła ich brawami.

Oklaski towarzyszyły również muzykom występującym na scenie, zwłaszcza Orkiestrze Dętej Gminy Końskowola, Chórowi "Pokolenie" i puławskiemu zespołowi "Cud nad Wisłą".

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium