Po raz kolejny Łęczna odsłoniła część swoich podziemnych tajemnic. Podczas prac ziemnych związanych w rewitalizacją Rynku II odkryto drugi poziom starych piwnic.
W ostatnich miesiącach rozpoczęto prace budowlane związane z budową kamienicy przy Rynku II w Łęcznej; w ramach rewitalizacji.
– Inwestycja prowadzona jest w południowo-wschodnim narożu placu rynkowego, gdzie z Rynku II wychodzi w kierunku wschodnim ulica łącząca rynek z ul. Partyzancką oraz Krótką. Podczas prac budowlanych dokonano interesujących odkryć. Najważniejszym z nich jest ujawnienie drugiego poziomu murowanych piwnic – mówi Grzegorz Kuczyński, rzecznik prasowy UM Łęczna.
Wiadomo było, że pod jednym z rozebranych budynków są piwnice. Nikt jednak nie przypuszczał, że jest kolejny poziom. – Ich obecność sugerowało zamurowane zejście znajdujące się w pierwszej piwnicy. Do ostatecznego odsłonięcia piwnicy doszło w sposób nieplanowany, kiedy już po wykonaniu wykopu budowlanego na zaplanowaną głębokość około 3 m, zapadło się sklepienie piwnicy, znajdującej się poniżej. Było to zaskoczeniem, bowiem wspomniane zejście, oddalone o około 7 m, kierowało się w inną stronę – dodaje Kuczyński.
Czas powstania piwnic może być ustalony tylko w szerszych ramach chronologicznych, od 2 połowy XVIII do początku XIX wieku.
Niestety, w piwnicy nie było cennych depozytów. Znaleziono ułamki glinianych naczyń, kafli oraz szklane przedmioty. Wydobyto dwa kompletnie lub prawie całe przedmioty: gliniany dzban ze zdobieniem w formie wyświeconych wzorów oraz nieduże naczynie szklane.
To nie pierwsze tajemnice, jakie odsłania miasto. Podczas remontu Placu Kościuszki, Rynku I, odkryto stare pochówki, fragmentu drewnianego traktu. Na Podzamczu znaleziono pozostałości budowli datowanych od dziesiątego do dwunastego wieku. W trakcie prac budowlanych, w 2011 roku, w starej kamienicy, przy Placu Kościuszki, na strychu znaleziono karabin mauzer z 1937.