Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

14 stycznia 2019 r.
9:09

Zmienią się tereny nadrzeczne Parku Podzamcze w Łęcznej. Remontu doczeka się również Rynek II

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 18 A A

Rewitalizacja Rynku II, odnowa spichlerza i terenów nadrzecznych w Parku Podzamcze. To najnowsze zadanie, które ruszy w Łęcznej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wartość projektu to blisko 1,9 miliona złotych. Chodzi o odnowę terenów nadrzecznych Parku Podzamcze. Realizuje go firma Zakład Budowlano Sprzętowy Jacek Krzysiak, która jako jedyna zgłosiła się do przetargu na to zadanie.

W pierwszej kolejności robotnicy zajmą się drzewostanem. – Zostaną usunięte chore i stare drzewa oraz wykarczowane krzaki. Ten etap powinien się zakończyć do końca lutego. W kolejnym etapie zostaną wykonane alejki i oświetlenie parkowe. Uzupełnieniem prac rewitalizacyjnych będą nasadzenia zieleni i ustawienie elementów małej architektury – wymienia Grzegorz Kuczyński, rzecznik prasowy magistratu.

Przed pracownikami sporo pracy, bo chodzi o teren ponad 5 ha, o trudnej lokalizacji, bezpośrednio przylegający do Świnki i Wieprza. – Będzie to część parku o najbardziej naturalnym charakterze. Większość nasadzeń będą stanowiły rodzime gatunki. Zakończenie robót zaplanowano do 15 stycznia 2020 roku. Dofinansowanie do tego zadania z UE i Budżetu Państwa to prawie 1,4 miliona złotych – dodaje Kuczyński.

Już przeprowadzono rewitalizację centralnej części parku wraz z ogrodem włoskim – był to pierwszy etap. W ubiegłym roku, w ramach drugiego etapu, odnowiono zabudowania dawnego folwarku.

W sąsiedztwie trwają też prace przy remoncie spichlerza. Przypomnijmy, że w wyremontowanym budynku opiekę znajdzie ponad 60 osób. Podopieczni będą mieli do dyspozycji sale zajęciowe, pracownie, zaplecze socjalne i szatniowe, kuchnię i jadalnię. Budynek zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych: będzie wyposażony m.in. w windę. Modernizacja tego budynku będzie kosztować 5,9 mln. złotych. Remont spichlerza ma zakończyć się pod koniec 2019 roku.

Pod koniec minionego tygodnia Leszek Włodarski, burmistrz Łęcznej, podpisał umowę o dofinansowaniu projektu „Rewitalizacja Starego Miasta w Łęcznej - II etap”. To największa inwestycja od lat. Jej koszt to 15 milionów złotych, z czego 10 mln zł dorzuci Unia.

– W ciągu czterech lat Stare Miasto czekają poważne zmiany. Zaplanowane do realizacji w latach 2019-2022 przedsięwzięcia są kontynuacją projektu realizowanego na Rynku I i Rynku III. Teraz przyszedł czas na Rynek II wraz z przyległymi ulicami. Przestrzeń publiczna o powierzchni ponad 4 ha ograniczona od zachodu ulicą Rynek III, od południa ulicą Plac Kanałowy, od wschodu ulicą Lubelską, a od północy skarpą nad Świnką zostanie poddana gruntownej rewitalizacji – wylicza Grzegorz Kuczyński.

W tym roku przeprowadzone zostaną prace związane z rozbudową sieci wodociągowej i budową kanalizacji sanitarnej. W 2020 roku zaplanowano budowę kładki nad ulicą Lubelską. Podświetlona kładka o długości 78 metrów posłuży pieszym i rowerzystom. W otoczeniu kładki powstanie skwer. Równolegle będzie prowadzona odbudowa kamienic przy Rynku II, w których znajdzie się 12 lokali mieszkalnych i Centrum Działań Społecznych. Odtworzenie kamienic ma się zakończyć w 2021 roku. Końcowym etapem będzie zakup i montaż wyposażenia centrum.

Ten rok w Łęcznej upłynie pod znakiem inwestycji. Góra za trzy lata, stara część Łęcznej może zmienić się w perełkę. Warto by jeszcze pomyśleć o plaży nad Wieprzem, tym samym powrócić do czasów sprzed II Wojny Światowej.

Pozostałe informacje

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium