Rewitalizacja Rynku II, odnowa spichlerza i terenów nadrzecznych w Parku Podzamcze. To najnowsze zadanie, które ruszy w Łęcznej.
Wartość projektu to blisko 1,9 miliona złotych. Chodzi o odnowę terenów nadrzecznych Parku Podzamcze. Realizuje go firma Zakład Budowlano Sprzętowy Jacek Krzysiak, która jako jedyna zgłosiła się do przetargu na to zadanie.
W pierwszej kolejności robotnicy zajmą się drzewostanem. – Zostaną usunięte chore i stare drzewa oraz wykarczowane krzaki. Ten etap powinien się zakończyć do końca lutego. W kolejnym etapie zostaną wykonane alejki i oświetlenie parkowe. Uzupełnieniem prac rewitalizacyjnych będą nasadzenia zieleni i ustawienie elementów małej architektury – wymienia Grzegorz Kuczyński, rzecznik prasowy magistratu.
Przed pracownikami sporo pracy, bo chodzi o teren ponad 5 ha, o trudnej lokalizacji, bezpośrednio przylegający do Świnki i Wieprza. – Będzie to część parku o najbardziej naturalnym charakterze. Większość nasadzeń będą stanowiły rodzime gatunki. Zakończenie robót zaplanowano do 15 stycznia 2020 roku. Dofinansowanie do tego zadania z UE i Budżetu Państwa to prawie 1,4 miliona złotych – dodaje Kuczyński.
Już przeprowadzono rewitalizację centralnej części parku wraz z ogrodem włoskim – był to pierwszy etap. W ubiegłym roku, w ramach drugiego etapu, odnowiono zabudowania dawnego folwarku.
W sąsiedztwie trwają też prace przy remoncie spichlerza. Przypomnijmy, że w wyremontowanym budynku opiekę znajdzie ponad 60 osób. Podopieczni będą mieli do dyspozycji sale zajęciowe, pracownie, zaplecze socjalne i szatniowe, kuchnię i jadalnię. Budynek zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych: będzie wyposażony m.in. w windę. Modernizacja tego budynku będzie kosztować 5,9 mln. złotych. Remont spichlerza ma zakończyć się pod koniec 2019 roku.
Pod koniec minionego tygodnia Leszek Włodarski, burmistrz Łęcznej, podpisał umowę o dofinansowaniu projektu „Rewitalizacja Starego Miasta w Łęcznej - II etap”. To największa inwestycja od lat. Jej koszt to 15 milionów złotych, z czego 10 mln zł dorzuci Unia.
– W ciągu czterech lat Stare Miasto czekają poważne zmiany. Zaplanowane do realizacji w latach 2019-2022 przedsięwzięcia są kontynuacją projektu realizowanego na Rynku I i Rynku III. Teraz przyszedł czas na Rynek II wraz z przyległymi ulicami. Przestrzeń publiczna o powierzchni ponad 4 ha ograniczona od zachodu ulicą Rynek III, od południa ulicą Plac Kanałowy, od wschodu ulicą Lubelską, a od północy skarpą nad Świnką zostanie poddana gruntownej rewitalizacji – wylicza Grzegorz Kuczyński.
W tym roku przeprowadzone zostaną prace związane z rozbudową sieci wodociągowej i budową kanalizacji sanitarnej. W 2020 roku zaplanowano budowę kładki nad ulicą Lubelską. Podświetlona kładka o długości 78 metrów posłuży pieszym i rowerzystom. W otoczeniu kładki powstanie skwer. Równolegle będzie prowadzona odbudowa kamienic przy Rynku II, w których znajdzie się 12 lokali mieszkalnych i Centrum Działań Społecznych. Odtworzenie kamienic ma się zakończyć w 2021 roku. Końcowym etapem będzie zakup i montaż wyposażenia centrum.
Ten rok w Łęcznej upłynie pod znakiem inwestycji. Góra za trzy lata, stara część Łęcznej może zmienić się w perełkę. Warto by jeszcze pomyśleć o plaży nad Wieprzem, tym samym powrócić do czasów sprzed II Wojny Światowej.