Burmistrz Leszek Włodarski podpisał umowę z Samorządem Województwa Lubelskiego o dofinansowanie projektu „Rewitalizacja Starego Miasta w Łęcznej – II etap”. To największa inwestycja od lat. Jej koszt to 15 milionów złotych, z czego 10 mln to dofinansowanie z Unii
W ciągu czterech lat Stare Miasto czekają poważne zmiany. Zaplanowane do realizacji w latach 2019–2022 przedsięwzięcia są kontynuacją projektu realizowanego na Rynku I i Rynku III. Teraz przyszedł czas na Rynek II wraz z przyległymi ulicami. Przestrzeń publiczna o powierzchni ponad 4 ha ograniczona od zachodu ulicą Rynek III, od południa ulicą Plac Kanałowy, od wschodu ulicą Lubelską, a od północy skarpą nad Świnką, zostanie poddana gruntownej rewitalizacji – mówi Grzegorz Kuczyński, rzecznik prasowy Łęcznej.
W bieżącym roku przeprowadzone zostaną prace związane z rozbudową sieci wodociągowej i budową kanalizacji sanitarnej. W 2020 roku zaplanowano budowę kładki nad ulicą Lubelską. Podświetlona kładka o długości 78 metrów posłuży pieszym i rowerzystom. W otoczeniu kładki powstanie skwer.
Równolegle będzie prowadzona odbudowa kamienic przy Rynku II, w których znajdzie się 12 lokali mieszkalnych i Centrum Działań Społecznych. Odtworzenie kamienic ma się zakończyć w 2021 roku. Końcowym etapem będzie zakup i montaż wyposażenia centrum.
– W latach 2021–2022 będą przeprowadzone główne prace mające na celu przebudowę Rynku II wraz z przyległym terenem. Powstanie nowa płyta rynku przystosowana do organizowania festynów, koncertów i imprez okolicznościowych, a także ciągi piesze oraz nowe ulice – dodaje Kuczyński.
Przy okazji przebudowy ulic i placów zostanie wybudowana kanalizacja deszczowa, energooszczędne oświetlenie oraz wykonane nowe nasadzenia. Będą też ustawione elementy małej architektury. Stare Miasto zyska także kolejne kamery monitoringu, a Straż Miejska nowe wyposażenie swojego centrum.
Działania związane z przygotowaniem projektu trwały od 2014 roku. Obejmowały m.in. konsultacje społeczne przy szerokim udziale mieszkańców. Dokumentacja techniczna na przebudowę Rynku II i odtworzenie kamienic została dofinansowana z tzw. Funduszy Norweskich. Podczas przebudowy Rynku znikną napowietrzne linie energetyczne, a kable zostaną umieszczone pod ziemią. Koszt pokryje właściciel sieci.