We wrześniu rozpoczną się bezinwazyjne badania geofizyczne w Starej Wsi, na działce pod planowaną elektrownię. Na razie nieznany jest termin rozpoczęcia budowy nowej siłowni, w której pracę może znaleźć 2000 ludzi.
We wrześniu przeprowadzone zostaną bezinwazyjne badania geofizyczne na terenie działki pod elektrownię jako element prac rozwojowych i badawczych projektu – mówi Grzegorz Kuczyński, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Łęczna. Ta informacja to efekt spotkania szefostwa koncernu Enea, Bogdanki i władz Łęcznej. Przypomnijmy, że inwestorem jest Enea.
Pierwszy krok poczyniono 28 czerwca. Przedstawiciele samorządów łęczyńskich, zarządów firm Enea i Bogdanka podpisali list intencyjny o współpracy w zakresie wykonania analiz i opracowań przedprojektowych dla nowej linii kolejowej na terenie powiatu łęczyńskiego. Chodzi o połączenie nitką torów kopalni z Łęczną przez Starą Wieś. Projekt połączenia kolejowego wpisuje się w studium wykonalności nowoczesnej elektrowni w technologii IGCC w rejonie Łęcznej.
IGCC to technologia czystego węgla (ang. Integrated Gasification Combined Cycle). Węgiel kamienny z Bogdanka będzie przerabiany na gaz syntezowy zasilający blok gazowo-parowy wytwarzający prąd o mocy około 500 MW.
Gaz syntezowy przed spaleniem będzie oczyszczony. W sumie planowana elektrownia osiągnie niezwykle niski poziom emisji substancji szkodliwych dla środowiska. Doświadczenia już funkcjonujących elektrowni IGCC wskazują na minimalny wpływ na jakość powietrza i wody. Wszystkie emisje zanieczyszczeń do środowiska są zgodne z odpowiednimi normami polskimi i europejskimi.
Kolejnym aspektem proekologicznym jest niższe o 20 do 40 proc. zużycie wody w stosunku do tradycyjnych siłowni węglowych. – Jest to wielki krok, niezwykle ważny wobec rosnących problemów z dostępnością wody – dodaje rzecznik miasta Łęczna.
– Trwają prace nad realizacją pogłębionego studium wykonalności i dalszego rozwoju projektu. Planowana data budowy bloku IGCC zostanie podana po zebraniu pełnej dokumentacji – dowiedzieliśmy się w koncernie Enea.
Budowa bloku będzie się wiązać z nowymi miejscami pracy. Na początek może być ich nawet do 2000.