Na razie to tylko projekt wyrażony listem intencyjnym. Mowa o 10-kilometrowym torze z Łęcznej do kopalni Bogdanka przez Starą Wieś i Puchaczów. Jest to element większej układanki o nazwie nowa elektrownia w Starej Wsi plus gigantyczna farma fotowoltaiczna.
– Odpowiadam za program Polska Wschodnia i dołożę wszelkich starań, aby ten projekt otrzymał dofinansowanie ze środków europejskich. Utworzenie nowego połączenia kolejowego w województwie stanowić będzie przyczynek do dalszych inwestycji, m.in. kolejowego połączenia Łęcznej z Lublinem – mówi Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, poseł PiS ze Świdnika.
– Szacunki wskazują, że z nowej linii kolejowej może korzystać ponad 2000 ludzi dziennie, z czego sporą grupę stanowić będą nasi pracownicy – dodał Artur Wasil, prezes zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka. – W Łęcznej powstanie dworzec z dużym parkingiem. Będzie to alternatywa dla pracowników dojeżdżających do pracy własnymi samochodami – mówił prezes. Warto dodać, że w Bogdance pracuje 5,5 tysiąca ludzi, parkingi wokół kopalni są zawsze wypełnione do ostatniego miejsca.
Linia kolejowa to element większej układanki o nazwie nowa elektrownia w Starej Wsi pod Łęczną. – Projekt elektrowni, w której będzie wykorzystywany gaz syntezowy, to możliwość długofalowego wykorzystania potencjału surowcowego LW Bogdanka. Nie myślimy ortodoksyjnie wyłącznie o energii z węgla, bo na terenach kopalnianych powstanie farma fotowoltaiczna – dodał Mirosław Kowalik, prezes spółki Enea, która jest właścicielem kopalni. Enea już dziś wykorzystuje 80 proc. węgla wydobywanego w Bogdance. Linia kolejowa prawdopodobnie będzie dostarczać surowiec do nowej siłowni. Ale nie zarzucono pierwotnego projektu z taśmociągiem łączącym kopalnię z elektrownią.
Wciąż trwają prace nad studium wykonalności, raportem oddziaływania na środowisko, który jest niezbędny do uzyskania decyzji środowiskowej, otwierającej drogę do budowy nowej siłowni.
– Budowę elektrowni planujemy zakończyć w roku 2024 lub 2025 – dodaje Mirosław Kowalik. Warto też dodać, że studium wykonalności miało być gotowe pod koniec minionego roku. Zmieniły się jednak wymagania unijne dotyczące norm emisji dwutlenku węgla przez nowe elektrownie. Stad pomysł utworzenia farmy fotowoltaicznej. W ten sposób powstanie w powiecie łęczyńskim kompleks energetyczny spełniający wyśrubowane unijne normy, przypominający nieco zasadą działania pojazd o napędzie hybrydowym.
Podpisany list intencyjny obejmuje opracowanie m.in. przeprowadzenie badań geotechnicznych i przygotowanie dokumentacji geologiczno-inżynierskiej i raportu oddziaływania na środowisko. Planowana inwestycja to efekt koalicji powiatu łęczyńskiego, miasta Łęczna i Grupy Enea, której częścią jest LW Bogdanka.