Przez pół roku z leczenia tlenem hiperbarycznym w SPZOZ w Łęcznej skorzystały 63 osoby. Szpital przewiduje, że w drugiej połowie roku przyjmie na tlenoterapię kolejnych kilkadziesięciu pacjentów.
W tym tygodniu szpital w Łęcznej odwiedzili lekarze m.in. z Lublina, Trójmiasta i Szwecji. Brali udział w konferencji na temat leczenia tlenem podawanym pod wysokim ciśnieniem. Chociaż szpital z Łęcznej stosuje tą metodę od stycznia, niewiele osób wie, jakie korzyści to przynosi. – Dlatego zaprosiliśmy specjalistów z kraju i zza granicy, którzy mają jeszcze większą wiedzę na ten temat – mówił witając gości dyr. szpitala Piotr Rybak.
Tlen hiperbaryczny sprawdza się m.in. w leczeniu ran, które trudno się goją i choroby dekompresyjnej. Podczas konferencji pojawił się również pomysł łączenia radioterapii i tlenoterapii w leczeniu niektórych schorzeń onkologicznych.
Leczenie tlenem hiperbarycznym może być tańsze niż stosowanie tradycyjnych metod. Dr Christian Fabricius ze szpitala uniwersyteckiego w Goteborgu przedstawił raport na temat leczenia trudno gojących się ran stopy cukrzycowej. Jak wyliczyli Szwedzi, leczenie takich ran może kosztować ponad 20 tys. euro. Terapia tlenem kosztuje ok. 8 tys. euro.