Jak zwiększyć zaangażowanie mieszkańców w tworzenie terenów zielonych? Z tym wyzwaniem zmierzą się Lubelski Węgiel „Bogdanka”, gmina Łęczna oraz Fundacją Krajobrazy.
Te trzy podmioty podpisały umowę, aby wspólnie realizować inicjatywę z zakresu architektury krajobrazu, edukacji i zaangażowania społecznego. Program Estetyka dla Miasta Łęczna to autorski projekt Fundacji Krajobrazy. Jego celem jest stworzenie unikalnego planu dla Łęcznej, zawierającego rekomendacje dotyczące zagospodarowania terenów zieleni w mieście, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, przy uwzględnieniu opinii mieszkańców, ekspertów i samorządowców.
Realizacja projektu oparta będzie o cykl prezentacji i warsztatów dla mieszkańców o terenach zielenionych. Spotkania i prelekcje ukierunkowane będą na edukację i podnoszenie świadomości.
– Mieszkańcy przyzwyczaili się do tego, że o przestrzeń publiczną dbają instytucje miejskie czy lokalni aktywiści. Powoduje to „obojętność” społeczną na dewastację i jakości utrzymania wspólnej przestrzeni. Instytucje samorządowe nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z wieloma problemami, dotyczącymi jakości terenów, dopóki po drugiej stronie nie będą miały świadomego i wyedukowanego partnera, czyli mieszkańca – tłumaczą przedstawiciele Fundacji.
– Zachęcamy mieszkańców do uczestnictwa w spotkaniach konsultacyjnych, do zgłaszania uwag i pomysłów. Program jest doskonałym uzupełnieniem realizowanej w ostatnich miesiącach rewitalizacji oraz zielonego budżetu. Mieszkańcy mają głos i mogą zazieleniać Łęczną – dodaje Leszek Włodarski, burmistrz Łęcznej.
Projekt ruszy w przyszłym roku.