Po niemal roku w Lubelskiem odnotowano nowe, szóste ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków. Chorobę, potwierdzoną wynikami badań, wykryto w Kaniwoli w powiecie łęczyńskim wśród kaczek hodowanych w jednym z gospodarstw.
– Wyniki badań otrzymaliśmy w poniedziałek w nocy – mówi Paweł Piotrowski, wojewódzki lekarz weterynarii w Lublinie. – W gospodarstwie, w którym potwierdziliśmy wysoce zjadliwą grypę ptaków jest kilka kurników. Poza kaczkami są hodowane też inne zwierzęta m.in. świnie. Oprócz tych ptaków, które padły (kilka tysięcy – dop. red.) w gospodarstwie jest jeszcze ok. 40 tys. kaczek. Wszystkie zostaną ubite.
Gospodarstwo, w którym stwierdzono wirusową chorobę drobiu, jest oddalone od innych zabudowań gospodarskich o ok. 1 km. – Wirusa grypy przeniosły prawdopodobnie dzikie ptaki. Miejsce, w którym potwierdziliśmy chorobę znajduje się bowiem w pobliżu jezior i cieków wodnych – dodaje wojewódzki lekarz weterynarii.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, po stwierdzeniu ogniska ptasiej grypy wykonywane są m.in. następujące działania. Niezwłocznie zabija się ptaki w gospodarstwie, gdzie została potwierdzona choroba, usuwa się ich zwłoki, a także jaja znajdujące się w gospodarstwie. Niszczy się też przedmioty, które mogą być skażone wirusem grypy ptaków. Poza tym, budynki gospodarskie są też czyszczone i dezynfekowane odpowiednimi preparatami.
Wokół ogniska grypy ptaków wyznacza się także obszar zapowietrzony (o promieniu co najmniej 3 km wokół ogniska choroby), a także obszar zagrożony (o promieniu co najmniej 10 km wokół ogniska choroby). Na tych terenach obowiązuje szereg nakazów i zakazów.
Pod koniec 2019 r. i w styczniu 2020 r. zostały potwierdzone ogniska ptasiej grypy (wirus H5N8) na fermach indyków m.in. w Starym Uścimowie (powiat lubartowski). Wszystkie ogniska zostały wygaszone.
Objawy u drobiu, które mogą sugerować ptasią grypę?*
– spadek apetytu i pragnienia (na początku)
– chore ptaki mogą mieć drgawki, porażenia skrzydeł, chwiejny chód, skręt szyi, czy też wygięcie szyi na grzbiet – tzw. „patrzenie w gwiazdy” (ponieważ wirus atakuje mózg)
– chorobie mogą towarzyszyć duszność, sine zabarwienie grzebienia i biegunka
– chore ptaki są osowiałe, mają nastroszone pióra i gromadzą się wokół źródeł ciepła, składają też mniej jaj
Objawy te nie zawsze muszą występować. Zdarzały się bowiem nagłe przypadki śmiertelne, bez poprzedzających je zauważalnych zmian w zachowaniu ptaków. Dotyczy to przede wszystkim kur i indyków.
* Opracowanie PIW-et na temat grypy ptaków - styczeń 2020 r.