Choć ze względu na pandemię w tym roku turystów było mniej, to tylko w sezonie letnim Roztocze odwiedziło o 30 proc. osób więcej niż rok wcześniej. Malowniczy region na pograniczu Lubelszczyzny i Podkarpacia buduje swoją markę i stawia na promocję w kraju i za granicą
Głównym celem projektu „Roztocze – tutaj naturalnie odpoczywam” jest stworzenie i rozwój marki, która ma przyczynić się do promocji tego regionu. Zrealizowała go Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna we współpracy z samorządami województw lubelskiego i podkarpackiego.
– To pierwszy, ale bardzo ważny krok – podkreśla wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa. – Dlaczego robimy to teraz, kiedy branża turystyczna jest w trudnym czasie? Właśnie dlatego, bo jesteśmy przekonani, ze w 2021 roku gospodarka ruszy, a Polacy będą spragnieni przygód i odwiedzania pięknych miejsc. Widać to już teraz, bo według badań Polskiej Agencji Turystycznej, aż 87 proc. ankietowanych chce podróżować po kraju. Już w tym roku wiele osób było na Roztoczu po raz pierwszy i na pewno przekażą dobre wrażenia swoim znajomym.
– Patrząc przez pryzmat całego roku, ruch turystyczny na Roztoczu był mniejszy niż w roku 2019. Ale w okresie „wysokiego” sezonu turystów było o ok. 30 proc. więcej. Mieliśmy mniej grup zorganizowanych, za to więcej turystów indywidualnych, którzy przyjeżdżali tu na dłużej i wydawali więcej pieniędzy – dodaje Dorota Lachowska, dyrektor Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. – Według naszych badań, Roztocze najchętniej odwiedzały osoby, które chcą uciec przed zgiełkiem, mają dość siedzenia w blokach i szukają aktywnej turystyki.
Dzisiaj ogłoszono laureatów wyróżnionych tytułem „miejsca marki Roztocze”. Na liście znalazło się po dziesięć gospodarstw agroturystycznych, miejsc noclegowych i obiektów gastronomicznych oraz trzydzieści atrakcji turystycznych. To grono w przyszłości ma się powiększyć m.in. o miejsca, które geograficznie na Roztoczu nie leżą, ale są z nim kojarzone, jak np. Zamość, Biłgoraj, Kraśnik, Nielisz czy podkarpacki Lubaczów. W planach są też starania o tytuł Polskiej Marki Turystycznej przyznawanej przez Polską Organizację Turystyczną. W województwie lubelskim mogą się obecnie nim pochwalić miasto Lublin i Kraina Lessowych Wąwozów, a mocno zabiega o niego także Zamość.
– Przystępując do tworzenia marki, mieliśmy z tyłu głowy myśl, by wystartować w tym ogólnopolskim projekcie. W przyszłym roku prawdopodobnie zostanie ogłoszony kolejny nabór i mamy ambicje i wrażenie, że zasługujemy na ten tytuł. To pozwoliłoby chociażby uczestniczyć w kampaniach promocyjnych nawet o zasięgu międzynarodowym – podsumowuje Paweł Wójcik, prezes LROT.
Dotychczasowe działania związane z budową marki Roztocze kosztowały ok. 200 tys. zł. 150 tys. zł pochodziło z dofinansowania Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.
Lista certyfikowanych obiektów
Agroturystyka: Agroturystyka w Nowinach (gm. Susiec), Brzozowy Dworek w Lipowcu (gm. Tereszpol), Chutor Gorajec (gm. Cieszanów), Gospodarstwo Agroturystyczne Dzikowisko w Nowinach Horynieckich (gm. Horyniec-Zdrój), Agroturystyka na Górze w Obroczy (gm. Zwierzyniec), Siedlisko w Chłopkowie (gm. Frampol), Gospodarstwo Agroturystyczne Polana w Lipowcu (gm. Tereszpol), Winnica Ostrowskich w Komodziance (gm. Frampol), Wiśniowa Górka w Świdnicy (gm. Horyniec-Zdrój), Zagroda Guciów (gm. Zwierzyniec).
Obiekty noclegowe: Almatur Janów Lubelski, Ale Chatki w Hucie Lubyckiej (gm. Lubycza Królewska), Czar Roztocza w Zwierzyńcu, Hotel Duo w Janowie Lubelskim, Hotel Perła Roztocza w Szczebrzeszynie, Hotel Roztocze w Zwierzyńcu, Leśna Chata w Kowalówce (gm. Cieszanów), Dworek Dąbrowa w Dąbrowie Tomaszowskiej (gm. Tomaszów Lubelski), Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Hucie Różanieckiej (gm. Narol).
Obiekty gastronomiczne: Cud Miód w Tomaszowie Lubelskim, Zagroda Guciów (gm. Zwierzyniec), Dębowy Dwór w Rudzie Różanieckiej, Restauracja Ignis w Budach, Leśna Chata w Kowalówce (gm. Cieszanów), Karczma Karpiówka w Bełżcu, Perła Roztocza w Szczebrzeszynie, Restauracja Mama w Jacni, Pstrąg Roztoczański w Bondyrzu, Zagroda Roztocze w Obszy.
Atrakcje turystyczne: Archipelag Roztocze w Budach, zespół cerkiewny w Radrużu, baszta widokowa w Józefowie, Centralny Szlak Rowerowy Roztocza, Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Szczebrzeszynie, Florianka – Izba Leśna w Górecku Starym, Ekoszlak poznawczy w Gorajcu, Linia Schronów Mołotowa w gminie Narol, kompleks basenów „Wodny Świat” w Horyńcu-Zdroju, Muzeum Etnograficzno-Przyrodnicze w Guciowie, Muzeum Skamieniałych Drzew w Siedliskach, Muzeum Dawnych Rzemiosł w Szczebrzeszynie, Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Janowie Lubelskim, Muzeum Pożarnictwa w Oseredku (gm. Susiec), Muzeum Skarbów Ziemi i Morza w Szczebrzeszynie, basen OSiR Tomasovia w Tomaszowie Lubelskim, Florianka – Hodowla Konika Polskiego w Górecku Starym, Olejarnia Świąteczna w Łabuniach, Dworek Plenipotenta w Zwierzyńcu, Ośrodek hippiczny Bretania w Krasnobrodzie, synagoga w Szczebrzeszynie, szlak rowerowy Greek Velo – Królestwo Roztocza, Pomnik chrząszcza w Szczebrzeszynie, Zoom Natury w Janowie Lubelskim, Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu, Stadnina Pod Lasem w Dąbrowie Tomaszowskiej, Winnica Lipowiec (gm. Tereszpol), Spływy kajakowe u Rudego w Obroczy (gm. Zwierzyniec).