Reforma oświaty wygasza gimnazja i przywraca 8-klasową szkołę podstawową. Efekt? Znikną dwa gimnazja w Łęcznej. Radni zaakceptowali zmiany proponowane przez urzędników.
Ratusz w przygotowuje się do reformy szkolnictwa. To wiąże się z dużą reorganizacją szkolnictwa.
– Dotychczas przy ulicy Jaśminowej istniał zespół szkół składający się z podstawówki i gimnazjum. Gimnazjum będzie stopniowo wygaszane i docelowo w budynku pozostanie ośmioklasowa szkoła podstawowa. Ze szkoły ubędzie jeden rocznik dzieci – mówi Grzegorz Kuczyński, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.
Odmienny scenariusz szykuje miasto dla placówek szkolnych na osiedlu Samsonowicza. Szkoła podstawowa mieści się ulicy przy Szkolnej, a gimnazjum przy ul. Marszałka Piłsudskiego.
– Propozycja gminy przewiduje włączenie Gimnazjum nr 1 do Szkoły Podstawowej nr 2. Takie rozwiązanie pozwoli na optymalne wykorzystanie placówek przygotowanych odpowiednio dla uczniów starszych i młodszych roczników – mówi rzecznik. – Gimnazjum będzie stopniowo wygaszane, a ze świeżo wyremontowanego obiektu przy ulicy Piłsudskiego będą korzystały starsze roczniki uczniów szkoły podstawowej. Docelowo z obu szkół także ubędzie jeden rocznik dzieci – dodaje Grzegorz Kuczyński.
– Jesteśmy zadowoleni, że po nagłośnieniu przez nas sprawy, burmistrz wycofał się z pomysłów całkowitej likwidacji szkoły przy ul. Piłsudskiego. Szkoła została w pewnym sensie uratowana. Jednakże naszym zdaniem w miejsce wygaszanego gimnazjum powinna powstać samodzielna szkoła podstawowa. Opowiadamy się za tym, aby działały trzy szkoły podstawowe. Będzie to z korzyścią dla dzieci, rodziców oraz nauczycieli, a przede wszystkim pozwoli i teraz i w przyszłości na naukę wyłącznie na jedną, pierwszą zmianę – mówi Mariusz Fijałkowski, radny opozycyjny.
– Proponowane przez niektórych radnych pomysły utworzenia trzeciej podstawówki w budynku gimnazjum byłyby niekorzystne dla uczniów. Na zmianę obwodów i rozbijanie utworzonych i funkcjonujących już klas na pewno nie zgodziliby się rodzice. Taka sytuacja nie byłaby również korzystna dla nauczycieli pracujących w gimnazjum obecnie – ripostuje rzecznik.
Rozwiązania dotyczące zmian w oświacie zostały zapisane w uchwale przekazanej radnym Rady Miejskiej w Łęcznej oraz Kuratorowi Oświaty w Lublinie. – Poparła je również Komisja Oświaty Rady Miejskiej – dodaje Grzegorz Kuczyński.
Wczoraj radni przyjęli uchwałę w sprawie projektu sieci szkół podstawowych i gimnazjów w kształcie proponowanym przez miasto. 14 radnych było za, 7 opozycyjnych wstrzymało się od głosu.