W szpitalu w Łęcznej lekarze z całej Polski będą poznawać tajniki operacji bez otwierania ciała pacjenta. Wideochirurgia ruszy na początku przyszłego roku.
– W ten sposób udało się nam namówić do współpracy dr. Wiesława Pesta z Katedry Chirurgii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Od stycznia będzie pracował w naszym szpitalu.
Dr Pesta prowadzi ośrodek Referencyjny Nauczania Chirurgii Laparoskopowej. Za kilka miesięcy podobny zacznie działać w Łęcznej.
– Zajmuję się operacjami w technice laparoskopowej od dwudziestu lat. Nie otwieramy brzucha, dostajemy się do organów za pomocą kilku niewielkich nacięć lub przez pępek – wyjaśnia dr Wiesław Pesta. Dodaje, że w zabiegu ogromną rolę odgrywa wprowadzona do środka miniaturowa kamera jakości HD. – To dzięki niej możliwe jest przeprowadzenie zabiegu.
Lekarze obserwując na ekranie narządy pacjenta, wiedzą, jak operować narzędziami.
– Dzięki technikom mało inwazyjnym pacjent szybciej wraca do zdrowia i wychodzi ze szpitala. Warto zaznaczyć, że operacje przy wykorzystaniu technika laparoskopowych są trudniejsze do przeprowadzenia i wymagają większego doświadczenie lekarza – tłumaczy dr Pesta.
W naszym województwie kilka szpitali wykonuje operacje mało inwazyjne, jednak najczęściej w dość ograniczonym zakresie. – W szpitalu w Łęcznej w technice laparoskopowej będziemy operować m.in. wyrostek robaczkowy, jelito cienkie, jelito grube, śledzionę, wykonamy resekcję żołądka – dodaje.
– Liczymy, że dzięki temu z poziomu chirurgii powiatowej awansujemy na wyższy poziom – mówi dyrektor Bojarski.
Pierwsze szkolenia lekarzy powinny odbyć się w pierwszym kwartale 2012.
– W przyszłym roku planujemy 8 szkoleń. Lekarze będą oglądać nagrania z kamery używanej podczas operacji laparoskopowych, później będą asystować przy zabiegach i na koniec sami je przeprowadzą – wyjaśnia dyr. Bojarski.