Podczas kampanii samorządowej politycy obiecywali mieszkańcom remont drogi 820 z Łęcznej do Sosnowicy. Dziś nie ma już kampanii i nie ma remontu drogi. Mówi się o kolejnej perspektywie unijnej. Mieszkańcy mają dość obietnic.
Wyrazem niezadowolenia mieszkańców ma być niedzielna blokada ronda w Ludwinie, na drodze 820, między godz. 15 a 17.
– Od kilku lat mówimy o konieczności remontu tej drogi. Nie tylko jest dziurawa, ale także brakuje chodników i ścieżek rowerowych. Przy tak ogromnym ruchu oraz olbrzymiej liczbie turystów, o nieszczęście nietrudno. Szczególnie w sezonie turystycznym – mówi Łukasz Grzesiak, organizator protestu.
– Mieszkańcy i turyści nie czują się na tych drogach bezpiecznie. Latem od Łęcznej przez Ludwin do Sosnowicy ciągną sznury pojazdów. Do tego trzeba włączyć letników na rowerach. A droga jest dziurawa i wąska. Remont jest bezwzględnie konieczny, w jak najszybszym terminie – dodaje Karol Żuk z komitetu organizującego protest.
Protestujący zdają sobie sprawę z ogromnych kosztów remontu 28 km drogi z Łęcznej do Sosnowicy.
– Zaproponowaliśmy etapowanie. W pierwszym należałoby wyremontować odcinek Łęczna – Ludwin – Rogoźno, do rozjazdu na jeziora. W ubiegłym roku obiecano nam rozpoczęcie wykupu gruntów pod inwestycję. I nic – dodaje Karol Żuk.
Andrzej Chabros, wójt gminy Ludwin, wspiera protest mieszkańców. – Ta droga wymaga remontu i modernizacji do współczesnych standardów. Mieszkańcy i turyści chcą się czuć się bezpiecznie. A do tego są potrzebne chodniki i ścieżki rowerowe – mówi.
Dokumentacja techniczna budowy tej drogi jest gotowa od kilku lat. - A tymczasem z pompą ogłasza się przebudowę drogi nr 833 Chodel – Kraśnik, czyli w rodzinnych okolicach marszałka Jarosława Stawiarskiego. Dla nas znowu nie ma pieniędzy – dodaje Łukasz Grzesiak.
– Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 820 Sosnowica Dwór – Łęczna o długości 28,420 km została przygotowana pod względem dokumentacyjnym. 31 lipca tego roku ZDW w Lublinie wystąpił do Wojewody Lubelskiego o wydanie decyzji ZRiD – tłumaczy Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka województwa Lubelskiego. – Ze względu na bardzo wysokie koszty realizacji robót, wartość robót drogowych, kosztorys inwestorski opiewa na ponad 200 mln zł, na ten moment samorząd województwa nie ma wystarczających środków na realizację tego przedsięwzięcia. Zapłata za dokumentację i wykup gruntów (ok. 12 mln zł) będzie realizowana z budżetu województwa. Realizacja robót budowlanych planowana jest ze środków RPO 2021 – 2027 – dodaje rzecznik.
W ubiegłym roku rondo w Ludwinie blokowało blisko 200 osób. Mieszkańcy zapowiadają więcej protestów, wyjazd na sesję sejmiku oraz spotkanie z marszałkiem Stawiarskim.
Będzie to trzeci w ten weekend protest dotyczący dróg wojewódzkich – mieszkańcy zablokują drogi w Wierzchoniowie i Parchatce (obie miejscowości leżą w gminie Kazimierz Dolny). Tam też protesty dotyczą dróg należących do ZDW w Lublinie, o dużym natężeniu ruchu turystycznym.