Program jest współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. - Zakłada zatrudnienie na podstawie umowy o pracę osoby niepełnosprawnej. Program kierowany jest do osób najbardziej dyskryminowanych na rynku pracy: upośledzonych umysłowo, niewidomych lub głuchych oraz niepełnosprawnych ruchowo z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności, które z racji swojego stanu zdrowia często posiadają niski poziom wykształcenia, kwalifikacji i brak doświadczeń zawodowych - mówi Barbara Radko z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
Podstawową rolę w rehabilitacji zawodowej i społecznej tych osób pełni trener pracy, który we współpracy z doradcą zawodowym i psychologiem wspiera osobę niepełnosprawną w procesie zdobywania i utrzymywania zatrudnienia.
- Wymiar i rodzaj wsparcia jest ściśle powiązany z indywidualnymi potrzebami w celu zapewnienia maksymalnej niezależności. Uczestnictwo w programie jest bezpłatne - dodaje Radko. - Jedna osoba, która brała udział w programie, znalazła już pracę, a kilka następnych przygotowuje się do podjęcia zatrudnienia.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łęcznej ciągle prowadzi nabór na terenie powiatu łęczyńskiego nowych uczestników programu oraz poszukuje kolejnych pracodawców zainteresowanych zatrudnianiem niepełnosprawnych.
(pp)