Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

16 października 2020 r.
8:52

Lekarz z Lublina o epidemii: "Zmarnowane pół roku". Co można było zrobić? Lista 20 rzeczy

Jakub Kosikowski
Jakub Kosikowski (fot. Archiwum)

– Było pół roku na przygotowania. Covid mówi „sprawdzam” – punktuje polski rząd lekarz, który leczy pacjentów zakażonych koronawirusem. Jakub Kosikowski wylicza co należało zrobić już dawno.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Według medyka należało przeprowadzić:

  • Sprawdzenie oddziałów zakaźnych pod kątem personelu, łóżek i sprzętu oraz wytypowanie tych, które mogłyby zostać zmienione na covidowe.
  • Stworzenie oddzielnego systemu ratownictwa oraz szpitalnych oddziałów ratunkowych „brudnych” i czystych” dla pacjentów zakażonych i niezakażonych.
  • Do tego: stworzenie sprawnego logistycznie i wydajnego systemu pod kątem testowania oraz wzmocnienie sanepidu, który obecnie „nie wyrabia” i działa na zasadzie „co stacja to inne wytyczne”.

To tylko część problemów, z którymi – zdaniem Jakuba Kosikowskiego, lekarza z województwa lubelskiego – rząd mógł uporać się znacznie wcześniej, a nie czekać na ostatnią chwilę.

Tymczasem liczba zakażonych pacjentów rośnie w ekspresowym tempie.

Wpis lekarza na ten temat, który w środę pojawił się na Twitterze, jest już hitem w sieci.

Co jeszcze zdaniem lekarza można było zrobić znacznie wcześniej? Stworzyć system postępowania z pacjentami i personelem „czystym”, by jeden zakażony pacjent nie paraliżował całego oddziału czy poradni. Ponadto: „zaplanować kontenery/oddziały/izolatki do testowania podejrzeń Covid, by nie zatkać SOR-ów i nie zablokować karetek”.

Zabrakło też wcześniejszego przeszkolenia personelu z „podstaw wentylacji i leczenia Covid-19”, przemyślenia obostrzeń, by uniknąć bzdur typu zamykanie lasów” czy odpowiedniej ochrony placówek takich jak DPS-y czy stacje dializ, gdzie jest duża śmiertelność pacjentów z Covid-19.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy można było też poprawić organizację szpitali, które wcześniej pełniły funkcję jednoimiennych, a także stworzyć bardziej sprawny system kierowania i zwalniania z kwarantanny oraz izolacji.

O przygotowania do drugiej fali epidemii i ich ocenę przez Kosikowskiego zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia. Nie dostaliśmy odpowiedzi.

Według medyka przez pół roku można było:

  1. Sprawdzić przygotowanie 85 oddziałów zakaźnych w PL. Ile mają personelu, łóżek, tlenu w ścianach, dostęp do tk itd
  2. Wytypować oddziały które zostaną przerobione w covid w przypadku braku łóżek w oddziałach zakaźnych. Sprawdzić ile mają personelu, jak instalacja tlenowa, ile można wstawic covidowych łóżek
  3. Zrobić listę osoboetatów personelu szpitali i poradni (glownie klinik gdzie jest po 30 rezydentów) by wiedzieć skąd czerpać w razie czego wsparcie
  4. Wybranych z pkt 3 lekarzy pielęgniarki, ratowników itd w razie potrzeby kierować do walki z covid gdzie brakuje z pkt 1 i 2
  5. Personel który nie może zostać skierowany do walki z epidemią (po 60, chory, matka malych dzieci) skierować do pracy w miejsce zabranych z pkt 3
  6. Stworzyć oddzielny system ratownictwa i koordynacji dla covid i niecovid, wyznaczyć szpitale i SORy czyste i brudne żeby pacjenci sie nie mieszali, a jedni i drudzy otrzymywali pomoc w razie potrzeby
  7. Stworzyć sprawny logistycznie, wydajny system testowania w kraju
  8. Stworzyć spójne powszechne wytyczne opieki nad pacjentem covid od podejrzenia w poz po wskazania do hospitalizacji, teraz nagle oddzialy co nie widziały covid na oczy mają leczyć i decydować
  9. Stworzyć plan ewentualnego wlaczenia w walke z epidemią stażystów i studentow kierunków medycznych, by bez problemu zaliczyło im to zajęcia/staż, bo być może będą potrzebni do pomocy
  10. Stworzyć spojny i przestepny przekaz dotyczacy zagrożenia i informacji o nim, dawac dobry przyklad przez politykow z góry
  11. Przez pół roku przeszkolić personel z punktu 1 2 3 z podstaw wentylacji i leczenia covid, to dość czasu, oraz zaplanować śluzy do szybkiego wykonania itd na oddzialach z pkt 2.
  12. Stworzyć sprawniejszy system kierowania i zwlaszcza zwalniania z kwarantanny i izolacji, bo kwarantanny bez sensu wzniecily bunt
  13. Wzmocnic kadrowo i informacyjnie prostymi wytycznymi sanpid, by nie nakladal bzdurnych kwarantann kontaktowi kontaktu, by nie dzwonil dopiero po kwarantannie bo nie wyrabia i zapobiec sytuacji, że co stacja to inne wytyczne
  14. Stworzyć system ochrony "weakponitów" typu DPS, stacja dializ, dom seniora, gdzie infekcja covid ma dużą śmiertelność, by odseparować chorych od zdrowych i pomóc im na miejscu
  15. Przemyśleć po kolei obostrzenia by uniknąć bzdur typu zamkniecie lasów
  16. Ustanowic spójne prawo dotyczące maseczek, obostrzeń, i wsparcia by oprócz chronienia przed chorobą nie zamordować gospodarki i nie budzic sprzeciwu, że coś jest bezprawne
  17. Zabezpieczyć łańcuchy dostaw środków ochrony dla personelu medycznego, policji itd
  18. Stowrzyc system postepowania z pacjentami i personelem "czystym" by 1 pacjent covid nie paraliżował całego oddziału/poradni
  19. Poprawić infrastrukturalnie jednoimienne na podstawie doświadczeń z wiosny
  20. Zaplanować kontenery/oddzialy/izolatki do testowania podejrzeń covid, by nie zatkać SORów i nie zablokować karetek.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium