Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 lutego 2021 r.
9:31

Licealiści z klasy sportowej mają się uczyć w budynku szkoły specjalnej. Rodzice mają obawy

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Prezydent chce, by część licealistów z ul. Tumidajskiego uczyła się od września przy Krochmalnej, w budynku będącym jedną z dwóch siedzib Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26
Prezydent chce, by część licealistów z ul. Tumidajskiego uczyła się od września przy Krochmalnej, w budynku będącym jedną z dwóch siedzib Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 (fot. Maciej Kaczanowski)

Przedszkole z Rynku trafi za Pedet – planuje Ratusz. Z kolei część licealistów z ul. Tumidajskiego ma się uczyć przy Krochmalnej, w budynku szkoły specjalnej, czego nie chcą rodzice jej uczniów. We wtorek na nadzwyczajnym posiedzeniu zajmą się tym radni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nadzwyczajne posiedzenie Rady Miasta zostało zwołane na wniosek prezydenta Lublina tylko w tych dwóch sprawach. Dlaczego Ratusz nie mógł poczekać z tym do „zwykłego” posiedzenia zaplanowanego na 25 lutego? Chodzi o procedury. Uchwały „w sprawie zamiaru” zmian na oświatowej mapie miasta muszą być odpowiednio wcześnie przekazane do zaopiniowania kuratorium, by mogły być wprowadzone od 1 września.

XX LO w Lublinie

Pierwsza z planowanych zmian to utworzenie dodatkowej siedziby XX LO, które mieści się dziś przy ul. Tumidajskiego. Prezydent chce, by część licealistów uczyła się od września przy Krochmalnej, w budynku będącym jedną z dwóch siedzib Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26.

Na Krochmalną mieliby trafić uczniowie z klas piłkarskich. XX LO ma dwie takie klasy współpracujące z Akademią Piłkarską Motoru Lublin.

– Placówka zamierza rozwijać szkolenie sportowe w tej dyscyplinie, dlatego też podjęte zostały działania mające na celu utworzenie w roku szkolnym 2021/2022 oddziału mistrzostwa sportowego. Z wnioskiem w tej sprawie zwrócił się klub piłkarski MOTOR Lublin – wyjaśnia prezydent w uzasadnieniu projektu uchwały.

Co te plany mają wspólnego z ul. Krochmalną? Uczniowie klas piłkarskich mają korzystać z boisk, które na terenach po klubie jeździeckim ma zbudować spółka miliardera Zbigniewa Jakubasa. Uczniowie będą mieć tam bliżej z Krochmalnej niż z ul. Tumidajskiego, więc dodatkowa siedziba – jak przekonuje Ratusz – pozwoli „uniknąć kosztów transportu młodzieży”.

Piłkarskie klasy miałyby trafić do sal lekcyjnych wykorzystywanych tymczasowo przez technikum Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Vetterów, którego właściwa siedziba przy Bernardyńskiej jest przebudowywana.

Rodzice uczniów i pracownicy szkoły specjalnej mają obawy

Przeciw wprowadzeniu klas piłkarskich protestują rodzice uczniów uczęszczających do Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26. Liczą na to, że będą mogli zabrać głos podczas wtorkowego posiedzenia Rady Miasta.

– Były takie sytuacje, że uczniowie z Technikum Ekonomicznego naśmiewali się z naszych dzieci, nagrywali filmiki z tymi dziećmi, które nie radzą sobie ze schodami i innymi rzeczami – mówi Małgorzata Rusinek, mama jednego z uczniów podstawówki nr 26. Obawia się, że podobne sytuacje będą się powtarzać, a dzieci wymagające specjalnej opieki będą tym razem pośmiewiskiem dla uczniów klas piłkarskich. – Ja sobie nie wyobrażam, żeby zdrowi mężczyźni, bo to już mężczyźni, uczyli się w jednym budynku z dziećmi niepełnosprawnymi. To nie jest szkoła integracyjna.

Podobne opinie słychać od pracowników szkoły specjalnej. – Nasze obawy wynikają z lęku o poczucie własnej wartości naszych uczniów, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, u których dysfunkcje są zauważalne w ich zachowaniu i wyglądzie – podkreśla jedna z osób pracujących w SSP 26. – Praca terapeutyczna z takimi dziećmi polega na budowaniu u nich poczucia bezpieczeństwa, a następnie włączanie w społeczeństwo. Ale nie poprzez konfrontację z osobami pełnosprawnymi, a w przypadku uczniów klas sportowych wyjątkowo sprawnymi, tylko poprzez stopniowe wychodzenie do miejsc, w których ich odmienność jest akceptowana, a otoczenie przygotowane na zachowania wynikające z nich niepełnosprawności.

Przedszkole nr 26 w Lublinie

Drugą zmianą proponowaną przez Ratusz ma być przeprowadzka przedszkola z Rynku 12 na Kapucyńską 1a (na tyłach Pedetu). Właśnie ten adres został wybrany spośród trzech zaoferowanych miastu w odpowiedzi na ogłoszenie o poszukiwaniu lokalu do wynajęcia na miejskie przedszkole. Jedna oferta dotyczyła ul. 3 Maja 2, pozostałe dwie Kapucyńskiej (ten sam adres, w dwóch różnych konfiguracjach pomieszczeń). Wybór padł na Kapucyńską.

Dlaczego Ratusz przenosi przedszkole? Urząd Miasta tłumaczy, że placówka mieści się w wynajmowanych pomieszczeniach, umowa najmu wygasa z końcem sierpnia i nie zostanie przedłużana, bo budynek wymaga remontu. Dodajmy, że do Przedszkola nr 26 uczęszcza obecnie 122 dzieci.

Nadzwyczajne posiedzenie Rady Miasta ma się rozpocząć we wtorek o godz. 18.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Rafał Brzoska na spotkaniu z premierem

Szef InPostu zaprosił prezydenta Chełma do swojego zespołu

Prezydent Jakub Banaszek dołączył do zespołu biznesmena Rafała Brzoski. To grono ma opracować szeroko rozumiane propozycje deregulacji poprawiające warunki dla przedsiębiorców.

Legion Ukraiński w Lublinie. Półtora tysiąca ochotników

Legion Ukraiński w Lublinie. Półtora tysiąca ochotników

W Lublinie działa jedyne centrum rekrutacyjne dla ochotników do Legionu Ukraińskiego. Do naboru zgłosiło się dotychczas ok. 1,5 tys. obywateli Ukrainy z całego świata. Kilkudziesięciu podpisało już umowy z armią i rozpoczęło szkolenie. Kolejne kontrakty zostaną podpisane jeszcze w lutym

Po porażce w Białymstoku Filip Luberecki i spółka chcą pokazać się z dużo lepszej strony na Motor Lublin Arenie

Motor kontra GKS Katowice. Po pierwsze zwycięstwo na wiosnę

Przed piłkarzami Motoru wyjątkowy mecz. W poniedziałek o godz. 19 zespół z Lublina zagra u siebie z GKS Katowice. Gospodarze będą chcieli zaliczyć pierwsze zwycięstwo w tym roku, a przy okazji efektownie pożegnać Rafała Króla.

Trzecia rocznica inwazji Rosji na Ukrainę. "Podjęłam decyzję: muszę uciekać"

Trzecia rocznica inwazji Rosji na Ukrainę. "Podjęłam decyzję: muszę uciekać"

Wydawało mi się, że wyjeżdżam na kilka miesięcy, że to wszystko szybko się skończy i wrócę do domu – rozmowa z Slavianą Triepak, Ukrainką, która w Polsce rozpoczęła nowe życie.

Bogdanka LUK Lublin zrewanżowała się drużynie z Częstochowy za porażkę w pierwszej rundzie i w rewanżu wygrała w lidze 3:1
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin lepsza od Steam Hemarpol Norwida Częstochowa

W spotkaniu 26. kolejki Bogdanka LUK Lublin zrewanżowała się drużynie z Częstochowy za porażkę w pierwszej rundzie zwyciężając 3:1. MVP meczu wybrany został przyjmujący gospodarzy Mikołaj Sawicki

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?
rozmowa

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?

Uczestnik wielu konwojów na Ukrainę, który trzy lata temu sam przyjął kilkudziesięciu uchodźców, także do własnego domu. O tym jak wyglądały pierwsze miesiące po rosyjskiej agresji, bezinteresownej fali pomocy i tym, jak zmieniła się Ukraina - rozmawiamy z Henrykiem Kozakiem, społecznikiem i prezesem kazimierskiego stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy.

Tegoroczny Sacrofilm w CKF Stylowy w Zamościu planowany jest na pierwszą połowę marca
9 marca 2025, 18:00

Prawie trzy dekady z filmem religijnym. Kolejny przegląd wkrótce

Już po raz 29. w Zamościu odbędą się Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego. Tegoroczny Sacrofilm potrwa od 9 do 13 marca. W tym czasie wiele projekcji, prelekcji i spotkań, a także wydarzenia towarzyszące. Hasło tej edycji brzmi: „Pielgrzymi nadziei w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca”.

Jakub Lempach był trzeci w biegu na 60 metrów

Sześć medali naszych lekkoatletów na Halowych Mistrzostwach Polski

W weekend Toruń tradycyjnie w ostatnich latach był areną zmagań w ramach Halowych Mistrzostw Polski. To była udana impreza dla naszych zawodników, którzy w sumie wywalczyli sześć medali. Największe powody do radości mieli: Piotr Tarkowski, który okazał się najlepszy w konkursie skoku w dal oraz sztafeta mieszana 4x400 metrów AZS UMCS Lublin.

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy
foto
galeria

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy

W szczytowym okresie (lata 60. XX w.) w Lublinie funkcjonowało 16 kin. Do kultowych, które pamiętają całe pokolenia należą nie istniejące już: „Kosmos”, „Robotnik”, „Wyzwolenie” czy „Staromiejskie”. Zobaczmy, jak wyglądały te legendarne miejsca.

Adrian Zanberg w Chełmie

Zandberg w Chełmie: Polska nie może już dłużej stać w przedpokoju

Wzmocnienie obronności Polski, zmiana kursu polityki wobec Stanów Zjednoczonych czy też wyniki wyborów do Bundestagu – to tylko część tematów poruszonych przez Adriana Zandberga, kandydata partii Razem na prezydenta podczas konferencji prasowej w Chełmie.

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

W ambulansach, ale też np. domach kultury, parafiach i urzędach będą w najbliższym czasie organizowane zbiórki krwi. Pracownicy RCKiK w Lublinie pojadą do wielu miejscowości, by przyjąć krwiodawców. Ale tych, którzy mają grupę AB RhD+ wcale specjalnie nie oczekują.

Abdullatef Khmmaj to nowy lekarz w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym

Zatrudnili lekarza z Libii. Kolejki do ważnej poradni mają być krótsze

Dr n. med. Abdullatef Khmmaj, emerytowany profesor nadzwyczajny z Libii jest nowym pracownikiem Zamojskiego Szpitala Niepublicznego. Dołączył do grona medyków poradni hematologicznej. Szefostwo placówki zapewnia, że dzięki temu czas oczekiwania na wizytę znacznie się skróci.

UM Zamość pracuje bez sekretarza już kilka lat

Wakat w Ratuszu do wzięcia. Znów szukają sekretarza

To stanowisko w urzędzie być powinno, ale od kilku lat w Zamościu jest nieobsadzone. Ratusz właśnie ogłosił kolejny nabór. Poszukiwany jest sekretarz do magistratu.

Rafał Król w czwartek spotkał się z kibicami w Perła Sport Pubie, a w poniedziałek oficjalnie pożegna się z Motorem

Motor w poniedziałek oficjalnie pożegna Rafała Króla

Rafał Król w barwach Motoru Lublin rozegrał aż 290 meczów. Pierwszy z nich w 2008 roku. Ostatni pod koniec 2024 roku. W zimie doświadczony pomocnik i kapitan żółto-biało-niebieskich zdecydował się jednak wrócić do czwartoligowej obecnie Stali Kraśnik. W poniedziałek przy okazji meczu z GKS Katowice beniaminek pożegna swoją legendę.

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym
ZDJĘCIA
galeria

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym

Najczęściej czas źrebień zaczyna się wiosną. Ale są odstępstwa od reguły. W hodowli rezerwatowej koników polskich Roztoczańskiego Parku Narodowego pierwsze w tym roku młode przyszły na świat już kilka dni temu. I to w wyjątkowo mroźną noc.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty