Lublin

15 lutego 2021 r.
9:31

Licealiści z klasy sportowej mają się uczyć w budynku szkoły specjalnej. Rodzice mają obawy

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Prezydent chce, by część licealistów z ul. Tumidajskiego uczyła się od września przy Krochmalnej, w budynku będącym jedną z dwóch siedzib Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26
Prezydent chce, by część licealistów z ul. Tumidajskiego uczyła się od września przy Krochmalnej, w budynku będącym jedną z dwóch siedzib Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 (fot. Maciej Kaczanowski)

Przedszkole z Rynku trafi za Pedet – planuje Ratusz. Z kolei część licealistów z ul. Tumidajskiego ma się uczyć przy Krochmalnej, w budynku szkoły specjalnej, czego nie chcą rodzice jej uczniów. We wtorek na nadzwyczajnym posiedzeniu zajmą się tym radni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nadzwyczajne posiedzenie Rady Miasta zostało zwołane na wniosek prezydenta Lublina tylko w tych dwóch sprawach. Dlaczego Ratusz nie mógł poczekać z tym do „zwykłego” posiedzenia zaplanowanego na 25 lutego? Chodzi o procedury. Uchwały „w sprawie zamiaru” zmian na oświatowej mapie miasta muszą być odpowiednio wcześnie przekazane do zaopiniowania kuratorium, by mogły być wprowadzone od 1 września.

XX LO w Lublinie

Pierwsza z planowanych zmian to utworzenie dodatkowej siedziby XX LO, które mieści się dziś przy ul. Tumidajskiego. Prezydent chce, by część licealistów uczyła się od września przy Krochmalnej, w budynku będącym jedną z dwóch siedzib Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26.

Na Krochmalną mieliby trafić uczniowie z klas piłkarskich. XX LO ma dwie takie klasy współpracujące z Akademią Piłkarską Motoru Lublin.

– Placówka zamierza rozwijać szkolenie sportowe w tej dyscyplinie, dlatego też podjęte zostały działania mające na celu utworzenie w roku szkolnym 2021/2022 oddziału mistrzostwa sportowego. Z wnioskiem w tej sprawie zwrócił się klub piłkarski MOTOR Lublin – wyjaśnia prezydent w uzasadnieniu projektu uchwały.

Co te plany mają wspólnego z ul. Krochmalną? Uczniowie klas piłkarskich mają korzystać z boisk, które na terenach po klubie jeździeckim ma zbudować spółka miliardera Zbigniewa Jakubasa. Uczniowie będą mieć tam bliżej z Krochmalnej niż z ul. Tumidajskiego, więc dodatkowa siedziba – jak przekonuje Ratusz – pozwoli „uniknąć kosztów transportu młodzieży”.

Piłkarskie klasy miałyby trafić do sal lekcyjnych wykorzystywanych tymczasowo przez technikum Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Vetterów, którego właściwa siedziba przy Bernardyńskiej jest przebudowywana.

Rodzice uczniów i pracownicy szkoły specjalnej mają obawy

Przeciw wprowadzeniu klas piłkarskich protestują rodzice uczniów uczęszczających do Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26. Liczą na to, że będą mogli zabrać głos podczas wtorkowego posiedzenia Rady Miasta.

– Były takie sytuacje, że uczniowie z Technikum Ekonomicznego naśmiewali się z naszych dzieci, nagrywali filmiki z tymi dziećmi, które nie radzą sobie ze schodami i innymi rzeczami – mówi Małgorzata Rusinek, mama jednego z uczniów podstawówki nr 26. Obawia się, że podobne sytuacje będą się powtarzać, a dzieci wymagające specjalnej opieki będą tym razem pośmiewiskiem dla uczniów klas piłkarskich. – Ja sobie nie wyobrażam, żeby zdrowi mężczyźni, bo to już mężczyźni, uczyli się w jednym budynku z dziećmi niepełnosprawnymi. To nie jest szkoła integracyjna.

Podobne opinie słychać od pracowników szkoły specjalnej. – Nasze obawy wynikają z lęku o poczucie własnej wartości naszych uczniów, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, u których dysfunkcje są zauważalne w ich zachowaniu i wyglądzie – podkreśla jedna z osób pracujących w SSP 26. – Praca terapeutyczna z takimi dziećmi polega na budowaniu u nich poczucia bezpieczeństwa, a następnie włączanie w społeczeństwo. Ale nie poprzez konfrontację z osobami pełnosprawnymi, a w przypadku uczniów klas sportowych wyjątkowo sprawnymi, tylko poprzez stopniowe wychodzenie do miejsc, w których ich odmienność jest akceptowana, a otoczenie przygotowane na zachowania wynikające z nich niepełnosprawności.

Przedszkole nr 26 w Lublinie

Drugą zmianą proponowaną przez Ratusz ma być przeprowadzka przedszkola z Rynku 12 na Kapucyńską 1a (na tyłach Pedetu). Właśnie ten adres został wybrany spośród trzech zaoferowanych miastu w odpowiedzi na ogłoszenie o poszukiwaniu lokalu do wynajęcia na miejskie przedszkole. Jedna oferta dotyczyła ul. 3 Maja 2, pozostałe dwie Kapucyńskiej (ten sam adres, w dwóch różnych konfiguracjach pomieszczeń). Wybór padł na Kapucyńską.

Dlaczego Ratusz przenosi przedszkole? Urząd Miasta tłumaczy, że placówka mieści się w wynajmowanych pomieszczeniach, umowa najmu wygasa z końcem sierpnia i nie zostanie przedłużana, bo budynek wymaga remontu. Dodajmy, że do Przedszkola nr 26 uczęszcza obecnie 122 dzieci.

Nadzwyczajne posiedzenie Rady Miasta ma się rozpocząć we wtorek o godz. 18.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty