Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 sierpnia 2019 r.
14:50

Likwidacja onkologii w szpitalu przy Kraśnickiej. Pracownicy reagują: "To nieporozumienie"

Autor: Zdjęcie autora łm

- Rośnie liczba pacjentów potrzebujących pomocy, pododdział przynosi dochody, a jego likwidacja jest nieporozumieniem i działaniem na niekorzyść szpitala - uważają pracownicy Pododdziału Onkologii w szpitalu przy al. Kraśnickiej. Są zaniepokojeni wdrażanym planem naprawczym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym, że 30 września ma zostać zamknięta onkologia w szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie, pisaliśmy kilka dni temu.  Jest to jeden z efektów programu naprawczego, który ma pomóc lecznicy w wyjściu z wielomilionowych długów.

– To wynik analizy ekonomiczno-medycznej. W związku z bardzo trudną sytuacją finansową szpital szuka oszczędności – tłumaczył nam Grzegorz Borek, zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala. – Na razie mówimy o planach, wymaga to jeszcze akceptacji rady społecznej szpitala.

W sobotę do naszej redakcji przyszedł list w tej sprawie. Jest anonimowy - podpisany "Pracownicy Pododdziału Onkologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. S.K. Wyszyńskiego".

Według autora, likwidacja onkologii to duży błąd i działanie na niekorzyść pacjentów, bo rośnie liczba zachorowań, o czym świadczyć może m.in. częsty brak wolnych miejsc na oddziale. - W ostatnich latach rozwój chemioterapii jest wyjątkowo dynamiczny, w każdym szpitalu powstają nowe oddziały chemioterapii ze względu na konieczność skojarzonego leczenia prawie wszystkich nowotworów - czytamy. - Pomimo znacznego zwiększenia liczby łóżek służących do chemioterapii w Lublinie (COZL dysponowało dotychczas 25 łóżkami, obecnie jest około 70) nadal brakuje miejsc do leczenia chemioterapią (chorzy leżą na korytarzu).

Autor listu podkreśla także, że Pododdział Onkologii "wypracowywał zysk dochodzący nawet do kilkuset tysięcy złotych rocznie". Apeluje, by "nie niszczyć, a tworzyć możliwości optymalnego leczenia dla dobra chorych ludzi".

Szpital wojewódzki ma największe długi ze wszystkich szpitali marszałkowskich. Jego zobowiązania przekraczają 347 mln zł.

 

Pełna treść listu:

 

Lublin, 23.08.2019

W związku z zamiarem likwidacji Pododdziału Onkologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. S.K. Wyszyńskiego, czujemy się w obowiązku przedstawić obecne wskazania do leczenia chemicznego i zarys sytuacji placówek zajmujących się tym problemem.

W ostatnich latach rozwój chemioterapii jest wyjątkowo dynamiczny, w każdym szpitalu powstają nowe oddziały chemioterapii ze względu na konieczność skojarzonego leczenia prawie wszystkich nowotworów. W Lublinie powstaje duży ośrodek kompleksowego, pełnoprofilowego leczenia nowotworów-Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, jednocześnie powstał nowy ośrodek radio i chemioterapii leczenia raka przy PSK1. W PSK4 także został utworzony nowy Oddział Chemioterapii. Pomimo znacznego zwiększenia liczby łóżek służących do chemioterapii w Lublinie (COZL dysponowało dotychczas 25 łóżkami, obecnie jest około 70) nadal brakuje miejsc do leczenia chemioterapią (chorzy leżą na korytarzu).

W takiej sytuacji likwidacja Pododdziału Onkologii w dużym Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. S.K. Wyszyńskiego jest nieporozumieniem i działaniem na niekorzyść tego szpitala, tym bardziej, że Pododdział jest dochodowy. Ten mały Pododdział (liczący 18 łóżek stacjonarnych i 6 foteli do chemioterapii dziennej, w wyniku wdrażania planu naprawczego, miał ulec zmniejszeniu do 6łóżek stacjonarnych i 6 foteli do podawania chemioterapii dziennej), jest konieczny do sprawnego funkcjonowania całego szpitala specjalistycznego.

Z leczenia chemicznego korzystają chorzy z innych oddziałów, głównie z Oddziału Chirurgii Piersi, Chirurgii Ogólnej, Gastrologii, Interny, Urologii, Laryngologii, Ginekologii. Pododdział służy więc wewnętrznym potrzebom szpitala-1855 to liczba łącznych hospitalizacji w Pododdziale Onkologicznym w 2018 roku. Leczenie raka piersi w każdym przypadku wymaga postępowania skojarzonego z udziałem chemioterapii. Jaki jest sens istnienia Oddziału Chirurgii Piersi bez Pododdziału Onkologicznego. Pododdział Onkologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym należy jeszcze raz podkreślić-służy potrzebom tego szpitala, który jest dużym specjalistycznym szpitalem wojewódzkim i trudno sobie wyobrazić jego funkcjonowanie bez Pododdziału Onkologii. Już przed powstaniem tego Pododdziału (2007) była prowadzona chemioterapia w Oddziale Chorób Wewnętrznych. Łatwo zniszczyć dobrze funkcjonujący i dochodowy Pododdział, trudniej będzie go odtworzyć, co wydaje się nieuniknione.

Dyrektor szpitala powinien działać na jego korzyść, starać się szczególnie w szpitalu specjalistycznym, pozyskiwać nowych specjalistów i tworzyć nowe oddziały wąskospecjalistyczne. Działając z takim przeświadczeniem, że szpital jest kopią innych szpitali, należałoby go w całości zlikwidować.

W Pododdziale Onkologii nie pracują lekarze zatrudnieni z zewnątrz, ale lekarze którzy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym pracują od 12 lat.

Pododdział Onkologii wypracowywał zysk dochodzący nawet do kilkuset tysięcy złotych rocznie. Starajmy się nie niszczyć, a tworzyć możliwości optymalnego leczenia dla dobra chorych ludzi. Żaden z zainteresowanych ordynatorów nie popiera koncepcji likwidacji Pododdziału Onkologii i połączenia Oddziału Gastrologii z Oddziałem Chorób Wewnętrznych.

W dniu 31.01.2019 w czasie zebrania ordynatorów i podsumowania działalności wszystkich oddziałów szpitala wojewódzkiego, Pododdział Onkologii był wymieniony jako jeden z pięciu najlepiej funkcjonujących oddziałów z propozycją przyznania premii (analiza sporządzona przez zewnętrznego eksperta).

Pracownicy Pododdziału Onkologii
Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego
im. S.K. Wyszyńskiego

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Szalony Beret
foto
galeria

Szalony Beret

Największe muzyczne hity ostatnich lat, pulsujące światła i parkiet wypełniony miłośnikami muzyki oraz tańca – tak wyglądała ostatnia impreza w popularnym lubelskim klubie Rzut Beretem. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej niezapomnianej nocy, podczas której królowały największe hity muzyczne!

Moto Session 2025
galeria

Moto Session 2025: Drft i szybkie samochody w Lublinie

Są samochody drogie i luksusowe. Są pokazy motocyklowych akrobacji. Są goście specjalni. W Lublinie trwa Moto Session 2025.

Tainted Grail: The Fall of Avalon
film

Tainted Grail: The Fall of Avalon. Edycja kolekcjonerska za 219 dolarów (wideo)

Twórcy Tainted Grail: The Fall of Avalon przed premierą gry uruchomili kampanię dla edycji kolekcjonerskiej.

W Lublinie przed Lidlem na Al., Solidarności pikietowało kilka osób

Pikietują przed Lidlem. I zapowiadają bojkot

Dęblin, Puławy, Zamość i Lublin – sklepy Lidla w tych miastach naszego regionu znalazły się na liście miast, w których zaplanowano kolejną pikietę przeciw budowie centrum dystrybucyjnego sieci w miejscowości Gietrzwałd.

Motor chce w sobotę dobić do granicy 40 punktów

Gospodarze na prowadzeniu. Śląsk Wrocław - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Śląsk Wrocław - Motor Lublin. Spotkanie przyjaźni rozpocznie się o godz. 17.30.

Świdniczanka przegrała w sobotę z KSZO

Świdniczanka gorsza od KSZO

Druga porażka z rzędu Świdniczanki. Tym razem drużyna trenera Łukasza Gieresza musiała uznać wyższość rywali z Ostrowca Świętokrzyskiego (0:2).

Wrotka i Czajnik mają trzecie jajo. Kiedy będą pisklęta?

Wrotka i Czajnik mają trzecie jajo. Kiedy będą pisklęta?

Sokoły mieszkające na kominie Elektrociepłowni Wrotków w Lublinie doczekały się trzeciego jaja. Jak wszystko pójdzie dobrze, to pod koniec kwietnia pojawią się pisklęta.

Michał Zuber uratował remis dla Avii w meczu z Podhalem

Avia w ostatniej chwili uratowała remis w Nowym Targu

Sporo emocji w Nowym Targu. Tamtejsze Podhale prowadziło z Avią 1:0 i 2:1, ale w piątej minucie doliczonego czasu gry drużyna trenera Wojciecha Szaconia uratowała jeden punkt.

Coraz więcej brutalnych ataków. Szef MON o sytuacji na granicy

Coraz więcej brutalnych ataków. Szef MON o sytuacji na granicy

Wczoraj grupy atakujące kilkunasto-, kilkudziesięcioosobowe. Brutalność wzrasta, rzucanie kamieniami, konarami, szlifierkami, przecinanie bariery, szybkie reakcje polskich służb. Dzisiaj w nocy bardzo dużo prób przekroczenia, chyba około nawet 300, wszystkie udaremnione – wyliczał w sobotę, 5 kwietnia, wicepremier i szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Przegapiła zjazd na ekspresówce i zaczęła cofać: trzy auta uszkodzone

Przegapiła zjazd na ekspresówce i zaczęła cofać: trzy auta uszkodzone

44-latka jadąca drogą ekspresową przegapiła zjazd. Zatrzymała samochód na powierzchni wyłączonej z ruchu i... zaczęła cofać. To się nie mogło dobrze skończyć.

Ruch wahadłowy na DK nr 19 za Kockiem. Trzy osoby w szpitalu

Ruch wahadłowy na DK nr 19 za Kockiem. Trzy osoby w szpitalu

Dzisiaj ok. godz. 11:30 na drodze krajowej nr 19, na obwodnicy Kocka doszło do kolizji, w której ucierpiały trzy osoby. Poszkodowani zostali zabrani do szpitala.

Broń i narkotyki u recydywisty. Marihuanę trzymał w stodole

Broń i narkotyki u recydywisty. Marihuanę trzymał w stodole

Ponad pół tysiąca dilerskich porcji marihuany oraz broń, na którą jej właściciel nie miał pozwolenia na jednej z posesji w gminie wiejskiej Puławy znaleźli lubelscy policjanci. Mężczyzna został zatrzymany. Grozi mu więzienie.

W niedzielę pierwszy domowy mecz Tytanów Lublin

W niedzielę pierwszy domowy mecz Tytanów Lublin

W Lublinie zostanie rozegrany po raz pierwszy w historii mecz najwyższej klasy rozgrywkowej. W niedzielę na Stadionie Lekkoatletycznym Tytani Lublin podejmą Lowlanders Białystok (godz. 14).

47 nowo przyjętych funkcjonariuszy SG w piątek złożyło ślubowanie w Komendzie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej
galeria

"Waszym nadrzędnym zadaniem jest ochrona granic". Straż zyskała nowych funkcjonariuszy

Komenda Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie staje się coraz liczniejsza. Uroczystość ślubowania 47 nowych funkcjonariuszy odbyła się w piątek, 4 kwietnia.

Mieszkaniec gminy Baranów na jakiś czas pożegna się z prowadzeniem pojazdów
na sygnale

Motocyklista pędził przez Samoklęski. Stracił prawo jazdy

W tym tygodniu jeden z mieszkańców gminy Baranów z dużą prędkością przejechał przez Samoklęski. Dostał wysoki mandat i sporo punktów karnych. Rozpoczynający się motocyklowy sezon będzie musiał odłożyć o trzy miesiące.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty