Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

18 czerwca 2022 r.
11:53

List intencyjny podpisany, Bogdanka coraz bliżej Skarbu Państwa. To ma być część "miksu energetycznego"

Autor: Zdjęcie autora kyku
(fot. Screen z Facebooka)

Lubelski Węgiel "Bogdanka" trafi w ręce Skarbu Państwa. W sobotę w Łęcznej podpisano list intencyjny, który otwiera drogę do odkupienia akcji węglowej spółki od Enei. Jak zapewnia minister Jacek Sasin, chodzi o zapewnienie Polsce "bezpieczeństwa energetycznego"

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

List intencyjny jest wstępną deklaracją, a jego podpisanie kolejnym krokiem do sformułowania i podpisania końcowej umowy. Skarb Państwa chce odkupić od Enei, głównego udziałowca LW "Bogdanka", wszystkie akcje, które ta posiada (64.57 proc.). We wtorek Rada Ministrów przyjęła stosowną uchwałę, przedłożoną przez ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, która ma umożliwić przeprowadzenie takiej operacji.

Na sobotniej konferencji prasowej w Łęcznej wszyscy jej uczestnicy nie mogli się nachwalić, jaka to dobra decyzja dla samej "Bogdanki" i całej Lubelszczyzny. Najczęściej pojawiającą się frazą było "bezpieczeństwo energetyczne".

– Bezpieczeństwo eneregetyczne, o czym chyba dzisiaj nie trzeba nikogo przekonywać, to jeden z fudamentów suwerenności każdego państwa – przekonuje Jacek Sasin. – Jesteśmy gotowi do tego, co jest dzisiaj jednym z fundamentów polityki europejskiej, czyli transformacji energetycznej, ale nie za wszelką cenę. Transformacja energetyczna "tak" i ona w Polsce postępuje, inwestujemy dużo w odnawialne źródła energii, planujemy nowe inwestycje, planujemy nowy "miks energetyczny", który będzie się opierał z jednej strony o odnawialne źródła energii, a z drugiej o eneregtykę jądrową. Ale ten proces musi postępować w takim tempie i w taki sposób, aby bezpieczeństwo energetyczne Polski nie było ani przez chwilę zagrożone. Dzisiaj fundamentem tego bezpieczeństwa energetycznego jest w dalszym ciągu energetyka oparta o źródła kopalne, przede wszystkim węgiel kamienny, ale też węgiel brunatny, i oparta jest o górnictwo – zaznacza minister aktywów państwowych.

Jak dodaje, górnictwo ma być stopniowo wygaszane do 2049 roku. Cała ta taktyka ma także współgrać z jednoczesnym inwestowaniem w nowe źródła wytwarzania energii. Do końca tego roku ma powstać Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego – polskie spółki energetyczne przekażą swoje elektrownie węglowe do tego podmiotu. Z kolei te spółki, które dysponują aktywami wydobywczymi (jak Enea), będą musiały zdecydować, w jakich strukturach organizacyjnych znajdą się te aktywa.

Jacek Sasin: To głęboko przemyślana decyzja

Dlaczego Skarb Państwa chce przejąć "Bogdankę"? Zdaniem Jacka Sasina to decyzja "głęboko przemyślana" i wynika z "oceny perspektyw rozwoju" spółki.

– "Bogdanka" jest tą częścią polskiego górnictwa, która nie korzysta dzisiaj z pomocy publicznej z tego względu, że jest firmą przynoszącą zyski. Rozmawialiśmy z zarządem o tych zyskach za rok ubiegły i o tym, że powinny to być zyski przede wszystkim zużytkowane na inwestycje, rozwój. Na rozwój, który ma sens – podkreśla Jacek Sasin. Te "perspektywy rozwoju" LW "Bogdanka", według członka rządu, mają przełożyć się na rozwój całej Lubelszczyzny.

– Nie ma dzisiaj mowy o bezpieczeństwie energetycznym bez węgla i nie ma mowy o bezpieczeństwie energetycznym bez "Bogdanki", która jest w skali ogólnopolskiej gigantycznym producentem tego węgla – zauważa Michał Moskal, dyrektor biura Jarosława Kaczyńskiego. – Aspiracje i możliwości, które ma przed sobą ta firma, bardzo jasno dzisiaj widzimy. To, co robi "Bogdanka" w ostatnich dniach, czyli zakłada klaster energetyczny, powołuje radę naukową, pokazuje, że te aspiracje tutaj są. Musimy dać im szansę się rozwinąć – uzupełnia.

– "Bogdanka" jest cennym aktywem w Grupie Kapitałowej Enea, jest dobrze zarządzana i jest spółką rentowną. Kopalnia zabezpiecza w tej chwili znaczącą część dostaw do naszych elektrowni systemowych w Kozienicach i w Połańcu – twierdzi Paweł Majewski, prezes Grupy Enea. – Niemniej, stoimy przed wymogami transformacji energetycznej. (...) Do końca tego roku planujemy wydzielić aktywa węglowe, naturalną konsekwencją takiej decyzji jest wyzbycie się aktywów związanych z wydobyciem tego węgla energetycznego – podkreśla i dodaje, że pieniądze uzyskane z tej transakcji mają być przeznaczone na inwestycje w OZE.

– Ta transakcja jest korzystna dla wszystkich interesariuszy. Dla rządu, bo zwiększa kontrolę państwa nad stategicznym aktywem wydobywczym w kraju, dla Grupy Enea, bo zyskuje środki i uwalnia potencjał w kierunku "zielonej transformacji" i wreszcie dla samej "Bogdanki", dlatego że zyskuje najbardziej chyba wiarygodnego akcjonariusza, jakiego można sobie wyobrazić w postaci Skarbu Państwa – wylicza Paweł Majewski.

– Przed "Bogdanką" wiele wyzwań – ryzyk, ale również szans. Polityka Unii Euroepjskiej w zakresie dekarbonizacji, transformacji nie ulegnie zmianie. (...) "Bogdanka" była rozumiana przez właściciela. Mieliśmy zrozumienie co do kapitałochłonności i czasu, jaki jest potrzebny na realizację naszych inwestycji. Jestem przekonany, że teraz będzie to równie dobrze postrzegane – ma nadzieję Artur Wasil, prezes zarządu Lubelskiego Węgla "Bogdanka".

Przypomnijmy, że Enea ma większościowe udziały w LW "Bogdanka" – w swoim portfelu trzyma 64.57 proc. akcji. W spółce działa Kopalnia Węgla Kamiennego "Bogdanka", która jest producentem węgla kamiennego, głównie na potrzeby energetyki zawodowej. Dostarcza go m.in. do elektrowni Połaniec i Kozienice.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Każda seria ma swój koniec. Górnik Łęczna zaledwie zremisował w Opolu z Odrą

Każda seria ma swój koniec. Górnik Łęczna zaledwie zremisował w Opolu z Odrą

Koniec zwycięskiej passy Górnika Łęczna. W niedzielę podopieczni trenera Pavola Stano nie zdołali strzelić gola Odrze Opole na jej terenie i wracają na Lubelszczyznę bogatsi o tylko jeden punkt

Pola zwyciężyła w międzynarodowym konkursie skierowanym dla dzieci z implantacją ślimakową

Pola z Lublina udoskonala implanty ślimakowe – i zdobywa świat

Dla 9-letniej Poli z Lublina implanty ślimakowe nie mają żadnych tajemnic. W ostatnim czasie dziewczynka wymyśliła jak je ulepszyć, przez co zdobyła uznanie w międzynarodowym konkursie.

ilustracyjne

Czeka nas kolejna noc przymrozków

W nocy z sobotę na niedzielę na termometrach można było zobaczyć temperatury na minusie. Niestety, dzisiaj może być podobnie.

zdjęcie ilustracyjne

Policjant po służbie zatrzymał złodzieja alkoholu. 33-latek zapłacił mandat

Nerwowe zachowanie 33-latka zwróciło uwagę policjanta z wydziału kryminalnego, który po służbie zauważył mężczyznę ukrywającego alkohol. Okazało się, że towar został skradziony ze sklepu. Sprawca został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych.

Pobił i okradł kolegę. Może posiedzieć 15 lat

Pobił i okradł kolegę. Może posiedzieć 15 lat

64-letni mieszkaniec gminy Biłgoraj padł ofiarą brutalnego rozboju. Sprawcą okazał się jego 50-letni znajomy, który w przeszłości był już karany za podobne przestępstwa. Mężczyzna został zatrzymany przez policję i tymczasowo aresztowany.

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Ulica Tomasza Zana w Lublinie od lat domaga się remontu. Właśnie została wydana pozytywna decyzja środowiskowa. To oznacza, że już niedługo może ruszyć cały proces przebudowy. Kiedy dokładnie?

Wielkie testowanie w Helium Club
Foto
galeria

Wielkie testowanie w Helium Club

Co tydzień w Helium Club odbywają się imprezy, które przyciągają tłumy. Kusi ich dobra muzyka, atmosfera i temat przewodni imprezy. Ostatnio odbyła się impreza - Taste The Music. Jak zwykle była to niezapomniana noc. Jeśli nie wierzycie, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawi Lublin.

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach
Foto
galeria

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach

Wiele ostatnio się mówi o przywróceniu blasku Trybunałowi Koronnemu w Lublinie, który jest symbolem Starego Miasta i jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Lublinie. Zobaczmy, jak na przestrzeni lat zmieniał się wygląd Trybunału Koronnego w Lublinie.

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Ulica Nałęczowska w Lublinie czeka na duże zmiany. W rejonie skrzyżowania z Aleją Kraśnicką planowana jest budowa nowoczesnego kompleksu z wysokimi wieżowcami, przestrzeniami usługowymi i placem miejskim. Inwestorzy podkreślają, że projekt odpowiada na realne potrzeby miasta i będzie korzystny dla jego rozwoju. Decydować będzie Rada Miasta.

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Sławosz Uznański-Wiśniewski to drugi Polak, który poleci w kosmos i pierwszy, który trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Co tam będzie robił? A na przykład testował specjalny hełm do sterowania komputerem za pomocą myśli. Hełm, który powstał w Lublinie. – Dziś nasz sprzęt znajduje się na stałym wyposażeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a my jesteśmy w trakcie realizacji naszego pierwszego, w pełni samodzielnego eksperymentu w ramach polskiej misji IGNIS – mówi dr Dariusz Zapała z firmy Cortivision, która stworzyła innowacyjny hełm dla polskiego astronauty

Remis byłby najuczciwszy - ocenia mecz z Cracovią trener Motoru

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Nie wygrywa się spotkania za to, że ma się piłkę

Motor w sobotni wieczór musiał uznać wyższość Cracovii. „Pasy” wygrały w Lublinie 1:0. Jak szkoleniowcy obu drużyn oceniają spotkanie?

Kopalnia w Bogdance wydobywa węgiel najtaniej w kraju

Węgiel z Bogdanki na Ukrainę, czyli co dalej z lubelską kopalnią

– Po zakończeniu wydobycia węgla chcemy nadal być silnym przedsiębiorstwem przemysłowo-energetycznym – mówił na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach wiceprezes ds. rozwoju Lubelskiego Węgla „Bogdanka” Sławomir Krenczyk. Sporą szansą na zbyt węgla z Bogdanki może być rynek ukraiński.

Jarosław Milcz po raz kolejny poprowadził Lubliniankę do zwycięstwa
ZDJĘCIA

Na Wieniawie lubią horrory. Lublinianka pokonała Start Krasnystaw w ostatniej akcji meczu

Piłkarze Lublinianki po raz kolejny dostarczyli swoim kibicom solidnej dawki emocji. Jeszcze w 87 minucie meczu ze Startem Krasnystaw przegrywali u siebie 1:2. Mimo to wyszarpali trzy punkty. Jarosław Milcz gola na wagę zwycięstwa zdobył w... ósmej minucie doliczonego czasu gry.

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę

Czwarty raz w rym sezonie, ale pierwszy w 2025 roku Motor nie strzelił gola w meczu u siebie. Beniaminek z Lublina nie zrewanżował się też Cracovii za porażkę z jesieni 2:6. Tym razem „Pasy” wygrały 1:0, a kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał już w 49 minucie.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium