Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 maja 2023 r.
6:47

Lotnisko Lublin. Na półkach krakowskie lalki, a helikoptera nie ma

Autor: Zdjęcie autora agdy
Stoisko w strefie wolnocłowej lotniska
Stoisko w strefie wolnocłowej lotniska (fot. Alarm24)

Nie ma choćby magnesu ze śmigłowcem, niczego. Dlaczego na lotnisku nie można kupić żadnej pamiątki z naszego miasta? – zastanawia się radny, który uważa, że taki brak promocji to poważny błąd. Jak zapewnia firma oferująca pasażerom upominki – ma to się zmienić

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miejski radny ze Świdnika przyjrzał się ofercie pamiątek jakie na lotnisku może kupić podróżny. Ze zdziwieniem stwierdził, że nie ma tam niczego co by się wiązało z miastem.

Ciupaga zamiast śmigłowca

– Przypadkiem mój samolot się spóźnił i miałem dużo czasu, by zobaczyć co oferuje się turystom wracającym do domu. Nie znalazłem niczego, co by przypominało im pobyt w Świdniku. Nawet magnesu z nazwą miasta i śmigłowcem, który by mógł zagraniczny gość mieć na lodówce. Są krakowskie lalki, można kupić pamiątkę z innych miast, a ze Świdnika nie ma niczego. Nawet Lublin jest mało reklamowany, ale jest – narzeka radny Mariusz Wilk, który napisał o swoich spostrzeżeniach w mediach społecznościowych. Doczekał się nawet ironicznego komentarza, że to lotnisko Lublin, więc co się dziwi.

– Mieszkańcy nie czują braku świdnickich pamiątek. Gdybym wyleciał punktualnie, pewnie sam bym nie zwrócił na to uwagi, ale ktoś na tym lotnisku pracuje, władzom powinno zależeć na promocji. Przecież miasto jest udziałowcem w spółce Port Lotniczy Lublin SA – dodaje radny.

– Ktoś, kto wylatuje z Lublina, kieruje się od razu do bramki, kontroli bezpieczeństwa i nie spaceruje po lotnisku. Wprawdzie duże ono nie jest, ale Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej ma stoisko na szarym końcu od wejścia, za wszystkimi wypożyczalniami aut. Jeśli ktoś nie zdążył kupić pamiątek, to w strefie bezcłowej, lubelskich – poza magnesami – raczej nie znajdzie – podobnie ocenia sytuację pani Zofia, jedna z pasażerek na trasie Lublin-Gdańsk. – Sądzę, że stoisko LOITiK skierowane jest bardziej do przylatujących, choć turysta w ferworze raczej będzie szukał czynnej toalety, taksówki, szynobusu aniżeli pamiątek.

Świdnik będzie zadowolony

– Głosy mieszkańców regionu o tym, że chcieliby widzieć w sklepach na lubelskim lotnisku także pamiątki ze Świdnika, już do nas dotarły. Natychmiast zajęliśmy się tym tematem i obecnie przyglądamy się produktom promującym miasto, które na pewno uzupełnią naszą ofertę. O tym, jakie pamiątki są dostępne w danym sklepie, decydujemy centralnie. Nasi ajenci dostają od nas do prowadzenia gotowy, sprawdzony koncept – wyjaśnia Piotr Rajca, starszy kierownik kategorii Non Food w Lagardère Travel Retail Polska, odpowiedzialny m.in. za pamiątki w firmie, która handluje w tak zwanej strefie wolnocłowej. – Promowanie Polski i jej regionów oraz budowanie sense-of-place, czyli klimatu danego miejsca w naszych punktach sprzedaży, są dla nas ważne. Lagardère Travel Retail w Polsce współpracuje też z rodzimymi producentami, a w sklepach duty free mamy specjalną kategorię pochodzących z Polski produktów Born in Poland.

Regionalnie dla turystów

– LROT wspiera turystów pomagając im zaplanować pobyt, wskazując miejsca warte odwiedzenia, promujemy cały nasz region. Sprzedaż pamiątek jest działalnością dodatkową, uzupełniającą. Nasze najważniejsze zadanie to sprawienie, żeby turysta wyjechał z naszego województwa zadowolony, z pozytywnymi wrażeniami – mówi Dorota Lachowska, dyrektor Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, stowarzyszenia, które ma stoisko na lotnisku. Prowadzi je wspomniany LOITiK.

– Granice administracyjne miasta Świdnik i Lublina nie są istotne dla przyjezdnych, oni postrzegają nas jako region i właśnie promowanie województwa lubelskiego i jego stolicy, jest głównym zadaniem naszego stowarzyszenia. Ale jesteśmy otwarci na współpracę – dodaje dyrektor biura zarządu instytucji skupiającej niemal stu członków.

Świdnika wśród nich nie ma i nigdy nie było. Tymczasem stowarzyszenie stara się wspierać i w pierwszej kolejności promować swoich członków, którzy angażują się, także finansowo, w działalność LROT-u.

Kwoty składek członkowskich w LROT zmieniają się w zależności od liczby mieszkańców danego terenu. Samorządy gminne i powiaty grodzkie takie jak Świdnik, czyli mające od 20 000 do 100 000 osób mieszkańców – płacą 5 000 zł.

Magnesy wspomnień

Turyści szykujący się do powrotu do domu, w lokalne pamiątki mogą się zaopatrzyć w centrum miasta. Na przykład w księgarniach.

– Kiedy zaczęło działać lotnisko zauważalnie więcej sprzedajemy pamiątek ze Świdnika, dzieje się to zwłaszcza latem. Ale mieszkańcy też sporo kupują z myślą o prezencie dla gości czy o wysyłce. Praktycznie nie ma dnia, żeby ktoś nie kupił czegoś świdnickiego. Głównie sprzedajemy magnesy na lodówkę. Mamy ze dwadzieścia wzorów, od grafiki śmigłowca Sokół z nazwą miasta po zdjęcia miasta. Są na nich: śmigłowiec eksponowany w mieście, plac Konstytucji 3 Maja, podświetlona fontanna. Kosztują od kilku do kilkunastu złotych – mówi pracownica księgarni Libro, związana z tym miejscem od 23. lat.

– Mamy też filiżanki z podstawką (42 zł) i kubki w kilku kolorach z fotografią miasta (23 zł), one sprzedają się rzadziej niż magnesy – dodaje kobieta, która przyznaje, że bardzo trudno znaleźć hurtownię, która ma w sprzedaży pocztówki.

– Jest Hrubieszów, Poniatowa a od nas nie ma albo tylko jeden wzór ze śmigłowcem. Podobno na poczcie są jakieś inne ale i tak na rynku jest nisza. Potrzebne są kartki ze Świdnikiem – dodaje pracownica z Libro.

Wrocławska firma produkująca Magnesy Turysty, ma w ofercie także Świdnik. Wygląd tej pamiątki akceptowało miasto, jest ona do kupienia w księgarni Bumerang w Galerii Venus.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin zrewanżowała się drużynie z Częstochowy za porażkę w pierwszej rundzie i w rewanżu wygrała w lidze 3:1
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin lepsza od Steam Hemarpol Norwida Częstochowa

W spotkaniu 26. kolejki Bogdanka LUK Lublin zrewanżowała się drużynie z Częstochowy za porażkę w pierwszej rundzie zwyciężając 3:1. MVP meczu wybrany został przyjmujący gospodarzy Mikołaj Sawicki

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?
rozmowa

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?

Uczestnik wielu konwojów na Ukrainę, który trzy lata temu sam przyjął kilkudziesięciu uchodźców, także do własnego domu. O tym jak wyglądały pierwsze miesiące po rosyjskiej agresji, bezinteresownej fali pomocy i tym, jak zmieniła się Ukraina - rozmawiamy z Henrykiem Kozakiem, społecznikiem i prezesem kazimierskiego stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy.

Tegoroczny Sacrofilm w CKF Stylowy w Zamościu planowany jest na pierwszą połowę marca
9 marca 2025, 18:00

Prawie trzy dekady z filmem religijnym. Kolejny przegląd wkrótce

Już po raz 29. w Zamościu odbędą się Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego. Tegoroczny Sacrofilm potrwa od 9 do 13 marca. W tym czasie wiele projekcji, prelekcji i spotkań, a także wydarzenia towarzyszące. Hasło tej edycji brzmi: „Pielgrzymi nadziei w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca”.

Jakub Lempach był trzeci w biegu na 60 metrów

Sześć medali naszych lekkoatletów na Halowych Mistrzostwach Polski

W weekend Toruń tradycyjnie w ostatnich latach był areną zmagań w ramach Halowych Mistrzostw Polski. To była udana impreza dla naszych zawodników, którzy w sumie wywalczyli sześć medali. Największe powody do radości mieli: Piotr Tarkowski, który okazał się najlepszy w konkursie skoku w dal oraz sztafeta mieszana 4x400 metrów AZS UMCS Lublin.

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy
foto
galeria

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy

W szczytowym okresie (lata 60. XX w.) w Lublinie funkcjonowało 16 kin. Do kultowych, które pamiętają całe pokolenia należą nie istniejące już: „Kosmos”, „Robotnik”, „Wyzwolenie” czy „Staromiejskie”. Zobaczmy, jak wyglądały te legendarne miejsca.

Adrian Zanberg w Chełmie

Zandberg w Chełmie: Polska nie może już dłużej stać w przedpokoju

Wzmocnienie obronności Polski, zmiana kursu polityki wobec Stanów Zjednoczonych czy też wyniki wyborów do Bundestagu – to tylko część tematów poruszonych przez Adriana Zandberga, kandydata partii Razem na prezydenta podczas konferencji prasowej w Chełmie.

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

W ambulansach, ale też np. domach kultury, parafiach i urzędach będą w najbliższym czasie organizowane zbiórki krwi. Pracownicy RCKiK w Lublinie pojadą do wielu miejscowości, by przyjąć krwiodawców. Ale tych, którzy mają grupę AB RhD+ wcale specjalnie nie oczekują.

Abdullatef Khmmaj to nowy lekarz w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym

Zatrudnili lekarza z Libii. Kolejki do ważnej poradni mają być krótsze

Dr n. med. Abdullatef Khmmaj, emerytowany profesor nadzwyczajny z Libii jest nowym pracownikiem Zamojskiego Szpitala Niepublicznego. Dołączył do grona medyków poradni hematologicznej. Szefostwo placówki zapewnia, że dzięki temu czas oczekiwania na wizytę znacznie się skróci.

UM Zamość pracuje bez sekretarza już kilka lat

Wakat w Ratuszu do wzięcia. Znów szukają sekretarza

To stanowisko w urzędzie być powinno, ale od kilku lat w Zamościu jest nieobsadzone. Ratusz właśnie ogłosił kolejny nabór. Poszukiwany jest sekretarz do magistratu.

Rafał Król w czwartek spotkał się z kibicami w Perła Sport Pubie, a w poniedziałek oficjalnie pożegna się z Motorem

Motor w poniedziałek oficjalnie pożegna Rafała Króla

Rafał Król w barwach Motoru Lublin rozegrał aż 290 meczów. Pierwszy z nich w 2008 roku. Ostatni pod koniec 2024 roku. W zimie doświadczony pomocnik i kapitan żółto-biało-niebieskich zdecydował się jednak wrócić do czwartoligowej obecnie Stali Kraśnik. W poniedziałek przy okazji meczu z GKS Katowice beniaminek pożegna swoją legendę.

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym
ZDJĘCIA
galeria

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym

Najczęściej czas źrebień zaczyna się wiosną. Ale są odstępstwa od reguły. W hodowli rezerwatowej koników polskich Roztoczańskiego Parku Narodowego pierwsze w tym roku młode przyszły na świat już kilka dni temu. I to w wyjątkowo mroźną noc.

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka
ZDJĘCIA
galeria

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka

Pierwszy tydzień ferii dobiega końca. Miasto przygotowało moc atrakcji dla najmłodszych mieszkańców, by mogły spędzić ten czas w ciekawy sposób.

Pałac Zamoyskich to potężna budowla o powierzchni 6,5 tys. m.kw. Składa się z głównego budynku, a także dochodzących do niego oficyn. Na tyłach nadal są mieszkania komunalne
galeria

Nowy pomysł na pałac. Już nie hotel ze SPA, ale centrum nauki

Po pierwszym liście przyszedł czas na kolejny. Prezydent Zamościa znów napisał do wiceminister kultury z prośbą o wsparcie przy ratowaniu Pałacu Zamoyskich. Przedstawił też pomysł na wykorzystanie zabytku.

Beret na żywo
foto
galeria

Beret na żywo

Ostatnia walentynkowa galeria. Tym razem z Rzut Beretem. Jeśli chcecie sobie przypomnieć jak się bawiliście, to zapraszamy do oglądania naszej fotogalerii. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Przedsiębiorcy z ul. Szambelańskiej w Lublinie zawiesili nad swoimi stoiskami girlandy świetlne. Radni zwrócili się do prezydenta miasta z prośbą o zwolnienie ich z opłat za zajęcie pasa drogowego. Miasto odpowiedziało, że nie ma podstaw prawnych do takiej decyzji.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty