Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

8 czerwca 2024 r.
11:19

Betonozowe pobojowisko, czy potrzebna inwestycja? Spór o drogę w Starym Uścimowie

Autor: Zdjęcie autora KaNa MG
Zdaniem gminy – wykonanie tej drogi było istotne zarówno z punktu widzenia infrastruktury drogowej jak i bezpieczeństwa mieszkańców
Zdaniem gminy – wykonanie tej drogi było istotne zarówno z punktu widzenia infrastruktury drogowej jak i bezpieczeństwa mieszkańców (fot. nadesłane )

Na trasie parku krajobrazowego zostały wycięte 200-letnie drzewa, a w ich miejsce wylany asfalt. – To nieodwracalna decyzja dla przyszłych pokoleń – twierdzą mieszkańcy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sprawa wygląda tak - była sobie, zwykła wiejska, gruntowa droga w Starym Uścimowie (powiat lubartowski) – od takich słów zaczyna list do Redakcji nasz Czytelnik – pan Adam.

– Przebiegała w pięknym miejscu, tuż nad Jeziorem Uścimowskim. Droga należała do Parku Krajobrazowego Pojezierze Łęczyńskie. Tam, gdzie przebiega droga, historycznie od setek lat była wieś Uścimów (stąd piękne, majestatyczne stare drzewa, jakie przy trasie stały od pokoleń aż do zeszłego roku). Zaznaczę, że ta trasa ma marginalne znaczenie komunikacyjne, nie łączy nawet dwóch wsi i przejeżdża nią kilka aut dzienne. Leży przy niej zaledwie kilka domów. Mam tam też swój dom, a na stałe mieszka w nim moja mama.

Sielanka według naszego Czytelnika skończyła się jednak, gdy Gmina postanowiła wyasfaltować teren. Zdaniem Pana Adama urzędnicy nie wykazali żadnej inicjatywy zwrócenia się z konsultacjami w tej sprawie, a mieszkańców postawiono przed faktem dokonanym.

–  Ku naszemu przerażeniu okazało się, że droga ma być bardzo szeroka (w sumie około 8 metrów), co oznacza wycinkę bardzo wielu drzew, w tym pięknych, wielkich, mających obwód ponad 4 metry i wiek niemal 200 lat. Plany także oznaczały wylanie asfaltu w niektórych miejscach 1,5 metra obok domowych okien.

Urząd zaprzecza, jakoby droga miała mieć 8 metrów, ma mieć bowiem 5. Koncepcja szerszej nawierzchni nigdy miała nie być brana pod uwagę. Według pana Adama gmina w tych pomiarach nie uwzględniła jednak pobocza, co reasumując, ma jednak odpowiadać 8-metrowej szerokości. Zdaniem części mieszkańców „droga wygląda teraz strasznie –  asfaltowa patelnia, teren półpustynny, który wcześniej był pięknym, ekologicznym miejscem. Starodrzew został wycięty, krajobraz w parku krajobrazowym zniszczony, a cała inwestycja ma być nieodwracalna dla przyszłych pokoleń. Do tego dochodzi kwestia działek, które według ich opinii straciły na wartości” – chodzi o potencjał agroturystyczny.

- Teraz park krajobrazowy nad Jeziorem Uścimowskim jest tylko z nazwy krajobrazowy, widok przypomina betonozowe pobojowisko. W ten sposób nasze, często życiowe oszczędności, oraz publiczne miliony zostały dosłownie zatopione w asfalcie. Finanse poszły na dewastację przyrody oraz obniżenie wartości działek – mówi nasz Czytelnik.

A przypomnijmy, że wartość inwestycji to ponad 2 mln złotych.

Zdaniem gminy – wykonanie tej drogi było istotne zarówno z punktu widzenia infrastruktury drogowej jak i bezpieczeństwa mieszkańców –  pieszych i kierowców.

– Brak wykonania tej drogi wiązałby się z ciągłymi remontami i rosnącymi nakładami finansowymi, co obciążałoby   budżet   gminy. Uzyskanie   korzystnego   dofinansowania   oraz   zadowolenie   niemal wszystkich mieszkańców z wykonania tej drogi jest dowodem rozwoju gminy Uścimów. Wycięte drzewa były w większości chore i zagrażały bezpieczeństwu użytkowników drogi – mówi Eliza Smoleń, wójt gminy Uścimów.

Według władz większość mieszkańców Uścimowa zadowolona jest z nowej inwestycji, a sama gmina planuje nasadzenia nowych drzew.

– Zdajemy sobie sprawę z walorów krajobrazowych w naszej gminie oraz wartością jaką są drzewa. Większość drzew w pobliżu drogi została zachowana i wycięciu zostały poddane jedynie te, które albo zagrażały bezpieczeństwu   albo   bezpośrednio   kolidowały   z   inwestycją – mówi Eliza Smoleń.

Według naszego Czytelnika wójt Uścimowa nie jest jednak chętna na kompromis, a w jej planach są kolejne próby ingerencji w środowisko naturalne.

–  Dowiedziałem się, że ma być wyasfaltowany kolejny odcinek drogi pomiędzy Starym a Nowym Uścimowem. Zapewne będzie to część trasy również przebiegająca przez park krajobrazowy przy jeziorze. Jeżeli będzie to równie szeroka szosa jak ta powstała to oznacza dalszą degradację parku – wyjaśnia nasz rozmówca.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

LKS Milanów pokonał Victorię Parczew

Rezerwy z Radzynia wciąż niepokonane, LKS Milanów wygrał w Parczewie

Orlęta II Radzyń Podlaski pokonały Absolwenta Domaszewnica po golu w doliczonym czasie gry. Sokół Adamów zdobył cenne trzy punkty w starciu z Orłem Czemierniki. Orlęta Łuków tylko zremisowały z Unią Żabików.

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł
galeria

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł

Urząd Marszałkowski w Lublinie rozdał fundusze dla samorządów. W ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 dofinansowanie na niskoemisyjny transport miejski otrzymało cztery podmioty.

Huczwa Tyszowce wywiozła remis 2:2 z boiska Omegi Stary Zamość

PoGrom w spotkaniu kolejki zamojskiej okręgówki, Omega i Huczwa na remis

Sąsiadujące w tabeli Omega Stary Zamość i Huczwa Tyszowce podzieliły się punktami po remisie 2:2. Wicelider Tanew Majdan Stary rozbiła lidera Grom Różaniec 6:1.

Ekran akustyczny przy SP nr 4 w Puławach

Prezydent Puław trafi do więzienia. "Bezduszne, kalekie prawo"

Za otwarcie boiska sportowego dla mieszkańców Puław - mimo sądowego zakazu - prezydent Paweł Maj odbędzie karę pięciu dni pozbawienia wolności. Samorządowiec spędzi je w więzieniu w Opolu Lubelskim. To skutek odrzucenia proponowanej przez sąd grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych.

Do hiszpańskiej Barcelony polecimy z irlandzkim przewoźnikiem Ryanair.
ZDJĘCIA
galeria

¡Hola Barcelona! Ryanair uruchomił loty do Girony

Port Lotniczy Lublin poszerza swoją ofertę o kolejne atrakcyjne połączenie. Od poniedziałku pasażerowie mogą polecieć bezpośrednio do hiszpańskiej Barcelony. To doskonała wiadomość dla miłośników podróży i mieszkańców województwa lubelskiego.

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

To wcale nie jest prima aprilis. Politechnika Lubelska 1 kwietnia zaprasza przyszłych studentów by poznali szeroką ofertę uczelni.

Padwa musiała uznać wyższość rywali z Żukowa

Niespodziewana porażka Padwy, AZS AWF Biała Podlaska z cenną wygraną

KPR Padwa Zamość bez punktów, AZS AWF Biała Podlaska powiększył dorobek o wygraną z SMS ZPRP I Kielce.

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić
galeria

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić

Lublin. Ulica Chłodna, niedaleko ulica Kunickiego. Niedaleko dworzec, tuż przy skrzyżowaniu komisariat policji. A tuż za nim istne wysypisko śmieci w samym sercu miasta. Miasto o tej sytuacji wie, ale nie może zrobić praktycznie nic.

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Współczesny marketing internetowy wymaga ciągłego mierzenia efektywności działań. Jednym z najważniejszych narzędzi, które umożliwiają to monitorowanie, są KPI (Key Performance Indicators), czyli kluczowe wskaźniki efektywności. Dzięki nim można precyzyjnie ocenić, czy strategie marketingowe przynoszą pożądane rezultaty. W artykule tym przyjrzymy się definicji KPI w marketingu internetowym oraz przedstawimy konkretne przykłady wskaźników, które warto stosować, aby optymalizować działania marketingowe w sieci.

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy
patronat

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy

W Teatrze Osterwy wiosna pachnie premierami. Pachnie też ... dziecięcą wyobraźnią! A wszystko za sprawą Inkubatora Osterwy – miejsca, gdzie marzenia o teatrze materializują się bardzo szybko.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium