Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

8 czerwca 2024 r.
11:19

Betonozowe pobojowisko, czy potrzebna inwestycja? Spór o drogę w Starym Uścimowie

Autor: Zdjęcie autora KaNa MG
Zdaniem gminy – wykonanie tej drogi było istotne zarówno z punktu widzenia infrastruktury drogowej jak i bezpieczeństwa mieszkańców
Zdaniem gminy – wykonanie tej drogi było istotne zarówno z punktu widzenia infrastruktury drogowej jak i bezpieczeństwa mieszkańców (fot. nadesłane )

Na trasie parku krajobrazowego zostały wycięte 200-letnie drzewa, a w ich miejsce wylany asfalt. – To nieodwracalna decyzja dla przyszłych pokoleń – twierdzą mieszkańcy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sprawa wygląda tak - była sobie, zwykła wiejska, gruntowa droga w Starym Uścimowie (powiat lubartowski) – od takich słów zaczyna list do Redakcji nasz Czytelnik – pan Adam.

– Przebiegała w pięknym miejscu, tuż nad Jeziorem Uścimowskim. Droga należała do Parku Krajobrazowego Pojezierze Łęczyńskie. Tam, gdzie przebiega droga, historycznie od setek lat była wieś Uścimów (stąd piękne, majestatyczne stare drzewa, jakie przy trasie stały od pokoleń aż do zeszłego roku). Zaznaczę, że ta trasa ma marginalne znaczenie komunikacyjne, nie łączy nawet dwóch wsi i przejeżdża nią kilka aut dzienne. Leży przy niej zaledwie kilka domów. Mam tam też swój dom, a na stałe mieszka w nim moja mama.

Sielanka według naszego Czytelnika skończyła się jednak, gdy Gmina postanowiła wyasfaltować teren. Zdaniem Pana Adama urzędnicy nie wykazali żadnej inicjatywy zwrócenia się z konsultacjami w tej sprawie, a mieszkańców postawiono przed faktem dokonanym.

–  Ku naszemu przerażeniu okazało się, że droga ma być bardzo szeroka (w sumie około 8 metrów), co oznacza wycinkę bardzo wielu drzew, w tym pięknych, wielkich, mających obwód ponad 4 metry i wiek niemal 200 lat. Plany także oznaczały wylanie asfaltu w niektórych miejscach 1,5 metra obok domowych okien.

Urząd zaprzecza, jakoby droga miała mieć 8 metrów, ma mieć bowiem 5. Koncepcja szerszej nawierzchni nigdy miała nie być brana pod uwagę. Według pana Adama gmina w tych pomiarach nie uwzględniła jednak pobocza, co reasumując, ma jednak odpowiadać 8-metrowej szerokości. Zdaniem części mieszkańców „droga wygląda teraz strasznie –  asfaltowa patelnia, teren półpustynny, który wcześniej był pięknym, ekologicznym miejscem. Starodrzew został wycięty, krajobraz w parku krajobrazowym zniszczony, a cała inwestycja ma być nieodwracalna dla przyszłych pokoleń. Do tego dochodzi kwestia działek, które według ich opinii straciły na wartości” – chodzi o potencjał agroturystyczny.

- Teraz park krajobrazowy nad Jeziorem Uścimowskim jest tylko z nazwy krajobrazowy, widok przypomina betonozowe pobojowisko. W ten sposób nasze, często życiowe oszczędności, oraz publiczne miliony zostały dosłownie zatopione w asfalcie. Finanse poszły na dewastację przyrody oraz obniżenie wartości działek – mówi nasz Czytelnik.

A przypomnijmy, że wartość inwestycji to ponad 2 mln złotych.

Zdaniem gminy – wykonanie tej drogi było istotne zarówno z punktu widzenia infrastruktury drogowej jak i bezpieczeństwa mieszkańców –  pieszych i kierowców.

– Brak wykonania tej drogi wiązałby się z ciągłymi remontami i rosnącymi nakładami finansowymi, co obciążałoby   budżet   gminy. Uzyskanie   korzystnego   dofinansowania   oraz   zadowolenie   niemal wszystkich mieszkańców z wykonania tej drogi jest dowodem rozwoju gminy Uścimów. Wycięte drzewa były w większości chore i zagrażały bezpieczeństwu użytkowników drogi – mówi Eliza Smoleń, wójt gminy Uścimów.

Według władz większość mieszkańców Uścimowa zadowolona jest z nowej inwestycji, a sama gmina planuje nasadzenia nowych drzew.

– Zdajemy sobie sprawę z walorów krajobrazowych w naszej gminie oraz wartością jaką są drzewa. Większość drzew w pobliżu drogi została zachowana i wycięciu zostały poddane jedynie te, które albo zagrażały bezpieczeństwu   albo   bezpośrednio   kolidowały   z   inwestycją – mówi Eliza Smoleń.

Według naszego Czytelnika wójt Uścimowa nie jest jednak chętna na kompromis, a w jej planach są kolejne próby ingerencji w środowisko naturalne.

–  Dowiedziałem się, że ma być wyasfaltowany kolejny odcinek drogi pomiędzy Starym a Nowym Uścimowem. Zapewne będzie to część trasy również przebiegająca przez park krajobrazowy przy jeziorze. Jeżeli będzie to równie szeroka szosa jak ta powstała to oznacza dalszą degradację parku – wyjaśnia nasz rozmówca.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Miał gdzieś dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Złapali go z łysą oponą i pod wpływem

Miał gdzieś dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Złapali go z łysą oponą i pod wpływem

W ciągu czterech dni został złapany dwa razy przez policjantów za jazdę pod wpływem alkoholu. Jakby tego było mało, 36-latek posiadał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Teraz nie pojeździ, bo najbliższe 3 miesiące spędzi w policyjnym areszcie.

Grill w Świdniku czeka na majówkę

Świdnik zaprasza na grilla

Było wysypisko, a teraz jest zagospodarowany plac rekreacji z grillem. To nowa atrakcja dla mieszkańców Świdnika.

Stracony w Niemczech volkswagen nie wjechał na Białoruś

Stracony w Niemczech volkswagen nie wjechał na Białoruś

Funkcjonariusze NOSG zakazali dalszej podróży kierowcy volkswagena. Jak się okazało, auto było poszukiwane.

Rząd obiecuje szybkie wypłaty odszkodowań dla rolników po nawałnicach na Lubelszczyźnie

Rząd obiecuje szybkie wypłaty odszkodowań dla rolników po nawałnicach na Lubelszczyźnie

Wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak w rozmowie z Radiem Lublin zapowiada szybkie wsparcie finansowe dla poszkodowanych. Straty w niektórych miejscach sięgają 100%.

Kosiarka spalinowa w ogrodzie – wygoda w czystej postaci

Kosiarka spalinowa w ogrodzie – wygoda w czystej postaci

Zadbany trawnik to wizytówka każdego ogrodu, a jego pielęgnacja wymaga odpowiednich narzędzi. Posiadanie własnej kosiarki spalinowej to inwestycja, która zwraca się w postaci oszczędności czasu i energii. Nowoczesne kosiarki spalinowe oferują znacznie więcej niż tylko podstawowe koszenie – wyposażone są w systemy napędowe, regulację wysokości cięcia oraz pojemne kosze na trawę. Dzięki nim możesz cieszyć się pięknie przystrzyżonym trawnikiem bez nadmiernego wysiłku, a zróżnicowane modele pozwalają dopasować urządzenie do indywidualnych potrzeb każdego ogrodu.

Marta Wcisło przed sądem w Opolu Lubelskim

Szarpał i groził lubelskiej europosłance. Sąd utrzymał w mocy wyrok dla Adama H.

Adam H. szarpał i groził europosłance Marcie Wcisło (KO) na miejskim targowisku w Opolu Lubelskim. Sąd Okręgowy w Lublinie utrzymał w mocy wyrok skazujący 56-latka na pół roku więzienia w zawieszeniu na rok.

Co zużywa najwięcej prądu w domu? Oto 10 największych winowajców!

Co zużywa najwięcej prądu w domu? Oto 10 największych winowajców!

Z roku na rok rośnie nasza świadomość energetyczna. Coraz więcej osób zadaje sobie pytania: co zużywa najwięcej prądu w domu, jak obniżyć rachunki i jednocześnie działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Okazuje się, że wiele popularnych sprzętów AGD i RTV może odpowiadać za lwią część zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Warto wiedzieć, które z nich są najbardziej energochłonne – i jak je obsługiwać, by oszczędzać nie tylko prąd, ale i pieniądze.

Jakie ubezpieczenie pojazdu jest obowiązkowe?

Jakie ubezpieczenie pojazdu jest obowiązkowe?

Masz samochód? Pamiętaj o badaniu technicznym – bez niego auto nie powinno być użytkowane. Zgodnie z zaleceniami wymieniaj oleje i filtry, kontroluj stan poszczególnych układów – szczególnie napędowego i hamulcowego. Co jeszcze jest twoim obowiązkiem? Musisz posiadać polisę OC! Dlaczego trzeba ją wykupić i co daje?

Rekordowe długi wobec ZUS. Płatnicy toną w zaległościach, średnia już 34 tys. zł

Rekordowe długi wobec ZUS. Płatnicy toną w zaległościach, średnia już 34 tys. zł

Rekordzista winien 818 milionów złotych, a statystyczny przedsiębiorca zalega już na ponad 34 tys. zł. ZUS ostrzega: sytuacja się pogarsza. Eksperci apelują o reformy.

Norweski black – metal. Taake, Asagraum, Heimland w Fabryce Kultury Zgrzyt
Koncert
24 kwietnia 2025, 18:00

Norweski black – metal. Taake, Asagraum, Heimland w Fabryce Kultury Zgrzyt

W najbliższy czwartek (24 kwietnia) lubelska Fabryka Kultury Zgrzyt zamieni się w świątynię mrozu i muzycznego mroku. Do Lublina zawita legendarna norweska formacja Taake, wspierana przez dwa znakomite supporty: Asagraum oraz Heimland. Szykuje się noc pełna surowych riffów, mrocznej atmosfery i hołdu dla klasyki gatunku.

Zielony azyl przy Hospicjum Dobrego Samarytanina. W Lublinie powstaje Artystyczny Ogród Społeczny

Zielony azyl przy Hospicjum Dobrego Samarytanina. W Lublinie powstaje Artystyczny Ogród Społeczny

Sztuka, ekologia i wspólnota – te trzy wartości będą fundamentem nowego miejsca w Lublinie. Przy Hospicjum Dobrego Samarytanina już wkrótce zakwitnie Artystyczny Ogród Społeczny.

Przyszłość Kościoła po śmierci Franciszka. Kto i kiedy zostanie nowym papieżem?
film

Przyszłość Kościoła po śmierci Franciszka. Kto i kiedy zostanie nowym papieżem?

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy ks. prof. dr. hab. Mirosława Sitarza z Instytutu Prawa Kanonicznego KUL. W szczerej rozmowie komentuje śmierć papieża Franciszka, wyjaśnia zasady wyboru nowego papieża i analizuje przyszłość Kościoła w kontekście wyzwań współczesnego świata.

W pierwszym spotkaniu Bogdanka LUK Lublin pokonała mistrza Polski na jego terenie 3:1

Bogdanka LUK Lublin zagra z Jastrzębskim Węglem

W drugim meczu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin zmierzy się w hali Globus z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. Pierwszy gwizdek o godzinie 20.30

Papież Franciszek i KUL – bliskie relacje, wspólne cele, słowa otuchy

Papież Franciszek i KUL – bliskie relacje, wspólne cele, słowa otuchy

Papież Franciszek nie raz udowodnił, że jego serce bije mocno dla tych, którzy szukają nadziei, edukacji i duchowego wsparcia – niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Doskonałym tego przykładem są jego więzi z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.

Barierki na ścieżce rowerowej przy wyjeździe na aleję Tysiąclecia

Barierki na ścieżce rowerowej. Będzie bezpieczniej?

Barierki ustawiono dla poprawy bezpieczeństwa – przekonują urzędnicy. Ale zdaniem niektórych rowerzystów mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium